Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

 ZEVS ForumTehnikaElektronikaIntegrirana Vremenska postaja
Strani: 1 2 [3] 4 5 ... 9
Natisni
Avtor Tema: Integrirana Vremenska postaja  (Prebrano 183233 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
piskec
Uprava ZEVS
Nimbostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1966-05-03
Sporočila: 2189


Lokacija: Krtina
www.krtina.com

piskec@gmail.com
WWW Email
« Odgovori #30 dne: 07. Maj 2019, 09:47:33 »

Matic, tudi tole je super! Sicer mi je thingspeak platforma neznana, ampak zadeva zgleda kul. Smiley

Načeloma bi bilo super razvit eno centralno enoto, ki bi imela naslednje:
- napajanje: solarno ali običajno
- gsm ali wifi modul ali celo oba
- gps modul
- kamera
- dovolj velik nabor različnih senzorjev preko različnih sistemov - i2c, 1-wire ipd. Temp, hum, pressure, wind, wind dir, rain, uv, light, razelektritve, kakovost zraka, prašni delci, oblačnost, distance in najbrž jih je še kar nekaj.

Glede na zadnji objavljeni sporočili, to niti ne bi smelo biti tako težko. Wink
Prijavljen

TgT
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1983-06-04
Sporočila: 1656


Lokacija: Dobrava, Slov.Konjice 342m.n.v.
LFC :)


WWW
« Odgovori #31 dne: 08. Maj 2019, 00:20:15 »

Zakaj pa GPS, a če dobi noge?  icon_lol
Prijavljen

piskec
Uprava ZEVS
Nimbostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1966-05-03
Sporočila: 2189


Lokacija: Krtina
www.krtina.com

piskec@gmail.com
WWW Email
« Odgovori #32 dne: 08. Maj 2019, 07:54:03 »

Zakaj pa GPS, a če dobi noge?  icon_lol

Kolikor razumem, jaka87 uporablja lokacijo predvsem zaradi tega - zadeve rade dobijo noge. Smiley

Jaz pa bi to raje tudi iz drugih razlogov - ni treba lokacije štimat, se da avtomatsko prebrat. Sploh za kako postajo, ki bi jo lahko prenašal sem in tja. Če je integrirana in samozadostna, potem prenašanje ni problem. Lahko jo pokneš v mrazišče, ok, karkoli.

Glede na to, da je tudi gprs čip 5€, GPS ne more prav veliko podražit vsega skupaj. Smiley
Prijavljen

jaka87
Cirus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 34


Email
« Odgovori #33 dne: 09. Maj 2019, 18:23:08 »

Tiskano vezje so mi naprintali kitajci. Defenitivno se ne splača pri nas kupovat. 10kom velikosti 10x10cm te pride s poštnino 10-25€ odvisno od akcij.
Za povezavo USB-serial je nek tak konektor https://www.ebay.com/itm/RobotDyn-USB-Serial-Adapter-CH340G-5V-3-3-V-to-Ttl-uart-Pour-Arduino-Pro-Mini/132919265335?hash=item1ef29b0837:g:GRsAAOSwz3JaH~go
GPS pride GSM modula. Ni pa to klasični GPS (ta pokuri precej energije) ampak nek približen podatek, odvisen od gostote oddajnikov. V mojem primeru +-700m
DHT22 sem menjal z  ds18b20, ker je ohišje direkt na soncu, ker je gor tudi sončna celica in se mi je precej segrevalo, tako da so bile namerjene temperature tudi čez 40st kar je mal huda za ta letni čas. Z novim senzorjem je boljše, izdelal sem tud neki provizorični radiacijski ščit in zadeva bolje deluje.

Tudi jaz sem razmišljal o ultrazvočnem anemometru ampak je zaenkrat preveč keša. Tale https://www.weatherstations.co.uk/lcj-ultrasonic-anemometer.htm Tale ima isti konektor kot Davisov anemometer in direkt paše kot zamenjava. Je pa zaenkrat cca 500€. icon_cry

Edino malo je nerodno pri teh GPRS modulih, ker so večinoma na 2G in ne vemo do kdaj bo ta standard še podprt, po svetu nekje že ukinjajo v evropi pa še ni znano. 4G moduli so pa še precej dragi v primerjavi z 2G.
Skratka če mate veselje se z čekiranjem youtuba in kakšnim sivim lasom več da velik narest.
Prijavljen
piskec
Uprava ZEVS
Nimbostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1966-05-03
Sporočila: 2189


Lokacija: Krtina
www.krtina.com

piskec@gmail.com
WWW Email
« Odgovori #34 dne: 10. Maj 2019, 07:52:44 »

jaka87, hvala za odgovore. Kaže, da se bom kar lotil tega, potem bomo pa videli.

Sva se pogovarjala z matic19 in imava že ideje za verzijo 2. Smiley Sprememba chargerja v mppt in wlan modul. Kjer se seveda pojavlja vprašanje ali je sploh smiselno imeti solarno napajanje in wlan modul skupaj? Potem nisi na neki remote lokaciji, le postavitev je mogoče malo lažja.

No, najbrž je še veliko vprašanj in možnosti izboljšav, ampak za začetek bom jaz kar tvoje uporabil. S tem, ko nekaj imamo, se bo lahko testiralo še kake druge senzorje, nadgrajevala programska oprema itd. Potem pa gremo lahko z idejami naprej.

2G - glede na to, da pri nas vlečemo isdn v nedogled in cuzamo iz njega vse, kar se sploh da, se ni za bat, da bi karkoli, kadarkoli ukinili. Smiley Ali pa ga ukinemo pozno, do takrat bodo pa tudi 4g že cenejši...
Prijavljen

jaka87
Cirus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 34


Email
« Odgovori #35 dne: 10. Maj 2019, 09:31:29 »

Veliko sreče!
Po mojem se ne splača imet solarno napajanje ter wifi. Al vse minimaliziraš, tako kot jaz za v šumo, če pa imaš na voljo wifi in štrom pa nimaš kaj razmišljat.
V tem primeru bi jaz kot mikrokontroler uporabil https://www.ebay.com/itm/D1-Mini-NodeMcu-4M-bytes-Lua-WIFI-Development-Board-ESP8266-by-WeMos/183166459914?epid=2232496538&hash=item2aa592600a:g:ixEAAOSwo7Zbzszs
Napajaš ga preko USB kabla, to že dobiš kak razdelilec, gor pa tud lahko priključiš senzorjev kokr češ. Je pa simpl, ker ima že wifi čip, ne rabiš skrbet glede napajanja in se ne rabiš zezat.

Jaz sem si dal delat eno vezje (samo anemometer in DTH22) še z tem mikrokontrolerjem ker je blo takrat tolk pocen izdelava, vendar se še nisem nič lotil. Mal mi je hecno, ko vidim da eni nevem kakšne serverje poganjajo samo za upload podatkov, medtem ko to čisto solidno zmore ena taka žverca ki košta 3€ in ne pokuri vse skup nič štroma  icon_wink
Prijavljen
piskec
Uprava ZEVS
Nimbostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1966-05-03
Sporočila: 2189


Lokacija: Krtina
www.krtina.com

piskec@gmail.com
WWW Email
« Odgovori #36 dne: 10. Maj 2019, 12:28:00 »

Zakaj pa ne bi namesto Arduino mini pro uporabljal kar Wemos D1 mini?

Prijavljen

matic
Cirokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 255

Lokacija: Celje

« Odgovori #37 dne: 11. Maj 2019, 06:38:58 »

Ja, tako je, kjer je smiselno je ESP sigurno precej bojša rešitev kot navadni arduino. Ali je to že board z 232 vmesnikom(kot D1-mini), ali pa goli ESP12E[S,F,...] je stvar dizajna elektronike in predvidenega prostora na končni elektroniki.
Napajanje je spet stvar uporabe, z 18650 recimo in deepsleep mode-a deluje ESP precej dolgo, če še dodaš celico za polnjenje pa...
Vse je odprto in stvar debate, končne uporabe... jaka87 imaš kak link, podatke do tvojega anemometra?

Če bi kdo kaj bolj resno počel z GPS(uBlox) moduli in GSM(Telit) modemi, jih lahko nekaj priskrbim v razvojne namene, glede 2G pa se zagotovo umika, nekaj je govora o roku 2 let - zanesljive podatke dobim naslednji teden.

Izdelava vezij - PCB kitajska  pri nas Lingva, Intectiv - neprimerno dražje

Torej, me veseli, da smo se našli v tej debati in da s časom dobimo fokus k neki končni ideji za obliko elektronike, naprave.

lp,

Matic
Prijavljen

"Brezmejna sta le vesolje in človeška neumnost, čeprav za prvo nisem prepričan!" (A.Einstein)
TgT
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1983-06-04
Sporočila: 1656


Lokacija: Dobrava, Slov.Konjice 342m.n.v.
LFC :)


WWW
« Odgovori #38 dne: 11. Maj 2019, 21:33:24 »

Poleg WIFI za kratke razdalje  in 2G za odročne lokacije, zadnja leta postaja popularna tudi LORA, ki je precej varčna in deluje v spektru 433mhz oz 868mhz za nas evropejce in enostavo doseže razdaljo 2km...
Za območja kjer je WIFI je priporočljiva uporaba Wemos D1-Mini s sonoff-Tasmota, ki ima veliko senzorjev že vgrajenih v software.
Na splet lahko posilja preko protokola MQTT,ali pa kar preko HTTP zahtevka, ima možnost posodobitve software-a preko OTA ( Over The Air )
Slaba stran tega softwarea pa je, da je 24/7 online  kar zahteva konstantno napajanje. Če pa se software "poheka" pa lahko seveda gre v deepsleep in se uporabijo intervali (5min?) in soncne celice Cheesy
Prijavljen

jaka87
Cirus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 34


Email
« Odgovori #39 dne: 12. Maj 2019, 14:19:02 »

@piskec ja sej tako sem mislil da bi mel namesto arduino kar D1 ki ima vse kar rabiš. Jaz sem za svoj projekt uporabil pro mini ker pokuri najmanj štroma. Še na vseh senzorjih sem led diode odspajkal stran  icon_haha
@matic a to misliš dostop do podatkov ? To še ni (uradno) ker postaja še ni postavljena na lokaciji ampak samo testiram doma. Smo pa vzeli mere za steber včeraj tako da bo čez kak teden akcija Smiley Kolikor je meni jasno v evropi še noben operater ni najavil umika 2G signala. Ko to naredijo verjetno nebo kar čez noč ampak bo objavljeno nekaj let prej. Nekateri viri pravijo da bi 2G celo ostal dlje kot 3G ker dosti podobnih naprav kot so naše uporablja 2G za dostop do neta. Me pa vsekakor zanima če boš dobil kake druge informacije glede tega.
@TgT to sem bil tudi sam ful navdušen, potem sem pa gledal nek video na YT kako to zgleda v praksi in bojda ne funkcionira tako dobro na večje razdalje. Nisem se pa potem kaj več s tem ukvarjal.
Prijavljen
matic
Cirokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 255

Lokacija: Celje

« Odgovori #40 dne: 12. Maj 2019, 16:25:56 »

jaka87 - mislil sem podatke/načrt o samogradnji anemometra Smiley

lp,

Matic
Prijavljen

"Brezmejna sta le vesolje in človeška neumnost, čeprav za prvo nisem prepričan!" (A.Einstein)
matic19
Administrator
Altostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1990-09-19
Sporočila: 1825


Lokacija: Ig

Email
« Odgovori #41 dne: 12. Maj 2019, 19:09:29 »

Glede izklopa 2G omrežja, po mojih insiderskih informacijah v EU izklop ni predviden še vsaj nekaj let. Prej se bo ugasnilo 3G omrežje in presedlalo na 4G. To vem, ker se v službi ukvarjamo z napravami, ki so odvisne od GSM omrežja. Ko pa se bo 2G ugasnilo bo pa (upam) že postavljeno tudi LTE NB-IoT omrežje, ki bo namenjeno ravno takim aplikacijam z zelo majhno potrebo po pasovni širini.
Prijavljen
piskec
Uprava ZEVS
Nimbostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1966-05-03
Sporočila: 2189


Lokacija: Krtina
www.krtina.com

piskec@gmail.com
WWW Email
« Odgovori #42 dne: 13. Maj 2019, 12:09:40 »

Kolikor tole premlevam, vidim, da bi bilo potrebno imet dve verziji:
1) gprs - arduino mini pro, solar powered, tp4056, sim800I, senzorji
2) wifi - wemos d1 mini, stalno napajanje, kamera, senzorji

Predvsem je težava v porabi, če hočeš vse skupaj dat, je potem v nekem primeru preveč predimenzionirano.

https://www.instructables.com/id/Solar-Powered-WiFi-Weather-Station-V20/

Ali pa bi naredil le prvo in tam dodal še wifi ESP - imel bi eno vezje, uporabljal bi pa napajanje + wifi ali solar + gprs.

Kaj pa vem, najbolje bi bilo vse tri zadeve probat, ne? Smiley

LORA je mogoče super, ampak potem moraš imet še nek sprejemnik in vse skupaj v dveh delih. No, zakaj pa ne...

Kakšni pa so ti moduli uBlox in Telit gsm? Kakšne specifikacije?
Prijavljen

jaka87
Cirus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 34


Email
« Odgovori #43 dne: 13. Maj 2019, 12:41:16 »

@matic jaz sem kupil Davis 6410 in predstavlja ene 65% stroškov celotnega projekta ampak se mi ni dalo ukvarjat z DIY. Potencialno bi bilo zanimivo kak domač ultrasoničen samo je po mojem precej dela z umerjenjem. Pač nam je najbolj pomemben veter in rabimo to ornk, ob enem pa se nebi tolk izprsil za ultrasoničnega če ravno dobi noge. Glede na to da bo postaja sredi slane vode bom zadovovljen če bo zdržal 2 leti.

@matic19 hvala za info. Tudi jaz sem tako nekako slišal. Je pa tud mal težava z operaterji. Pri nas ni panike vzameš bob 4 cente in je to to. Na Hrvaškem sem imel najprej od Simpe en paket za 10 kun - 100mb kar je blo super. Pa so premenili na 20kun ter 1GB s tem da je obračunska enota 1MB  icon_evil Tako da sedaj gremo na bonbon tud za 20 kun 750MB s tem da je obračunska enota 10kb. Sej če imaš eno postajo ni panike, če pa 10 se pa nabere. Če kdo pozna kako boljšo opcijo se priporočam.

@piskec pomoje je to to. Edino ne vem kako bi šlo glede kamere. Na pro mini to skor ziher ne gre, ker ni dost velik pomnilnik, tudi za D1 mini nisem ziher, bi pa ziher šlo če bi mel zraven kak raspberry sam pol je to že bolj kompliciran in več možnosti da kaj crkne  Grin
Prijavljen
piskec
Uprava ZEVS
Nimbostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1966-05-03
Sporočila: 2189


Lokacija: Krtina
www.krtina.com

piskec@gmail.com
WWW Email
« Odgovori #44 dne: 13. Maj 2019, 13:40:38 »

@jaka87:

jaz bom najbrž tole preizkusil, pa da vidimo: https://1nce.com/en/pricing/

Glede kamere pa - ja, seveda, imaš prav, zaenkrat še nimam pojma, kako bo to šlo skupaj, je pa možnost, glede na to, da bi bilo napajanje. Mogoče bo treba še kaj zraven dodat.

Davisove zadeve so ok, ampak so drage. Čeprav tudi vse druge niso prav poceni...
Prijavljen

Strani: 1 2 [3] 4 5 ... 9
Natisni
Pojdi na: