Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

ZEVS ForumVremeSplošnoZima 12/13 - Statistični model "Capillatus"
Strani: 1 [2]
Natisni
Avtor Tema: Zima 12/13 - Statistični model "Capillatus"  (Prebrano 8791 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
Thor
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1981-10-10
Sporočila: 1024

« Odgovori #15 dne: 03. November 2012, 19:16:36 »

Hvala za dodane slike izgleda za zimo 2012/2013 Capillatus!!!!!! praise buttrock
Prijavljen

zevs.si
Capillatus
Nimbostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1991-01-14
Sporočila: 2269

WWW Email
« Odgovori #16 dne: 12. November 2012, 16:05:45 »

Imel sem najprej v planu da se poslovim ko oddam ta statistični izgled, toda sem zaradi vseh teh deževij in zanimivih situacij, še malce podaljšal "bivanje". Smiley

Rekel sem da bom malo pogledal trende za naprej v veliki sliki. Kot sem omenil par tednov nazaj, se novembra že začne "postavljati" zima. Zato bom tudi te izglede podal kar v tej temi, ker se pač navezuje.  Seveda zgolj simbolično, kot pa karkoli drugega.  icon_biggrin

Trenutno AO in NAO. Oba v + vrednostih od nedavnega, a smo kljub temu imeli malce drugačno postavitev kot pa veleva Wikipedia. icon_biggrin
Vidi se tudi okvirna korelacija NAO-AO, čeprav sta si dejansko precej različni oscilaciji.

Polar vortex kot tak se je okrepil in pomika svojo glavno "dolino" povezano s centrom, nad Severno Ameriko. Vidi se tudi veliko dinamiko na obrobju, kot nekakšen boj za prevlado. icon_cool

PV lepo organiziran.

Zdaj kaj to vse pomeni za naprej. PV se bo s centrom pomaknil nad S Ameriko/Grenlandijo. V normalni situaciji bi se "recikliral" nazaj in AO bi zanihal malo dol in kmalu nazaj gor. V naši situaciji imamo pa močan blok v Pacifiku, AMO blok in pa sedaj ta "Azorc", ki se razširja in bo šel kasneje bolj v neko "Scandinavia ridging" varianto, zato sem tudi omenjal včeraj da bo ta razširitev igrala vlogo v drugi polovici novembra, kar se celotne slike tiče. To pomeni nekakšno "zasedo" za polar vortex. Ko se enkrat premakne preveč iz pozicije, je takoj težnja iz Pacifika po razširitvi.

To je seveda kar počasen proces, ampak ga vsi ensembli, takšni in drugačni, lepo pobirajo. Zato pa povsod negativni trendi, ker se dejansko pripravlja napad grebenov na polarni krog, takoj ko gre Vorticity maximum od PV centra izven pozicije. S tem seveda tudi približevanje hladnejše zračne mase nad Evropo. Po domače povedano: "kadar mačke ni doma, miši plešejo". icon_biggrin Temu primerni bodo tudi procesi ala "heat flux" in "momentum flux", kar bo pomembno za osnove kakšnega SSW-ja. Seveda ob splošnih faktorjih kot so Atmospheric Angular Momentum, QBO, itd...

Seveda PV s centrom ostaja na mestu, toda bo pa izgubil "tla" pod nogami. Namreč celoten setup pomeni precejšnjo deformacijo PV-ja. Ob udarcih iz obeh strani, se nakazuje možnost za "Polar vortex split". In procesi so tako močni da se odražajo vse do 30mb višine in še višje.

Zdaj trendi vse to počasi pobirajo v kalkulacije.

Seveda kaj je zdaj glavno vprašanje, je kam se bo pomikal deformiran PV. Obstaja več scenarijev. Recimo lahko ga zanese bolj proti Evropi bi se lahko oba grebena lažje razširila in prav tako tudi tisti iz Atlantika proti Grenladniji. Konec decembra in januarja še en SSW da otrdi situacijo, pa je to to.  icon_lol Seveda stvar ni tako enostavna. icon_biggrin
To je samo začetni trend. Kar se tiče začetka zime, bo odraz teh premikanj. Lahko pa rečem da popotnica tudi za naprej ni slaba, ker ti premiki pahnejo AO in NAO proti negativi, ampak za dlje naprej lahko bolj ali manj samo špekuliramo. Potihema se že namiguje na SSW, toda treba bo počakati, če se celotna stvar do takrat postavi kot je treba. In močno deformiranje Polar Vortex-a vsekakor ni slabo za začetek. Še enkrat pa povdarjam da bo pomembno kam se bo prestavil center in ali se bo razdelil na 2 jedri, eno okoli EU, eno pa nekje nad Rusijo. Stvar nowcastinga. icon_cool

To je pa tudi moj sklepni post v tem jesenskem javljanju. Spet se oglasim nekje marca, ko pridem z oceno statističnega modela in reanalizo zime. Mogoče se še vmes kaj oglasim, mogoče ne, vsekakor pa se slišimo marca. Smiley Če me pa kdo vmes slučajno hoče kontaktirati za karkoli, pa na: weather.why@gmail.com.

Lep pozdrav do prihodnjič,

Andrej Flis.
 wavey
« Zadnje urejanje: 12. November 2012, 16:14:24 od Capillatus » Prijavljen

Strani: 1 [2]
Natisni
Pojdi na: