Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

 ZEVS ForumTehnikaElektronikaIntegrirana Vremenska postaja
Strani: 1 ... 6 7 [8] 9
Natisni
Avtor Tema: Integrirana Vremenska postaja  (Prebrano 185150 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
piskec
Uprava ZEVS
Nimbostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1966-05-03
Sporočila: 2189


Lokacija: Krtina
www.krtina.com

piskec@gmail.com
WWW Email
« Odgovori #105 dne: 20. April 2020, 10:59:18 »

Zadnje dni sem testiral IVP koliko časa zdrži samo na bateriji in moram reč, da sem kar navdušen. Pa se nisem šel še vsega, kar bi se lahko - kakor se je šel jaka87 - od-lotanje ledic itd. Morda je dobro, da še kaj ostane za naprej. Smiley

Skratka, zadeva je zdržala brez polnjenja z eno baterijo, reci in piši 10 dni 1 h in 31 min!

Pri naslednjih specifikacijah: ena baterija MR18650, 3.6 V, 2950 mAh, hw Autonom v1, senzorji BME280, TX12, BH1750, SIM800L, pošiljanje na 11 minut.

Polnost baterije v procentih meri čip SIM800L, zato najbrž ni to ne vem kako natančno, naprimer: 0% se je držalo več kot dvanajst ur - nekakšna rezerva torej. Smiley

Najbrž sem baterijo s takim spraznjenjem precej uničil, a tak test je pomembna zadeva!

Tako ali tako pa mislim na IVP dati po dve bateriji 3400mAh, kar bo še povečalo uporabnost. 7800mAh bi po istem merjenju lahko zadostovalo za 26+ dni. To pa že nekaj je, kajne?

Testi so dosedaj pokazali na par napak, programska oprema je doživela nekaj sprememb, več ali manj pa je vse pripravljeno za naslednji korak - gremo v svet, v realne pogoje. Za to sicer potrebujemo še kar nekaj dela, predvsem bo treba najt primerno ohišje, vse to namontirat in še nabavit nekaj materiala in senzorjev. Ampak to je približno to, tri postaje bodo nekako bolj ali manj sestavljene, mogoče celo štiri. Bo še za videti glede senzorjev.

Ima kdo kako dobro idejo, kam naj bi te prve postaje postavili?

Vsekakor pa gredo vse zahvale jaka87 - da se je lotil, da je toliko dokumentiral, da se je res dalo narest, ne pa samo napisal "to je ful simpl, to vsak zna" in da nas je navdušil. jaka87 - še enkrat hvala!  praise


Prijavljen

piskec
Uprava ZEVS
Nimbostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1966-05-03
Sporočila: 2189


Lokacija: Krtina
www.krtina.com

piskec@gmail.com
WWW Email
« Odgovori #106 dne: 26. Maj 2020, 15:08:59 »

Zadeve se odvijajo naprej, sicer počasi, a nekako gre.

Baterije od zadnjič nisem uničil, so kar vzdržljive. Za verzijo 5 vezja pa bomo sigurno morali razmišljati o kaki zaščiti in izklopu pred spraznjenjem.

Na nove materiale s Kitajske čakam že več kot dva meseca. Presneto. Nekaj sem sicer dobil - baterije in BME280, ampak naročen je še en kup opreme...

Eno sestavljeno postajo sem izgubil - ne moreš verjet, ampak nikjer je več ni. Živemu človeku se vse zgodi... Smiley

Eno postajo sem odnesel na Veliko planino ob Domžalski dom. Doma je delala vsaj štirinajst dni brez najmanjšega problema. Na Planini, stran od mene, je crknila po 16 urah. Dvakrat sem jo gor vmes šfraufal pa ni bilo nič od nje. Zadnjič sem se razkuril in sem jo odnesel nazaj domov. Zdaj je zabrisana v kot in čaka, da se mi poleže jeza.

Natanko tako, kot je napovedal jaka87! Vse po načrtih, torej! Smiley
Prijavljen

Vreme
Uprava ZEVS
Altostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1962-05-10
Sporočila: 1132


Lokacija: Zgornja Velka, 326 m.n.v.

WWW
« Odgovori #107 dne: 28. Maj 2020, 17:32:03 »

Zadeve se odvijajo naprej, sicer počasi, a nekako gre.

Baterije od zadnjič nisem uničil, so kar vzdržljive. Za verzijo 5 vezja pa bomo sigurno morali razmišljati o kaki zaščiti in izklopu pred spraznjenjem.

Na nove materiale s Kitajske čakam že več kot dva meseca. Presneto. Nekaj sem sicer dobil - baterije in BME280, ampak naročen je še en kup opreme...

Eno sestavljeno postajo sem izgubil - ne moreš verjet, ampak nikjer je več ni. Živemu človeku se vse zgodi... Smiley

Eno postajo sem odnesel na Veliko planino ob Domžalski dom. Doma je delala vsaj štirinajst dni brez najmanjšega problema. Na Planini, stran od mene, je crknila po 16 urah. Dvakrat sem jo gor vmes šfraufal pa ni bilo nič od nje. Zadnjič sem se razkuril in sem jo odnesel nazaj domov. Zdaj je zabrisana v kot in čaka, da se mi poleže jeza.

Natanko tako, kot je napovedal jaka87! Vse po načrtih, torej! Smiley

Vidim, da je pestro okrog integrirane vremenske postaje. No glavno je,da imaš voljo, ter da vstrajaš  icon_wink
Prijavljen

komar
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 1964


Lokacija: Radovljica (491 m.n.v.)

« Odgovori #108 dne: 19. December 2020, 10:08:50 »

Se kaj novega dogaja glede tega ali vse stoji?
Prijavljen
piskec
Uprava ZEVS
Nimbostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1966-05-03
Sporočila: 2189


Lokacija: Krtina
www.krtina.com

piskec@gmail.com
WWW Email
« Odgovori #109 dne: 21. December 2020, 10:04:45 »

Oh, ja, se dogaja, se!

Večinoma se kujava, enkrat IVP, drugič jaz, sem in tja pa kar oba skupaj. Smiley

Po vsej kalvariji sem jo nesel spet gor na Veliko planino in je začuda kar delala nekih deset dni lepo. Potem je pa prišel sneg. No... pa je nehalo delat. In sem šel gor, da bi kaj popravil ali vsaj resetiral zadevo, a ko sem vremensko hiško odprl, sem le zazijal in jo počasi spet zaprl. Se bom za*ebaval naprej spomladi...  smash

Zdaj predvsem razmišljam, kako in s čim obvladat kontakte vseh senzorjev, da čimlažje vse skupaj zamenjam z drugo - v dolini že pripravljeno - postajo. Ker menjat karkoli tam gor na vetru in mrazu nima nobenega smisla. Poleg tega moram še nekaj rešit za BMP280 senzor, zadnjič sem ga - pametno - ovil v folijo, kar ga je sicer rešilo pred elementi, je pa potem vlago kazal povsem narobe... Nimam pojma, kako ga naj zavarujem, ali naj ga pustim v škatli ali naj ga dam ven in ?

Dodatno pa sem namestil dve bateriji in dve sončni celici v različni smeri, kar je nekaj časa super delalo, ko pa je zasnežilo, je pa seveda zasnežilo obe celici. Smiley

Skratka, borba se nadaljuje. Smiley



Je pa vsaj takrat, ko je delalo, delalo kar ok. Sem bil precej zadovoljen.
Prijavljen

maestro
Uprava ZEVS
Stratokumulus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1981-07-17
Sporočila: 3308


Lokacija: Bohinj (Bohinjska Bistrica) 507m.n.v.
klemen.crnko@yahoo.com
WWW
« Odgovori #110 dne: 21. December 2020, 11:56:05 »

ja, dobro jo je zametalo ...Bi  res rabil najprej  brener.  icon_mrgreen
Prijavljen

VP Bohinjska Bistrica
http://meteo-bohinj.si
piskec
Uprava ZEVS
Nimbostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1966-05-03
Sporočila: 2189


Lokacija: Krtina
www.krtina.com

piskec@gmail.com
WWW Email
« Odgovori #111 dne: 21. December 2020, 11:59:29 »

ja, dobro jo je zametalo ...Bi  res rabil najprej  brener.  icon_mrgreen

Res je!

Hiška ni ravno čisto prava, z dvojnimi lamelami bi se najbrž bolje "borila". Smiley
Prijavljen

matic
Cirokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 255

Lokacija: Celje

« Odgovori #112 dne: 28. December 2020, 19:31:06 »


...Zdaj predvsem razmišljam, kako in s čim obvladat kontakte vseh senzorjev, da čimlažje vse skupaj zamenjam z drugo - v dolini že pripravljeno - postajo. Ker menjat karkoli tam gor na vetru in mrazu nima nobenega smisla. Poleg tega moram še nekaj rešit za BMP280 senzor, zadnjič sem ga - pametno - ovil v folijo, kar ga je sicer rešilo pred elementi, je pa potem vlago kazal povsem narobe... Nimam pojma, kako ga naj zavarujem, ali naj ga pustim v škatli ali naj ga dam ven in ?


Piskec, ravno danes imam remont moje postaje, v kateri uporabljam BME280 in mi je po 3 letih prenehala oddajati podatke... Prepričan sem bil, da je težava v senzorju! Ni bila, povezava/stik do oddajnika je nekje oksidirala, senzor pa je bil očitno dobro zaščiten, saj mi po temeljitem čiščenju zadeva spet deluje BP.

Senzorsko ploščico sem zaščitil s posebnim silikonom, sam senzor pa pokril z zaščitno kapsulo/pokrovčkom SF2(sicer namenjeno senzorjem Sensirion proizvajalca). Vse skupaj pa je "skrito" za več vogali ohišja postaje, da ni direktnega stika s padavinam in podobno.

Senzorska ploščica pred čiščenjem:





...in po čiščenju:





Lp,

Matic
Prijavljen

"Brezmejna sta le vesolje in človeška neumnost, čeprav za prvo nisem prepričan!" (A.Einstein)
jaka87
Cirus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 34


Email
« Odgovori #113 dne: 01. Januar 2021, 17:19:28 »

Vidim, da smo v karanteni vsi kar pridni.

Jaz sem se lotil čisto iz nule in naredil novo verzijo postaje z novejšim sim7000E modulom, ki podpira tako 2G kot kot tudi nb-iot. Nb-iot je že na voljo za podjetja, po moje pa bo vsak čas tudi za navadne smrtnike. Jaz ga že testiram... (Hvala Telekomu in A1 za sim kartice  clap )

Ta modul, pa tudi vezje na splošno ima številne izboljšave, predvsem to, da za sleep mode ni treba prekinit povezave in so možnosti za težave veliko manjše kot prej. Sem pa tudi programsko rešil z watchdog timerjem, da resetira arduino v kolikor se kje kaj zatakne... Uporabil sem tudi MQTT namesto http protokola in tako zmanjšal porabo podatkov ter precej pohitil oddajanje podatkov - http rabi nekje 2s za oddajo podatkov MQTT le 300-500ms z open socketom.

Je pa sedaj kar jeba z lotanjem in kljub šabloni rabim skor 2 uri da naložim vse delčke na vezje...ampak je pa potem rezultat tak kot je treba
Delam tudi mehanski anemometer, v načrtih pa je tudi solid state anemometer z dp senzorji.  Na vezje sem dodal tudi i2c port, tako da se gor lahko priklopi vse živo... če boste kaj naprej razvijal, se pomoje splača razmišljat v to smer...

https://github.com/jaka87/vetercek_WS/tree/master/vetercek_nb-iot
Prijavljen
piskec
Uprava ZEVS
Nimbostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1966-05-03
Sporočila: 2189


Lokacija: Krtina
www.krtina.com

piskec@gmail.com
WWW Email
« Odgovori #114 dne: 05. Februar 2021, 10:29:01 »

Borba se nadaljuje, sicer s precej manjšimi koraki, kot jih ima jaka87, a vseeno... nekam bomo že prišli. Enkrat. Smiley

Tokrat je postaja vrnila udarec. Jaz sem jo takrat v tisti njeni snežni belini kar lepo zaprl nazaj in se odločil, da nanjo pozabim do spomladi. In niti nisem gledal ali kaj dela, ali  ne - kako pa bi sploh?

No, pa sem zadnji povsem ponesreči le pogledal ali kaj dela - in glej, ga, hudiča ivpjevskega - ona dela! In dela že več kot 15 dni! Kako? Kdaj? Zakaj?

Skratka, zadeva se je pobrala po 39 dneh nedelovanja. Zakaj in kako, nimam pojma. Mogoče se je pobrala že vmes, a ni bilo baterije, kdo bi ga vedel?

Ko je crknila, je bilo nekaj narobe s podatki BMPja in podatki Light senzorja. Ko se je pobrala, podatkov Light senzorja še vedno ni, BMP pa lepo dela.

Po pregledu vseh podatkov za nazaj, sem opazil, da zna delat do enega dneva in pol z baterijo, ki pravi, da je na 0 %. Takrat sicer malo redkeje pošilja (SIM8000 ne zmore?), a arduino ne crkne (števec ciklov gre naprej). A v januarju je bilo k sreči tudi na Planini nekaj sonca in 13 dni je hodila napoljnenost od 0 do 20%. 26.1. pa kaže, da je sonce že začelo pripekat, ker se je baterija hitro dvignila nad 50%.

Tista druga celica - čeprav manjša - na južno stran je bila torej dobra ideja. Manj dobra ideja je vezava light senzorja - je*eni kontakti, to je treba bolje uredit. Ampak šele spomladi, tam gor je še vedno več kot dober meter snega. In v teh časih prav fino žmohtnega. Se ti udre do kolena, spodaj pa sama voda. Juhuhu!

BMP280 pa je lepo zavit v folijo, a so meritve vlage precej izven konteksta. Če je na Planini tri dni megla, ne more namerit 52%. Ne more. Zato se čudim Maticu19 - a pri silikonu bi bilo to bolje, drugače? kako naj meri elemente, če je zaprt v neko povsem svoje okolje?

Jaka87 - ti si pa itak tako naprej, da te ne ujamem nikoli... Smiley Na žalost nimam nobenega časa, niti toliko, da bi vsaj doma sproti potestiral kake druge kontakte, vezave in dodelal programsko opremo. Potem pa naredi kaj pametnega! Morda bi namesto http uporabil mqtt, to bi bila ena taka - enostavno rešljiva - zadeva.

Da malo veste, da se dogaja - tudi, če nič ne naredim.  Smiley
Prijavljen

komar
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 1964


Lokacija: Radovljica (491 m.n.v.)

« Odgovori #115 dne: 05. Februar 2021, 10:41:27 »

Ima kdo kako dobro idejo, kam naj bi te prve postaje postavili?
A to še sprašuješ?
Prijavljen
matic
Cirokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 255

Lokacija: Celje

« Odgovori #116 dne: 05. Februar 2021, 12:11:57 »

BMP280 pa je lepo zavit v folijo, a so meritve vlage precej izven konteksta. Če je na Planini tri dni megla, ne more namerit 52%. Ne more. Zato se čudim Maticu19 - a pri silikonu bi bilo to bolje, drugače? kako naj meri elemente, če je zaprt v neko povsem svoje okolje?

Piskec, silikon je za zaščito elektronike-komponent, čez senzor je pa kapsula/pokrovček), ki služi kot membrana, se pravi da diha. In ta pokrovček je zatesnjen s silikonom, membrana pa ostaja "odprta". Podatki o vlagi so pa tu-tu z referenčnimi postajam.

Lp,
matic
Prijavljen

"Brezmejna sta le vesolje in človeška neumnost, čeprav za prvo nisem prepričan!" (A.Einstein)
piskec
Uprava ZEVS
Nimbostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1966-05-03
Sporočila: 2189


Lokacija: Krtina
www.krtina.com

piskec@gmail.com
WWW Email
« Odgovori #117 dne: 05. Februar 2021, 14:46:32 »

Piskec, silikon je za zaščito elektronike-komponent, čez senzor je pa kapsula/pokrovček), ki služi kot membrana, se pravi da diha. In ta pokrovček je zatesnjen s silikonom, membrana pa ostaja "odprta". Podatki o vlagi so pa tu-tu z referenčnimi postajam.

Lp,
matic

matic, hvala, ni druge, kot da probam nekaj podobnega pa da vidim. Tako, kot imam sedaj - ovitega v folijo - ni dobro. Vsaj vlago povsem zmede, temp je kar ok, pritiska pa še nisem primerjal.
Prijavljen

piskec
Uprava ZEVS
Nimbostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1966-05-03
Sporočila: 2189


Lokacija: Krtina
www.krtina.com

piskec@gmail.com
WWW Email
« Odgovori #118 dne: 05. Februar 2021, 14:48:25 »

A to še sprašuješ?

komar, seveda!

Je pa tako, da se je treba s tako postajo malo več ukvarjat. S hw in s sw. Nič težjega sicer.
Prijavljen

komar
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 1964


Lokacija: Radovljica (491 m.n.v.)

« Odgovori #119 dne: 14. Februar 2021, 10:24:32 »

A to glede postavitve vremenske postaje v Zavetišču na Jelencih (PD Gorenja vas) je že rešeno? icon_question

http://forum.zevs.si/index.php/topic,6722.0.html
« Zadnje urejanje: 14. Februar 2021, 10:26:11 od komar » Prijavljen
Strani: 1 ... 6 7 [8] 9
Natisni
Pojdi na: