Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

 ZEVS ForumTehnikaElektronikaIntegrirana Vremenska postaja
Strani: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 9
Natisni
Avtor Tema: Integrirana Vremenska postaja  (Prebrano 183243 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
matic19
Administrator
Altostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1990-09-19
Sporočila: 1825


Lokacija: Ig

Email
« Odgovori #60 dne: 20. Maj 2019, 17:13:31 »

Najboljše bi bilo vzeti MPPT čip, ki zna samodejno prilagajati polnilni tok glede na vhodno moč iz celice. To sva se pogovarjala s piskecem ko sva se dobila zadnjič. Verjetno bo to sicer ostalo za verzijo 2, bi se pa dalo brez večjih težav narediti podoben modul kot je ta TP4056, ki je v osnovi namenjen polnjenju iz fiksnega vira in ima zato pri sončnih celicah krepko manjši izkoristek, sploh pri oblačnem vremenu. Enkrat ko bo čas bom zrisal ta modul in bo direktno pin kompatibilen z obsotječim.
Prijavljen
matic
Cirokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 255

Lokacija: Celje

« Odgovori #61 dne: 20. Maj 2019, 18:14:03 »

@piskec, lahko mi kdo pošlje samo shematiko, pa BOM listo in se bom sam znašel - za začetek bo OK. Pol pa lahko lažje debatiramo  Smiley in se s tem pridobi nekaj časa, da se še prispevek uredi v smislu načrtov, materiala, idej...

lp,

Matic
Prijavljen

"Brezmejna sta le vesolje in človeška neumnost, čeprav za prvo nisem prepričan!" (A.Einstein)
piskec
Uprava ZEVS
Nimbostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1966-05-03
Sporočila: 2189


Lokacija: Krtina
www.krtina.com

piskec@gmail.com
WWW Email
« Odgovori #62 dne: 21. Maj 2019, 07:47:23 »

@matic - zaenkrat se vse dela po načrtih @jaka87 - github pod 2G: https://github.com/jaka87/vetercek_WS, tam je tudi shema pcb in vse, kar potrebuješ.

Z matic19 sva za test zadevo spremenila le v tem, da sva dala na razpolago več povezav, predvsem za i2c in spi. Da bo lažje testirat. https://easyeda.com/editor#id=a60537c5e36842b5add84a3f6ff77d45|13cbcf4cb85d434380c5d8e912212d50

Najbrž bo po testiranjih jasno, kateri in koliko senzorjev, kakšno napajanje (MPPT) in ali bosta gprs in wifi čipa skupaj ali dve različni verziji - to so zaenkrat vprašanja.

Ker bi rad, da nas testira in razvija več, sem nabavil materiala za 5 IVPjev - lahko jih dobi, kdorkoli bi rad razvijal! Le povejte.

Da pa se ne pozabi - jaka87 gre vsa zahvala, da smo se sploh tega lotili!  praise
Prijavljen

piskec
Uprava ZEVS
Nimbostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1966-05-03
Sporočila: 2189


Lokacija: Krtina
www.krtina.com

piskec@gmail.com
WWW Email
« Odgovori #63 dne: 26. Maj 2019, 08:56:55 »

Kar nekaj materiala je že prišlo, tme.eu, si.farnell.si, 1nce.com so že vsi dostavili.

Kitajce in elektroniko bomo čakali malo dlje.

Sem pa dobil tudi pomembno dostavo direkt na dom - za testiranje več kot super! Hvala Ciril!
Prijavljen

jaka87
Cirus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 34


Email
« Odgovori #64 dne: 27. Maj 2019, 10:21:12 »

@matic19 če boš res zrisal modul, se priporočam za shemo. Če se bo pa naročalo, bi pa tudi jaz vzel par komadov  clap
@piskec evo zdej pa samo še arduino pride, pa se začne dogajat  icon_mrgreen Me zanima kako bo z anemometri, ki jih maš na sliki. Verjetno so to od kitajskega prozvajalca"fine offset" ki se prodaja pod različnimi imeni. Zna se nardit, da bo to pasalo na mojo shemo, morda bo treba zaporedje žic. Bi bilo pa zanimivo vedet ali je to standardna zadeva al samo za Davisove anemometre.

A se to da tudi pri nas kje poceni kupit? Bi mogoče vzel enega, da primerjam življensko dobo z Davisom.
Prijavljen
piskec
Uprava ZEVS
Nimbostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1966-05-03
Sporočila: 2189


Lokacija: Krtina
www.krtina.com

piskec@gmail.com
WWW Email
« Odgovori #65 dne: 27. Maj 2019, 12:11:13 »

jaka87, najbrž so ti merilniki res vsi enaki - 1 wire zadeve. Ali so tudi konektorji povsem enaki, bomo pa videli na testu. Smiley

Novi niso nikjer prav poceni, ker vedno kupiš vse tri skupaj. Je pa zadnjič tule po forumu štromar prodajal vetrnico za 23 €.
Prijavljen

piskec
Uprava ZEVS
Nimbostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1966-05-03
Sporočila: 2189


Lokacija: Krtina
www.krtina.com

piskec@gmail.com
WWW Email
« Odgovori #66 dne: 03. Junij 2019, 08:07:37 »

Eni kitajci so hitri, na ene bom pa moral najbrž čakat do jeseni...

Prijavljen

jaka87
Cirus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 34


Email
« Odgovori #67 dne: 03. Junij 2019, 08:51:01 »

Ja to je zmeraj tako. Naročiš 10 stvari od tega rabiš kako bolj nujno kot drugo... Seveda bolj kot rabiš dlje hodi  banghead

No mi smo pa včeraj montirali postajo. So bile kar muke isusove. Fino je met čisto vse dele sabo, tud kompjuter. Ker je slabo delalo, sem priklopil na laptop in debugal. Izkazalo se je da sicer signal je (GSM) ne poveže se pa z 2G. Doma mi je delalo v stanovanju brez antene, na vikendu na morju tudi, na lokaciji pa niti z notranjo anteno v ohišju ne. No na srečo sem imel eno zunanjo anteno, tako da smo zvrtali ohišje in dela  buttrock


Sm pa ugotovil precej stvari, ki se jih da popravit ker eno je montirat na balkon, drugo pa na 4m štango ter jo potem nest sredi vode. Samo vezje bo verjetno mal za posodobit, pa tudi koda. Težava je ker mi občasno meri prevelike hitrosti vetra. Še razmišljam kako bi to rešil. Najprej me je prešinilo, da bi softwersko dal več časa za debounce (seveda višji kot je debounce nižja je potem max  možna hitrost ker naredi pavzo med meritvijo), na netu pa nekateri predlagajo 10k upor namesto 4.7k ter zvezat manjši kondenzator med pulse in GND da malo zgladi signale. Če ima kdo kak predlog so me sama ušesa. Sicer pa javim ko bom kaj pogruntal.

Malo sem začel dvomit tudi v mojo logiko da v časovnem intervali štejem obrate. Razmišljam da bi bila bolj natančna meritev časa med dvema pulzoma... Če kdo bolj pozna, ima kak sempl kode itd. bom vesel...
Prijavljen
piskec
Uprava ZEVS
Nimbostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1966-05-03
Sporočila: 2189


Lokacija: Krtina
www.krtina.com

piskec@gmail.com
WWW Email
« Odgovori #68 dne: 06. Junij 2019, 08:39:09 »

Ja to je zmeraj tako. Naročiš 10 stvari od tega rabiš kako bolj nujno kot drugo... Seveda bolj kot rabiš dlje hodi  banghead

To je pa čisto res, grem stavit, da bodo arduinoti prišli nazadnje...

No mi smo pa včeraj montirali postajo. So bile kar muke isusove. Fino je met čisto vse dele sabo, tud kompjuter. Ker je slabo delalo, sem priklopil na laptop in debugal. Izkazalo se je da sicer signal je (GSM) ne poveže se pa z 2G. Doma mi je delalo v stanovanju brez antene, na vikendu na morju tudi, na lokaciji pa niti z notranjo anteno v ohišju ne. No na srečo sem imel eno zunanjo anteno, tako da smo zvrtali ohišje in dela  buttrock
Sm pa ugotovil precej stvari, ki se jih da popravit ker eno je montirat na balkon, drugo pa na 4m štango ter jo potem nest sredi vode. Samo vezje bo verjetno mal za posodobit, pa tudi koda. Težava je ker mi občasno meri prevelike hitrosti vetra. Še razmišljam kako bi to rešil. Najprej me je prešinilo, da bi softwersko dal več časa za debounce (seveda višji kot je debounce nižja je potem max  možna hitrost ker naredi pavzo med meritvijo), na netu pa nekateri predlagajo 10k upor namesto 4.7k ter zvezat manjši kondenzator med pulse in GND da malo zgladi signale. Če ima kdo kak predlog so me sama ušesa. Sicer pa javim ko bom kaj pogruntal.

To je res, na terenu je vse popolnoma drugače, najbolje je imet vedno vse s seboj, cel kombi opreme... Smiley

Malo sem začel dvomit tudi v mojo logiko da v časovnem intervali štejem obrate. Razmišljam da bi bila bolj natančna meritev časa med dvema pulzoma... Če kdo bolj pozna, ima kak sempl kode itd. bom vesel...

Hm, to pa res. Pri štetju v časovnem intervalu vedno izgubiš nek delček na koncu, lahko pa tudi na začetku. Čas med impulzi bi bil res bolj natančen. Pa je za kaj takega arduino dovolj zmogljiv in natančen?
Prijavljen

jaka87
Cirus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 34


Email
« Odgovori #69 dne: 10. Junij 2019, 18:51:41 »

Ugotavljam da je težava z sunki vetra povezana z motnjami, ki jih povzroča GSM modul. Malo moram še pretestirat ampak kaže da je tu problem. Malo še pretestiram, potem pa bo kolega priklopil še na osciloskop pa da vidimo

Drugače pa bi kamot lahko meril čas med posameznimi rotacijami, ti se zapišejo v array iz katerega se izračuna median ki se potem pretvori v hitrost. Ko bo čas bom probal nekaj takega napisat...
« Zadnje urejanje: 10. Junij 2019, 18:53:35 od jaka87 » Prijavljen
piskec
Uprava ZEVS
Nimbostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1966-05-03
Sporočila: 2189


Lokacija: Krtina
www.krtina.com

piskec@gmail.com
WWW Email
« Odgovori #70 dne: 12. Junij 2019, 07:40:49 »

jaka87, z veseljem bomo pobrali vse, kar boš napisal.  icon_lol

A bomo tudi z veseljem pomagali pri pisanju, ko le dobimo vse zadeve na kup.

Saj se počasi dogaja, PCBji so ravno danes prišli z daljne Kitajske!


Prijavljen

jaka87
Cirus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 34


Email
« Odgovori #71 dne: 15. Junij 2019, 20:34:16 »

Končno mi je ratal odpravit težavo z sunki... Problem je bil v eni knjižnici, ki je skrbela za "sleep mode" in občasno povzročala motnje. Sedaj sem zamnjal z eno drugo in dela  bouncy
Prijavljen
max
Global Moderator
Cumulus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1964-11-07
Sporočila: 8231


Lokacija: Griže pri Žalcu 299m

WWW Email
« Odgovori #72 dne: 15. Junij 2019, 20:48:04 »

 icon_wink Kar tako naprej  clap
Prijavljen

piskec
Uprava ZEVS
Nimbostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1966-05-03
Sporočila: 2189


Lokacija: Krtina
www.krtina.com

piskec@gmail.com
WWW Email
« Odgovori #73 dne: 26. Junij 2019, 09:41:17 »

Evo, pa je prišla vsa naročena roba!

Zdaj bo pa treba začet kaj sestavljat!

Kakor rečeno, kdor bi še rad sodeloval, naj se javi! Materiala imam za nekih pet primerkov, en gre meni, drug Maticu19, ostali pa so na voljo!

5 x Arduino micro pro,
5 x sim800L,
5 x tp4056,
10 x PCB,
5 x bme280,
5 x bh1750fvi,
5 x ds18b20,
2 x ft232RL,
2 x esp8266,
2 x SIM kartica,

+ rj11, spojke, žice, antene, kondenzatorji, upori, baterije, diode.

Kolikor tudi vidim, jaka87 super napreduje in vse dobro izboljšuje! Juhuhu!

Gremo naprej!

Prijavljen

jaka87
Cirus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 34


Email
« Odgovori #74 dne: 26. Junij 2019, 20:58:19 »

Super! Zdej pa v akcijo.

Jaz sem pa tudi mel sestanek z štrom majstrom danes in sva se mal pomenila kako naprej za verzijo 2.0

1. Ali računat hitrost vetra z obrati anemometra glede na posamezen interval (tako kot do sedaj) ali meriti čas med posameznimi obrati? Konsenz je da ostane tako kot je, povprečje se meri izmed vseh meritev, za sunke se vzame povprečje 3 najvišjih meritev. 2 varianta je bolj komplicirana glede debounca ter sama koda bi bila precej obsežna.
2. Ali vgradit "reverse polarity" zaščito? kar naenkrat lahko vezje rata precej kompleksno zato se za to ne odločiva. Večino postaj bom tako jaz postavil, če kdo ne zna ločit med + in - potem so bo sigurno zapletlo še kje drugje in to ne bo edina težava in bom tako moral posegat.
3. Ali obdržati trenutni sim800l modul ali zamenjati z sim800c? Sicer še čakam da pride sim800c modul potem pa še probat kako funkcionira. Sim800l sicer dobro deluje vendar pa je sim800c direktno kompaktibilen z sim7020, ki je modul za prihodnost ki podpira nb-iot. Sam ga že imam in čakam da kateri operater vključi - oz da pri 1nce podprejo.
4. verjetno bo dodana vsaj ena PTC varovalka za primer kratkega stika
5. treba bo nekoliko zmanjšat porabo. Glede na velikost baterije se kar dosti pokuri. Cca 5-6% na dan. Sicer se sproti fila in ni nikoli pod 90% pa vendar bodo prišla obdobja slabega vremena in treba je bit na to pripravljen. Treba je preverit kaj je glavni porabnik kolikor pa sem gledal senzorji zelo malo pokurijo in je problem v sim800l ki tudi v sleep modu pokuri precej. Če bo treba bomo dodali stikalo, ki vključi in izključi modul.

Velikost novega vezija bom probal prilagodit da bo pasalo v https://www.ebay.com/itm/333238394121
Razišljam še o različnih konektorjih. Jaz sem se ogrel za JST majstr pravi da so je smotani za "krimpat". Rad bi se pa znebil teh za našravfat. Če ima kdo kako pametno rešitev se priporočam...
Prijavljen
Strani: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 9
Natisni
Pojdi na: