Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

ZEVS ForumVremeSplošnoOb katerih pogojih pada sneg?
Strani: [1] 2
Natisni
Avtor Tema: Ob katerih pogojih pada sneg?  (Prebrano 7081 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
matej47
Gost
« dne: 23. Februar 2010, 22:45:11 »

Pozdrvaljeni!

Moje znanje o vremenu je bolj slabo, sja sem štromar, tko da ne me pojest če butnem kakšno trapasto:) Upam da mi boste znali pomagat.

Rad bi naredil senzor za sneg. Naprava bi bila v osnovi iz nekega mikrokontrolerja, senzorja za temperaturo in senzorja za vlago. Izhajam iz tega da se podobni sistemi uporabljajo v aplikacijah za električno talno taljenje snega na dovozih.

Zanima me kje bi lahko dobil podatke kakšan je vlaga v zraku ko pada sneg pri različnih temperaturah?
Kakšno je vaše mnenje, bosta ta dva podatka dovolj za zaneslijivo detekcijo snega?
Kako vremenarji preverjajo kje je padal/pada sneg? Imajo tudi oni kakšno napravo ki to detektira, ali je še vedno uporabljen star sistem - "pejmo pogledat"?
Kaj pa radarska slika? Kakšno resloucijo ima? Vidimo da pada sneg na neki mikrolokaciji?

Hvala vsem za pomoč! Smiley Hvala!

Lp Matej
Prijavljen
max
Global Moderator
Cumulus
Odsoten Odsoten

RD: 1964-11-07
Sporočila: 8075

WWW Email
« Odgovori #1 dne: 24. Februar 2010, 08:40:35 »

Uh, ne vem, tale bo zame malo težka, drugače pa vremenska postaja(recimo davis) na podlagi temperature, temperature rosišča in vlage, nakažejo možnost sneženja, prav tako pa ta program WsWin ki ga nekateri uporabljamo za zajemanje podatkov, poda računsko vrednost meje sneženja(nadmorska višina), glede na trenutno stanje podatkov.
Da bi pa nek senzor zaznal sneg, snežne padavine....ne vem  shrug

btw: tud jaz sem štromar, pa še nekaj jih je tu  icon_mrgreen
Prijavljen

medica
Cirokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 1979-08-23
Sporočila: 437

« Odgovori #2 dne: 24. Februar 2010, 08:43:37 »

Ojla!

Načeloma sneg pada, ko je temperatura zraka blizu ledišča (pod 2-3°C) in je temperatura rosišča manjša od 0°C. V takih primerih lahko pade večja količina snega. Seveda so tudi primeri, ko lahko pri višjih temperaturah (tudi tja do 6-7°C) in rosiščem pod 0°C pada sneg, a takrat so količine neznatne ali pa se sproti tali. Gre pa lahko tudi za drugo skrajnost, ko je temperatura pod 0°C in pada dež (v takih primerih je rosišče ponavadi pozitivno), ker je višle v zraku lahko kakšna topla plast.

Kar zamotano...

Če hočeš konkretne primere, si lahko prebereš teme trenutno vreme ob datumih, ko je letos pozimi padal sneg ali pa dež. Nekaj datumov: 4-8. januar, 30. januar, 20 februar...

Prijavljen
Ciklon
Stratokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 1987-06-24
Sporočila: 3420

Lokacija: Voglje, 375m n.v., cca 2 km zračne razdalje od letališča J. Pučnika (na J strani avtoceste)
humanrs@msn.com
Email
« Odgovori #3 dne: 24. Februar 2010, 13:31:38 »

Gre pa lahko tudi za drugo skrajnost, ko je temperatura pod 0°C in pada dež (v takih primerih je rosišče ponavadi pozitivno)

Rosišče ne more biti višje od temperature. Lahko je le enako temperaturi in to je maksimum.
Prijavljen

Raj je v naravi buttrock
krokodil
Član VD ZEVS
Altokumulus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1988-01-27
Sporočila: 726

« Odgovori #4 dne: 24. Februar 2010, 13:49:49 »

To bi verjetno pomenilo več kot 100% zračno vlago kaj ne?
Prijavljen

S vrha katedrale bacat ču banane Smiley
medica
Cirokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 1979-08-23
Sporočila: 437

« Odgovori #5 dne: 24. Februar 2010, 15:54:23 »

Ja, seveda, rosišče je vedno nižje...  banghead
Prijavljen
ŽUPMART
Nimbostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1993-12-20
Sporočila: 2253

Sneg in nevihte so zakon

nejc.trampuz@hotmail.com
Email
« Odgovori #6 dne: 24. Februar 2010, 15:59:05 »

Krokodil, tako. je.

Hm, ena ideja se mi je porodila. Da bi za senzor uporabil neko majhno tehtnico in ko se na njen nabere več kot neka določena teža, se to smatra za sneg. Ima pa nekaj pomankljivosti, npr. da bi lahko pri močnih nalivih zaznalo sneg, pri toči, če se bi nabralo preveč umazanije (listja, vejic...). Ob kombinaciji dodanega termo/higro senzorja, pa se lahko verjetno celo te probleme reši.

No, za razmislit je o tej opciji. Lahko da je kaj uporabna, lahko pa tudi da ne. To presodi sam - idejo sem dal, če bom s tem kaj pomagal pa še boljše. icon_wink
Prijavljen
H2o
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 1185

« Odgovori #7 dne: 24. Februar 2010, 17:31:34 »

Ena preprosta in do določene mere celo delujoča rešitev bi bila dva dežemera - en ogrevan in en neogrevan. Če bi oba beležila padavine, potem bi bilo to v obliki dežja. Če pa samo ogrevan, pomeni, da imamo sneg. Smiley Pri tem bi seveda morali upoštevati temperature rosišča. Verjetno bi se dalo razviti dokaj zanesljiv algoritem - da bi delovalo tudi v mejnih primerih (na primer po prehodu iz dežja v sneg).
Prijavljen

matej47
Gost
« Odgovori #8 dne: 28. Februar 2010, 14:38:12 »

Hej!

Napjrej hvala za odgovore.

Tisto z rosiščem ne vem kako bi delovalo. Mi lahko pveste kako bi določil temperaturo rosišča v določenem trnutku? Ali je to tablearična vrednost? Rabim vedet tudi tlak? Zdi se mi precej kompkeksna rešitev, tako da če bi se le dalo bi poskusil z temperaturo in optiko. Razmišljal sem tudi o kombinaciji led diode, magari IR, in fototranzistorja. Kako bi točno to naredu še ne vem, ampak ideja je no...

Dejte mi neki povedat a tile dežemeri tud delajo na tem principu, da imaš nek vir svetlobe in fototranzostor?

Drugače pa, me veseli da ste inovativni:) Sej tko se dobre stvari nardijo.

Aid
Prijavljen
ŽUPMART
Nimbostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1993-12-20
Sporočila: 2253

Sneg in nevihte so zakon

nejc.trampuz@hotmail.com
Email
« Odgovori #9 dne: 28. Februar 2010, 16:11:18 »

Dežemeri delujejo na takem principu da je notri vagica, ki se polni z padlo vodo. In ko se je nateče določena količina, se vagica prekucne in da signal, da je padla tolikšna količina.

Lp
Prijavljen
Ciklon
Stratokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 1987-06-24
Sporočila: 3420

Lokacija: Voglje, 375m n.v., cca 2 km zračne razdalje od letališča J. Pučnika (na J strani avtoceste)
humanrs@msn.com
Email
« Odgovori #10 dne: 28. Februar 2010, 17:05:48 »

Za sprotno preverjanje ali je kaj novega snega padlo ali ne, oz. če sneži ali ne, bi bila dovolj avtomatsko sprogramirana elektronska merilna naprava za merjenje višine snežne odeje.

Ta bi lahko delovala na principu branja laserskega žarka med dvema vertikalama. Na eni bi bil čitalec/senzor laserskega žarka(s skalo recimo 0,5cm), na drugi pa vertikalno potujoči (od zgoraj navzdol)izvor laserskega žarka in višina, kjer bi se žarek prekinil, bi prestavljala višino snežne odeje. Ali pa obratno: potovanje žarka od spodaj navzdol in tam kjer bi bil prvič odčitan signal, bi bila višina snega. Interval merjenja pa bi se lahko poljubno nastavil.... no to je la moja ideja, nisem pa iz tega foha, da bi se spuščal v podrobnosti. Je pa verjetno taka zadeva težje izvedljiva tako iz tehničnega kot finančnega vidika...
Prijavljen

Raj je v naravi buttrock
mihav
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1990-09-06
Sporočila: 1079

mihael.vitko@gmail.com
Email
« Odgovori #11 dne: 01. Marec 2010, 23:19:38 »

Hm icon_question

Zanimivo razmišljanje @ Ciklon.

Poznate nekateri laserske merilnike razdalje?
http://shop.conrad.si/websale7/Laserski-merilnik-razdalj-Bosch-PLR-30.htm?shopid=conrad-slowenien&act=product&prod_index=814712&cat_index=SHOP_AREA_17593_1510012

Če bi tega postavil cca. 1 m nad tlemi in v tla uprl snop žarkov, bi se ob morebitnem sneženju oz. snežni odeji dolžina tega žarka zmanjšala. In tako bi se od začetne vrednosti 1 m, številčna vrednost zmanjševala in razlika bi bila višina snežne odeje.

Problem se pojavi pri sinhronizaciji podatkov z računalnikom, tukaj se moje znanje zaključi icon_redface
Prijavljen

Global warming is a lie;)
Oblak69
Uredništvo Biltena ZEVS
Stratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1969-08-17
Sporočila: 5939

Email
« Odgovori #12 dne: 02. Marec 2010, 21:24:14 »

Eno zanimivost danes pri nas: ob cca. 10:15uri danes je praktično samo snežilo ob temperaturi +4,4°C, in rosišču 0,9°C icon_question, pa kljub temu da v višinah ni bilo nevem kako hladno, na Voglu takrat recimo 0.7°C buttrock
Prijavljen

asocialec
Cirus

Odsoten Odsoten

RD: 1989-08-17
Sporočila: 23

WWW Email
« Odgovori #13 dne: 03. Marec 2010, 14:48:59 »

Senzorji za merjenje razdalje so precej poceni, tako da je to ena izmed možnosti.
Osebno bi jih postavil več, že zaradi morebitnih smeti, ki jih pod senzor prinese veter in tako zmotno izmerimo manjšo razdaljo.

Problem vidim v tem, da se da ugotovit sneženje šele, ko se nekaj snega že akomulira, če pa se sprotno topi nimamo podatkov in padavine smatramo za dež.

Po mojem mnenju je optična detekcija padavin veliko natančnejša, čeprav še vedno potrebujemo tudi ostale senzorje (temp, vlaga).

Obstajajo profesionalne naprave za detekcijo padavin, ki pa tudi niso ravno 100%.
Nekaj časa nazaj sem bral o vaisalini napravi, ki optično detektira vrsto padavin in statistika je pokazala, da je zanesljivost daleč pod 100%.
Mislim, da sem nekaj podobnega zasledil tudi na nekem slovenskem vremenarskem blogu, ampak se žal ne spomnim kje.

btw: jaz sem tudi štromar in so to le moja previdevanja, ker nisem meteorološko izobražen
Prijavljen
max
Global Moderator
Cumulus
Odsoten Odsoten

RD: 1964-11-07
Sporočila: 8075

WWW Email
« Odgovori #14 dne: 03. Marec 2010, 15:31:15 »

Hmm, zdaj ne vem, zakaj bi to rabil in uporabljal.....
Če samo zato da veš kdaj je začelo snežiti ali da bi videl, da je začelo snežiti, je dosti bolje ena web kamera obrnjena skozi okno in imaš dostop do nje icon_rolleyes shrug
Kakšno elektronsko zadevo ali kaj temu podobnega izumiti, pa ne vem, mogoče bi že bila izumljena/narejena in bi jo določene službe že imele, če bi to bilo uporabno v praksi  icon_confused
To je samo moje razmišljanje o tej stvari  shrug

Ali je to samo ena vržena "kost" za glodanje icon_rolleyes
Prijavljen

Strani: [1] 2
Natisni
Pojdi na: