Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

ZEVS ForumVremenske postajeVprašanja in odgovori (Moderatorji: ŠTROMAR, mat89)Čisti začetnik z problemom
Strani: [1]
Natisni
Avtor Tema: Čisti začetnik z problemom  (Prebrano 7340 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
grilnet
Gost
« dne: 30. April 2009, 22:28:23 »

Pozdravljen,

Sem čisti začetnik in amater v vsem kar se tiče vremena, napovedovanja, postaj...

Kupil sem vremensko postajo ker jo potrebujem na dirkah za določanje šobe v vplinjaču, pri takratni vlagi, tlaku, ....

Zanima me kako vem kakšen relatvni zračni talk moram določiti v napravi da bo potem absolutni tlak kazalo točno (upam da zadevo pravilno razumem).  Če se z svojo napravo npr. nahajam v Novem mestu na nadmorski višini 220 m kako potem izračunam oz določim relativni tlak in ga potem vnesem v napravo? (si zadeve razlagam točno?)

In ali moram napravo ponovno umeriti ko se preselim na drugo dirkališče, drugo lokacijo? Moram tlak nastaviti za vsak kraj posebaj?

Hvala za pomoč in odgovor.

LP Aljoša
« Zadnje urejanje: 30. April 2009, 22:35:13 od grilnet » Prijavljen
max
Global Moderator
Cumulus
Odsoten Odsoten

RD: 1964-11-07
Sporočila: 7920

WWW Email
« Odgovori #1 dne: 01. Maj 2009, 07:24:22 »

Pozdravljen,

Sem čisti začetnik in amater v vsem kar se tiče vremena, napovedovanja, postaj...

Kupil sem vremensko postajo ker jo potrebujem na dirkah za določanje šobe v vplinjaču, pri takratni vlagi, tlaku, ....

Zanima me kako vem kakšen relatvni zračni talk moram določiti v napravi da bo potem absolutni tlak kazalo točno (upam da zadevo pravilno razumem).  Če se z svojo napravo npr. nahajam v Novem mestu na nadmorski višini 220 m kako potem izračunam oz določim relativni tlak in ga potem vnesem v napravo? (si zadeve razlagam točno?)

In ali moram napravo ponovno umeriti ko se preselim na drugo dirkališče, drugo lokacijo? Moram tlak nastaviti za vsak kraj posebaj?

Hvala za pomoč in odgovor.

LP Aljoša

Bilo kam boš prišel, ti bo senzor zaznal absolutni tlak. Glede na nadmorsko višino, pa relativnega potem izračunaš tukaj:
http://www.srh.noaa.gov/elp/wxcalc/altimetersetting.shtml

Ali pa prebrskaj to temo:
http://forum.zevs.si/index.php/board,27.0.html

Prijavljen

grilnet
Gost
« Odgovori #2 dne: 01. Maj 2009, 08:12:42 »

Hvala za odgovor.

Še vedno pa ne razumem popolnoma.

Kaj pa potem tlaki ki so npr. objavljeni z vremenom. So to relativni ali absolutni? (http://www.wunderground.com/cgi-bin/findweather/getForecast?query=novo%20mesto&wuSelect=WEATHER)       

Ali mora biti pri objavi opredeljeno?   

Ker moram v aplikacijo za izračun šobe vnesti tlak iz naprave, napravo pa kalibriram po določenem postopku in sedaj ne vem kateri tlak vnesti v program kasneje ( http://www.youtube.com/watch?v=8JWmB8FYjIk)

Če razumem pravilno v program vnašam relativni tlak? Ker tudi na strani proizvajalca nikjer ne omenja ali govori o relativnem ali absolutnem tlaku.

Hvala za pomoč.

p.s. linki so povezave da lažje vidite o čem govorim
« Zadnje urejanje: 01. Maj 2009, 08:50:15 od grilnet » Prijavljen
Gorazd
Član VD ZEVS
Altostratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1972-12-15
Sporočila: 1502

« Odgovori #3 dne: 01. Maj 2009, 09:56:17 »

Kot jaz razumem kalibracijo je to zato, da se programsko nastavi tvoj relativni tlak (on sea level). Ponavadi se upošteva samo nadmorska višina, ti pa lahko s kalibracijo bolj natančno to nastaviš. Načeloma je dovolj, da enkrat skalibriraš, pa naj bi stvar delovala povsod. Kalibrirati pa moraš na takem mesti, kjer imaš točno znano nadmorsko višino in relativni tlak. Absolutni tlak ti pokaže tvoja postaja. Če imaš na postaji možnost vnašati nadmorsko višino, potem (po mojem mnenju) bi pred kalibracijo moral imeti nastavljeno na 0 m, da ti postaja pokaže absolutni tlak. V program vneseš te tri podatke in klikneš kalibracijo. Potem bi morala zedeva funkcionirati tako, da ti vneseš v postajo samo nadmorsko višino dirkališča, pa se ti bo izpisal na postaji relativni tlak. Takoj, ko v postajo vneseš nadmorsko višino dirkališča, nimaš več absolutnega tlaka, ampak relativni.

Lahko da sem kaj narobe predvideval glede postaje, ker zadeve ne poznam.
Za točen pritisk in nadmorsko višino pred kalibracijo, pa se lahko obrneš tudi na ARSO.

Veliko uspeha,
Gorazd
Prijavljen

Mejte se radi
grilnet
Gost
« Odgovori #4 dne: 03. Maj 2009, 13:57:43 »

No vsaj eden ki se je spomnil-spravil odgovoriti, pa toliko ogledov.....

Najlepša hvala za odgovor, točno tako je kot sem si mislim.

LP
Prijavljen
max
Global Moderator
Cumulus
Odsoten Odsoten

RD: 1964-11-07
Sporočila: 7920

WWW Email
« Odgovori #5 dne: 03. Maj 2009, 16:59:51 »

No vsaj eden ki se je spomnil-spravil odgovoriti, pa toliko ogledov.....

Najlepša hvala za odgovor, točno tako je kot sem si mislim.

LP

Glede tlaka si dobil odgovor, kar pa se tiče ostalih stvari, katere ti rabiš, je pa brez veze odgovarjat, če zadeve ne poznaš, sploh pa preko spleta icon_rolleyes
Toliko ogledov, hja.........če bi kdo to zadevo poznal/razumel, bi sigurno dobil odgovor, se ti ne zdi icon_rolleyes
Sicer si pa tako dobil samo predvidevanje/potrditev tistega, kar si že sam vedel/mislil suspicious

Pa veliko sreče pri nastavitvah in dirkah bouncy buttrock
Prijavljen

alze
Član VD ZEVS
Altokumulus
*
Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 660

« Odgovori #6 dne: 30. Marec 2010, 10:26:17 »

Pred par dnevi sem si montiral postajo WS2350.

Sedaj delam internetno stran pa me malo muči prevod izrazov v slovenščino.

Zanimam me kako bi prevedel izraza Wind chill in pa Heat index. Verjetno je to občutek mraza, vendar ni mi jasno kakšna je razlika med njima.
Prijavljen

<- Klik
Oblak69
Uredništvo Biltena ZEVS
Stratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1969-08-17
Sporočila: 5999

Email
« Odgovori #7 dne: 30. Marec 2010, 10:33:21 »

Pravilni prevod se glasi:

Wind chill - občutek mraza
Heat index - toplotni index

icon_wink
Prijavljen

H2o
Altostratus

Odsoten Odsoten

Sporočila: 1135

« Odgovori #8 dne: 30. Marec 2010, 10:33:50 »

"wind chill" ima vrednost pod trenutno temperaturo zraka. Formula za izračun upošteva temperaturo in hitrost vetra.
"heat index" pa ima vrednost  višjo (>=) od temperature zraka. Formula upošteva temperaturo in vlago.
Prijavljen

alze
Član VD ZEVS
Altokumulus
*
Odsoten Odsoten

Sporočila: 660

« Odgovori #9 dne: 03. April 2010, 09:35:11 »

Še eno začetniško vprašanje  Smiley

Kako imate nastavljene nastavitve za občutek mraza in toplotni index ?

V GraphWeather imam vse privzeto in sicer imam obkljukano:
- Use meteorological norms for Wind Chill calculation (T < 5°C et V > 5km/h)
- Use meteorological norms for Heat Index calculation (T > 25°C)

Seveda se mi ta dva indexa zaradi zgornjih nastavitev praktično ne spreminjata. Nagibam se k temu, da bi to odkljukal, vendar potem to ne bo verjetno po normah.
Prijavljen

<- Klik
TgT
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1983-06-04
Sporočila: 1558

LFC :)

« Odgovori #10 dne: 03. April 2010, 20:32:46 »

V oklepaju imaš pogoje kdaj se te dve spremenljivki spreminjata. Za Heat Index boš moral počakati do Maj-a da boš videl drugačno cifro od T. Za Windhcill je pa tudi že rahlo pretoplo Smiley
Prijavljen

Strani: [1]
Natisni
Pojdi na: