Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

ZEVS ForumPod oblakiPreleti in jadranjaSoriška planina-Bordano-Bohinjska Bistrica 21.05.2009
Strani: [1] 2 3
Natisni
Avtor Tema: Soriška planina-Bordano-Bohinjska Bistrica 21.05.2009  (Prebrano 30795 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
paradolf
Član VD ZEVS
Cumulonimbus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1971-07-11
Sporočila: 10257

robi.dolnicar@avtera.si
Email
« dne: 25. Maj 2009, 11:49:15 »

Končno zopet en omembe vreden polet. Abstinenca je kar huda in zato so užitki toliko večji ko človek uspe nekaj odleteti.

Četrtek je izgledal kar odličen dan za let iz Soriške planine. Vzel sem dan dopusta. Še dobro, sicer bi mi bilo žal če ga ne bi.
Ob 8h smo bili že v Bohinjski Bistrici pred Merkatorjem v barčku kjer smo razkrivali drug drugemu svoje cilje in želje(pobožne) kam bi lahko kdo odletel. Nekateri bolj našpičeni so omenjali tudi 200km+. No sam sem bil bolj skromen in če bi mi uspelo priti do Gemone v Italiji bi bilo to že ohoho.
Skompletiramo se po avtih in se odpeljemo do Soriške planine, kak avto pa pustimo na železniški postaji v BB da bo potem lažje do avtov pridet.
Dobrih 20 minut je bilo nato še hoje do štartenga prostora vzhodno od vrha Lajnar.
Tam je bilo že precej ljudi-padalcev in celo en zmajar.

Iz soriške planine se ponavadi dela dolge prelete. Ljudje so v zraku tudi po več kot 8 ur. Tako je velikokrat problem kaj naredit ko te nekam prime. Nekateri si dajo med noge kar plenico, nekateri pa so si naredili nek "home made" zadevo za odvajanje predelane tekočine  icon_haha

Sam sem stavil na karto čim manj pitja tekočine na predvečer poleta in nato veliko tekočine s seboj da jo zaužijem takoj ob pristanku.

Še zadnje priprave in gremo v luft. Padalo spravim v zrak okoli pol enajste ure.
Sprva malo pomalinim okoli štarta in ko naberem okoli sto metrov nad vrh Lajnarja se odpravim proti zahodu. Pred mano Slatnik in zadaj Bohinj z julijci v ozadju.

Kobla in nato nadaljevanje južnega grebena bohinjskih gora.

Majčkeno se vidi tudi jezero a je še prezgodaj da bi se lahko dvignil višje čez greben.

No nekateri so bili še nižje od mene. Spodaj se vidi da kakšnih lepih pristankov ni in lahko kar "švicaš" če si nizko  icon_haha
To je okoli Podbrda in Petrovega Brda. Če bom kje ustrelil kakšnega kozla glede lokacije me popravite.

Za padalce tako imenovana "bohinjska avtocesta" saj ni dolin vmes, le pelješ ob grebenu in dviganja so kar pogosta čeprav zaradi zgodnje ure še ne tako močna.

Sicer smo leteli kar na sigurno a je zato šlo bolj počasi. Tukaj sem nad Tolminskim Migovcem in pred mano je rdeči rob nad planino Sleme. Zadaj se že vidi Krn. Tukaj sem nabral malo več višine saj je bil vmes malo večji preskok.

Pogled proti Tolminu

Tukaj je cel kup planin kot so :"pl. pod Osojnico, pl. Dobrenjščica, pl. na Prodih, pl. Lašca" a ne bi imel kake želje pristajat tam. Gremo naprej. Cilj in obratna točka je še kakih 30-40 km naprej.

V rdečem robu ne dobim tako lahko višine kot sem mislil, pa tudi visoko nikakor ne pridem. Tako se pod Krn bolj privlečem, tam pa me čaka lep steber kjer navijem do baze in še malo v njo za ziher za preskok proti Kobariškemu Stolu.
Zadaj Krn in skrajno levo na sredini je koča.

Krnsko pogorje proti severozahodu. Preskok je kar dolg in tukaj je čas za prvo okrepčilo. Požirek ali dva pijače in grižljaj frutabelce.

Greben Polovnika kot je videti nad Drežnico. Zadaj je Bovec.

V daljavi Kobariški Stol. Levo spodaj Kobarid. Na nebo pa se je prikradla počasi koprenasta oblačnost. Kaj bo to pomenilo bomo še videli, vsekakor bo malo zavrlo termiko.

Kobarid. Nekateri spodaj bodo vsak čas zaključili z letom. Pač jim ni uspelo priletet čez ker so nabrali premalo višine za preskok.

Kobariški Stol že bližje. Uspelo bo. Koprena pa vse gostejša.

Desno spodaj Srpenica in naprej vas Žaga. V ozadju pa Kaninsko pogorje.

Kobariški Stol je postregel z konkretnimi stebri kot ponavadi kljub kopreni. Na vzletišču Stola je bilo veliko padalcev in kmalu smo dobili družbo.

Da pa le ni šlo vse tako kot bi moralo je poskrbel zahodni veter ki je oblival vogal kmalu za SLO-IT mejo pri Breški gori. Dobro me je potunkalo in komaj sem se rešil čez vogal. Če ne bi šlo mimo bi moral zasilno pristajati na pobočju na sicer travnatem pobočju a potem bi me čakala hoja navkreber. Uh. Vseeno sem bil zelo nizko in nikakor nisem mogel prilesti nazaj na greben. Svoje je dodala še prej omenjena koprena.
Nekako sem se privlekel do preskoka za Champon in priznam da sem imel kar nekaj sreče da ni bilo potrebno pristajati ob Italijanskih vaseh. Tam sem na koncu le zlezel nazaj na greben in čez in odšel naprej proti Champonu. Champon je najdlje do koder sem kdaj letel iz Sorice. Naprej še nisem nikoli letel. Tja pridem okoli 14h in vem da je že pozno za naprej. Če sem do Champona letel 3 ure in pol bom vse skupaj potreboval sedem ur da pridem nazaj.
Malo razmišljam, nato pa se poženem čez široko dolino pri Gemoni. Kar bo pa bo.
Dolina pri Gemoni proti jugu.

In proti severu..  Desno nad vasjo se vidi začetek grebena kamor naj bi nazaj grede priklopil ob preskoku

Pred mano je hrib ki mu ne vem imena nad krajem Bordano. Tam sem imel namen obrnit nazaj. Še malce naprej pa je za jezerom greben kamor bom morda enkrat uspel priletet.

Nad zgoraj omenjenim hribom nisem našel pametnega dviganja in zato dokaj nizko letel nazaj proti grebenu Muzcov severno od Champona. Tam me je pričakalo veliko beloglavih jastrebov ki so mi kazali da je tam termike precej in tako ni bilo problemov z nabiranjem višine.

Champon od koder sem krenil čez Gemono slikan iz severozahodne smeri. Povratek tja je bil nemogoč zaradi nasprotnega vetra, zato je bila edina možnost peljati proti vzhodu po grebenu severno od Champona. To so bili zame neznani tereni. Kako bo šlo icon_question

Še enkrat dolina Gemone ko sem se že malo pobral. Lepo se vidi speljana želenica.

Yess. Povzpel sem se nad greben Muzcov ki vodijo proti slovenski meji in Kaninu. Če bom pametno pelal ne bo problemov.

Dol raje nisem preveč gledal. Pristankov praktično ni  icon_eek

Pogled nazaj od koder sem priletel. Dolina Gemone.

Kljub vsemu da sem prvič letel po Muzcih in da sem bil vseeno malo v skrbeh kako bo, lahko rečem da je bil to najlepši del poleta. Držati sem se moral le blizu oblakov pa ni bilo nobenih problemov.
Bližal sem se južnemu delu kaninskega pogorja. Tam me je čakal dol preskok proti Polovniku in nasprotni veter. Vedel sem da moram nabrati maximalno višino za preskok. K sreči pa me je ravno na pravem mestu čakal frišno nastajajoči oblak katerega sem dodobra izkoristil. Že pod njegovo bazo sem dobro scentriral dvigajoči steber in zarezal v bazo. V oblaku sem nabral še kakih 300 metrov in po inštrumentih odpeljal naprej proti vzhodu. Ko sem pripeljal vn iz oblaka pa me je čakalo tole:

Greben Kobariškega Stola iz severne strani. Oblaki...hm...pod mano  drool

Kanin...oblaki.....spodaj  drool

Pred mano daleč Polovnik, vmes pa še ena bazica za popravit višino če bo treba.

Baza še vedno pod mano in zakriva Bovec ki se bo zdaj zdaj pokazal.

Tukaj pa se že vidi Bovec  Smiley

Prej omenjena bazica pred mano je razpadala a sem bil še vedno zelo visoko.
Polovnik že malo bližje.

Kobariški Stol iz severne smeri.

Še enkrat Kanin

in Bovec

Pozdrav v Piheland

Prihajam v greben Polovnika. Višina Ok. Tukaj sem se že prvič zagledal na povratku v Bohinjski Bistrici  bouncy Zadaj že Krn.

Krn vse bližje. Mal ima kapuce.

Spet dobim malo družbe v Krnskem pogorju. Vso pot nazaj sem letel sam. Dober občutek ko nisi več sam.

Krn

Wingman na moji desni in moja od sonca ožgana kumara  icon_haha

In še en kolega povsem zraven.

Naprej nisem več fotografiral ampak zgolj samo užival. Do soriške planine je šlo brez problemov. Odpravil sem se še čez dolino in imel neke želje da bi se odpeljal do Bleda pa ni šlo. Pristal sem v vasi Nomenj pred sotesko proti Bledu.
Utrujen, žejen, lačen a zelo zadovoljen   icon_cool

Nato je sledilo pivce za živce kjer sem srečal še Duzka ki je moral kmalu v nočno. Jaz ne bi zmogel  icon_rolleyes

Še link celega poleta za boljšo predstavo.
http://www.bogvetra.com/?p=olc&oa=flightinfo&season=9&fid=29467

Do naslednjič ko upam napadem še dlje. icon_wink

Prijavljen

Kdor visoko leta dalec vidi Smiley
http://www.youtube.com/watch?v=5NgXE1X-XyM
Davis Vantage PRO2
ŽUPMART
Nimbostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1993-12-20
Sporočila: 2253

Sneg in nevihte so zakon

nejc.trampuz@hotmail.com
Email
« Odgovori #1 dne: 25. Maj 2009, 12:02:41 »

Waw, nora reportaža. Tudi sam sem že letel, sicer z jadralnim letalom, zato mi takole nazorno opisovanje preskokov, nabiranja višine in letenje v oblak zbudi lepe spomine. Hvala ti! praise
Prijavljen
polo
Gost
« Odgovori #2 dne: 25. Maj 2009, 12:06:59 »

Ej Paradolf,vsaka ti čast za tale polet in lepe slike,ki jih deliš z nami  icon_wink clap icon_wink
Prijavljen
max
Global Moderator
Cumulus
Odsoten Odsoten

RD: 1964-11-07
Sporočila: 8075

WWW Email
« Odgovori #3 dne: 25. Maj 2009, 13:17:11 »

Brez besed  drool icon_wink
Prijavljen

Pihe
Uprava ZEVS
Stratus
Odsoten Odsoten

RD: 1961-02-11
Sporočila: 6563

« Odgovori #4 dne: 25. Maj 2009, 13:28:10 »

Robi! Moj poklon. praise praise
Fenomenalno.Bravo! beerchug
Prijavljen

-------------------------------------
www.bovec-vreme.si
Aquatic
Član VD ZEVS
Stratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1977-06-13
Sporočila: 4718

« Odgovori #5 dne: 25. Maj 2009, 13:41:42 »

Impresivno! Za tako stvar moraš imeti enostavno veliko znanja in poguma. praise
Prijavljen

Davis Vantage Pro2
ŠTROMAR
Član VD ZEVS
Cumulus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1958-10-24
Sporočila: 8776

« Odgovori #6 dne: 25. Maj 2009, 14:20:17 »

Že zaradi takih reportaž je veselje biti na tem forumu in v društvu.
Hvala paradolf icon_wink
Prijavljen

WS2300, WS2350 in WS2355 od Lacrosse technology so zakon !
Lluka
Član VD ZEVS
Stratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 4460

Kaj bi brez letnih časov.

« Odgovori #7 dne: 25. Maj 2009, 16:53:25 »

Ob vsem skupi ostane človek brez besed.  clap clap clap clap čestitkeeeee
Prijavljen

urbang
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 1991-11-21
Sporočila: 592

« Odgovori #8 dne: 25. Maj 2009, 17:27:38 »

super!  clap  clap
Prijavljen
gradiščan
Član VD ZEVS
Stratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1965-06-30
Sporočila: 5796

Lokacija: Gradišče-Brkini - 590,2 m, 11.km od Kozine proti Reki, na južnem delu je slavniško pogorje
robert.drgan@gmail.com
WWW Email
« Odgovori #9 dne: 25. Maj 2009, 17:46:39 »

Robi, imam privilegij, da te poznam in da nas takole razvajaš  praise praise praise clap clap buttrock
Prijavljen
MaRkUš
Član VD ZEVS
Altostratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1989-05-25
Sporočila: 1681

rok.markus@kks-kamnik.si
Email
« Odgovori #10 dne: 27. Maj 2009, 09:45:13 »

Zelo zelo lepa reportaža drool
Prijavljen

MINIMAX
Stratus

Odsoten Odsoten

RD: 1967-11-30
Sporočila: 4201

« Odgovori #11 dne: 27. Maj 2009, 21:24:25 »

Kapo dol clap
Prijavljen

MINIMAX
Lj-Polje
Nartabulš
Uprava ZEVS
Altokumulus
Odsoten Odsoten

RD: 1958-03-18
Sporočila: 954

WWW Email
« Odgovori #12 dne: 27. Maj 2009, 22:12:28 »

Nartabulša reportaža !  clap

Neverjetno kakšen polet lahko narediš z padalom in izkoriščanjem dviganja toplega zraka.  icon_wink

Da lahko letiš z ptiči moraš pa imeti veliko znanja.  icon_bird
Prijavljen

stog
Skrbnik Portala VD ZEVS
Nimbostratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1986-11-19
Sporočila: 2389

Lokacija: Vodule pri Dramljah 370m (občasno Ljubljana, Polhov Gradec)

Email
« Odgovori #13 dne: 30. Maj 2009, 18:00:05 »

Izjemna reportaža.

A veste pri kateri sliki sem se najdlje ustavil?
Pri tisti kjer je na sliki severna stran Kobariškega Stola.
Koliko snega je še vedno na višini med 1200 in 1600m.  icon_eek
Se vidi kako padavinska je bila ta zima v teh koncih okoli Žage.  buttrock
Prijavljen
Astra
Uprava ZEVS
Nimbostratus
Odsoten Odsoten

RD: 1976-05-06
Sporočila: 2955

Vreme bo!

Email
« Odgovori #14 dne: 30. Maj 2009, 18:14:37 »

Fenomenalne slike iz ptičje perspektive. Upam, da nas še kdaj razvajaš s takšnimi slikami.  praise
Prijavljen

VP Komenda - http://komenda.zevs.si       |      VP Vrhnika - http://vrhnika.zevs.si
Strani: [1] 2 3
Natisni
Pojdi na: