Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

 ZEVS ForumVremenske postajeDržavne vremenske postaje po Sloveniji (Moderatorji: ŠTROMAR, mat89)Klimatološka postaja ARSO Grosuplje
Strani: [1]
Natisni
Avtor Tema: Klimatološka postaja ARSO Grosuplje  (Prebrano 25078 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
Iztok S.
Gost
« dne: 11. Junij 2009, 17:14:34 »

Na kratko bom predstavil domačo klimatološko postajo ARSO, ki jo imam v upravljanju od novembra 2008.
Poprej sem imel padavinsko postajo, ki pa je bila nato nadgrajena.
Podatki so dostopni preko meteo portala ARSO.

Takole izgleda; pogled na SE


Lastni termometri za T tal (30, 10 in 5 cm)


Dežemera; pluviograf in HelLmannov dežemer


Pluviograf-pogled v notranjost


Lasten anemometer na strehi


V hišici


Minimalni termometer za T na 5 cm

Prijavljen
maestro
Uprava ZEVS
Stratokumulus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1981-07-17
Sporočila: 3308


Lokacija: Bohinj (Bohinjska Bistrica) 507m.n.v.
klemen.crnko@yahoo.com
WWW
« Odgovori #1 dne: 11. Junij 2009, 17:27:34 »

Super! A pozimi termometre za tla kaj posebej zaščitiš, al samo sneg malo iz njih spucaš?
Prijavljen

VP Bohinjska Bistrica
http://meteo-bohinj.si
gradiščan
Član VD ZEVS
Stratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1965-06-30
Sporočila: 5986


Lokacija: Gradišče-Brkini - 590,2 m, 11.km od Kozine proti Reki, na južnem delu je slavniško pogorje
robert.drgan@gmail.com
WWW Email
« Odgovori #2 dne: 11. Junij 2009, 19:39:59 »

Super izglada. Ma kaj na pluviografu pobiraš podatke ročno ali imaš povezano na PC?
Prijavljen
Astra
Uprava ZEVS
Nimbostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1976-05-06
Sporočila: 2950


Lokacija: VP Komenda / Vrhnika
Vreme bo!


Email
« Odgovori #3 dne: 11. Junij 2009, 22:33:32 »

Super oprema! Čista petka!  icon_wink
Prijavljen

VP Komenda - http://komenda.zevs.si       |      VP Vrhnika - http://vrhnika.zevs.si
Iztok S.
Gost
« Odgovori #4 dne: 12. Junij 2009, 07:16:37 »

Če je postaja uradna, se tudi spodobi, da je oprema kar se da kvalitetna.

Glede minimalnega termometra na 5cm je pravilo tako, da ob snežni odeji opazovalec tega ustrezno viša.
Tako ob zadnjem dnevnem beleženju ob 21h nastaviš termometer 5cm nad snežno odejo. Če se ponoči pričakuje sneženje, nastaviš toliko višje, kolikor se pričakuje snega. Ob 7.uri naj bi bil bolj ali manj točno 5cm nad snežno odejo, a se je zaradi močnejšega sneženja tudi zgodilo, da je bil pod snegom. No, pri meni to ni problem, ker sem ga običajno ob 5h očistil in ustrezno nastavil.

Pluviograf je klasičen, kar pomeni, da vsakodnevno menjavaš papirnate trakove, kamor se izrisujejo padavine. Če padavin ni, traka ni potrebno menjati.
Sicer pa je pluviograf malo "nadstandard", saj običajno ni na vsaki klimatološki postaji.
« Zadnje urejanje: 12. Junij 2009, 07:18:43 od Iztok S. » Prijavljen
joze
Gost
« Odgovori #5 dne: 12. Junij 2009, 09:46:47 »

Super oprema!

Ali imaš dosti dela za vzdrževanje vse te opreme in pošiljanje podatkov?
Prijavljen
Iztok S.
Gost
« Odgovori #6 dne: 12. Junij 2009, 14:17:23 »

Vzdrževanje je na ARSO strani.

Dela pa je pravzaprav skozi dan tako, kakor vzameš, na začetku se ti zdi veliko, potem pa postane rutina. Res pa je, da mora biti nekdo vsaj ob terminih doma. Seveda, pa še zdaleč ni tako, da opazovalec opazuje dogajanje terminsko, pač pa skozi ves dan spremlja in zapisuje.
Ker sem imel prej padavinsko postajo niti ni bil tako velik "preskok", a je kljub temu potrebne kar nekaj organizacije oz. dogovorov z domačimi - konec koncev podpišeš pogodbo.
Pa brez nekaj učnih ur tudi ne gre icon_arrow

Ko ob koncu mesece pregledam dnevnik, je le malo tistega, kar je ušlo očem: pa naj si bo to rosa, grom ali ploha. Vse je odvisno od opazovalca. Res pa je, da je pogodba za "luftarskega" opazovalca enaka kot za vestnega Huh?
« Zadnje urejanje: 12. Junij 2009, 14:22:03 od Iztok S. » Prijavljen
Iztok S.
Cirus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 4

Lokacija: Grosuplje

« Odgovori #7 dne: 25. November 2013, 10:54:38 »

Na tej uradni postaji od junija 2010 deluje tudi Davis.
Mogoče bo za koga zanimivo http://www.slometeo.net/grosuplje/

Glede postavitve sem iskal optimalne položaje merilnih naprav, tako da sem celotno postajo precej "razpeljal".
Bistvena izboljšava je bila namestitev anemometra na vrh sosedove strehe in tipala za temperaturo/RH v meteorološko hišico poleg klasičnih termometrov.
Prijavljen
mat89
Moderator
Cumulonimbus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1989-07-22
Sporočila: 11787


Lokacija: Orešje pri Ptuju 233m Član Zevs društva

Email
« Odgovori #8 dne: 25. November 2013, 11:04:34 »

Odlično icon_wink,kot sem zasledil na strani,večjih razlik med Davis postajo in uradnimi podatki ni velika.
Prijavljen

Iztok S.
Cirus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 4

Lokacija: Grosuplje

« Odgovori #9 dne: 25. November 2013, 13:35:00 »

Kljub temu je potrebno vedeti, da sem tipalo T/RH vzel iz originalnega zaklona in ga s pomočjo podaljšanja žice namestil v meteorološko hišico poleg termometrov.

Že kmalu po namestitvi v juniju 2010 sem namreč v vročih, sončnih dneh opazil pregrevanje in so bili Tmax tudi stopinjo in več višji od odčitkov na maksimalnem termometru. Po namestitvi v hišico so bile razlike občutno manjše.
Prijavljen
Strani: [1]
Natisni
Pojdi na: