Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

 ZEVS ForumVremeSplošnoKanin v zimi 2008/09
Strani: [1]
Natisni
Avtor Tema: Kanin v zimi 2008/09  (Prebrano 7520 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
stog
Skrbnik Portala VD ZEVS
Nimbostratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1986-11-19
Sporočila: 2667


Lokacija: Ljubljana

Email
« dne: 23. Januar 2009, 18:13:33 »

Verjetno bo preteklo še dosti časa preden bo že zdaj ogromna količina snega na Kaninskem pogorju dosegla letošnji maksimum. Zato odpiram to temo. "Uradno" ga je trenutno 650cm, malo manj "uradno" pa:
http://www.dnevnik.si/novice/kronika/1042239010
Verjetno se teh 820cm nanaša na akumulacijo vseh sneženj, kamor seveda ni všteto posedanje.
« Zadnje urejanje: 23. Januar 2009, 18:15:43 od stog » Prijavljen
Pihe
Uprava ZEVS
Stratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1961-02-11
Sporočila: 5803


Lokacija: Bovec, 438 m

WWW
« Odgovori #1 dne: 23. Januar 2009, 18:20:52 »

Gre se seveda za akumulacijio vseh padavin v tej sezoni in ne trenutno višino snega. icon_arrow
In kje je šele april, ko se običajno sneg začne mešat v dež na tistih višinah.... icon_exclaim
Prijavljen

-------------------------------------
www.bovec-vreme.si
stog
Skrbnik Portala VD ZEVS
Nimbostratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1986-11-19
Sporočila: 2667


Lokacija: Ljubljana

Email
« Odgovori #2 dne: 23. Januar 2009, 18:36:20 »

Boka bo spomladi in poleti na polno obratovala, jamarji pa lahko pozabijo na spust v Čehe 2.  icon_mrgreen
Prijavljen
zelva
Član VD ZEVS
Cirokumulus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1982-01-08
Sporočila: 416


Lokacija: Duplje (450m); Naklo

« Odgovori #3 dne: 23. Januar 2009, 18:47:25 »



Vir: SiOL
Prijavljen

zelva
Član VD ZEVS
Cirokumulus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1982-01-08
Sporočila: 416


Lokacija: Duplje (450m); Naklo

« Odgovori #4 dne: 30. Januar 2009, 16:26:54 »



vir:http://www.gore-ljudje.net/novosti/42300/
Prijavljen

zelva
Član VD ZEVS
Cirokumulus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1982-01-08
Sporočila: 416


Lokacija: Duplje (450m); Naklo

« Odgovori #5 dne: 03. Februar 2009, 17:38:49 »

Lavinska postaja Kanin:

Torek, 3. februarja 2009, ob 8. uri

Temp. -4,0°C
Novozapadli: 110 cm
Skupno: 800 cm

Pihe, ali je zgornja postaja tudi ob takih ekstremih vedno 'naseljena'?
Prijavljen

Pihe
Uprava ZEVS
Stratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1961-02-11
Sporočila: 5803


Lokacija: Bovec, 438 m

WWW
« Odgovori #6 dne: 03. Februar 2009, 18:22:58 »

Običajno so pozimi gor ponoči 2 ali trije ratrakisti.Ko pa so kake ekstremne padavine, se pa tudi ti umaknejo dol se mi zdi.
Prijavljen

-------------------------------------
www.bovec-vreme.si
stog
Skrbnik Portala VD ZEVS
Nimbostratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1986-11-19
Sporočila: 2667


Lokacija: Ljubljana

Email
« Odgovori #7 dne: 15. Februar 2009, 18:29:05 »

2 sliki od teh treh so prav zanimivi:
http://www.rtvslo.si/modload.php?&c_mod=rnews&op=sections&func=read&c_menu=1&c_id=193234
Prijavljen
Pihe
Uprava ZEVS
Stratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1961-02-11
Sporočila: 5803


Lokacija: Bovec, 438 m

WWW
« Odgovori #8 dne: 11. Maj 2009, 18:13:00 »

Bom kar sem napopal to vestičko,ki mi jo je danes zaupal profesor Kunaver.Malce pred prvomajskimi prazniki so se na Kaninu mudili študentje geografije, mnogim bolj poznani kot meni(mraziščarji). Na ravnem delu terena so se lotili kopat v snežno odejo s ciljem preučevanja le-te in seveda s ciljem izmeriti višino snega.
Prigrebli so se do globine-višine 520 cm! icon_eek
Mislim,da se je s tem potrdila oz.razblinila domneva,da je bila snežna odeja sredi sezone resnično debela prek 8 metrov. icon_arrow
Lepo bi bilo,da bi ti fantje o svojih izsledkih kaj malega napisali tudi na ta forum. icon_wink
Prijavljen

-------------------------------------
www.bovec-vreme.si
UKC
Gost
« Odgovori #9 dne: 11. Maj 2009, 18:32:22 »

Iz zanimivih virov sem izvedel,da je baje poškodba stebra bila posledica neprevidnega umetnega proženja plazov?
Pogonsko kolo naj bi pa ukrivil snežni teptalec,ki je ob obilici snega zapeljal nanj?
@Pihe veš mogoče kot domačin kaj več o teh "dogodkih" s človeškim faktorjem icon_rolleyes
Moj visoki meteorološki vir mi tudi pravi,da je višina snega na Kaninu(in delno tudi Kredarici) vedno zelo relativna in ni ravno verodostojna.Toleranca je tudi več metrov buttrock
Prijavljen
Pihe
Uprava ZEVS
Stratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1961-02-11
Sporočila: 5803


Lokacija: Bovec, 438 m

WWW
« Odgovori #10 dne: 11. Maj 2009, 18:58:27 »

Iz zanimivih virov sem izvedel,da je baje poškodba stebra bila posledica neprevidnega umetnega proženja plazov?
Pogonsko kolo naj bi pa ukrivil snežni teptalec,ki je ob obilici snega zapeljal nanj?
@Pihe veš mogoče kot domačin kaj več o teh "dogodkih" s človeškim faktorjem icon_rolleyes
Moj visoki meteorološki vir mi tudi pravi,da je višina snega na Kaninu(in delno tudi Kredarici) vedno zelo relativna in ni ravno verodostojna.Toleranca je tudi več metrov buttrock


Sicer bo to bolj "rekla-kazala",ampak v vsaki taki čenči je ponavadi kar precej resnice.
Poškodba stebra je predvsem posledica tega, da niso dosedaj našli denarja,da bi na pobočju pred njim zgradili snegobran. Vsi starejši žičničarji vedo povedat,da je bil steber potencialno že večkrat ogrožen,vendar ker so bile zadnje zime bolj skope s snegom, se je na to potuhnjeno nevarnost pač "pozabilo" in zaščite pred njim niso zgradili.Upam,da imajo vsaj letos v načrtu to,drugače bo ob možnih večjih padavinah v prihodnjih zimah, problem stebra rešila narava. icon_arrow
Drugače pa je poškodba posledica tega,da se je prepozno začelo prožit tisti dan(višina nove snežne odeje jim je "ušla" izpod nadzora).
Poškodba pogonskega kolesa je skoraj zanesljivo "zmaga" teptalca,vendar tega po moje že zaradi zavarovalnice noben na glas ne bo priznal.Prijatelj strojnik je izračunal,da še 100 x večja masa snega na kolesu ne bi smela narediti take poškodbe.Ampak jim moramo verjet.Sneg je bil kriv. wise shrug
Glede verodostojnosti podatka o višini snežne odeje,se strinjam.Predvsem za Kanin je to lahko zelo relativno,saj je teren preveč razgiban.Kar pomeni,da je nekje snega v istem času lahko par decimetrov, par metrov stran pa lahko par metrov.Poleg tega pa je poročanje o višini snega v domeni samih žičničarjev,ki morajo že zaradi komercialnega učinka dodati kak decimetrček(to pa je tako ali tako "bolezen" upravljavcev vseh smučišč po svetu  icon_haha).
Prav zato sem napisal,da bi bilo dobro,da ekipa mraziščarjev,ki je bila prisotna pri merjenju snega,poda kako kratko poročilo.Tisti,ki jih poznate,jih vzpodbodite k temu. icon_arrow
Prijavljen

-------------------------------------
www.bovec-vreme.si
UKC
Gost
« Odgovori #11 dne: 11. Maj 2009, 19:28:35 »

Pihe ,hvala za potrditev mojih zanesljivih informacij.
Glede višine snega v visokogorju pa tudi mraziščarji nimajo čarobne palčke.Snega se na takem terenu enostavno ne da točno izmeriti.Če je pa komu v veselje kopati luknje pa nimam nič proti.
Prijavljen
blazek
Uprava ZEVS
Stratokumulus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1987-10-14
Sporočila: 3714


Lokacija: Družinska vas- Šmarješke Toplice, 166m

Email
« Odgovori #12 dne: 11. Maj 2009, 22:22:11 »

Uradno so skopali 487cm globok profil snežne odeje na smučišču Kanin, višina je lahko še nekoliko višja, ker so bile na dnu skale. Seveda niso merili na smučišču-progi, temveč po predhodnem posvetu z enemu od delavcev, so kopali nekje na strani, kjer se ni veliko smučalo. Seveda so tudi merili gostoto snežne odeje, ki naj bi imela okrog 2000mm +-200mm padavin. Nekaj je vmes tudi ledenih plasti, kar je pomenilo, da je sneg parkrat padal sorazmerno precej visoko. Mislim pa da ni bilo več kot 7m snega. O meritvah snega tam gori, se pa tudi nebi spuščal. Zaradi velikih količin snega, je bilo praktično nemogoče točno izmerit višine. Zato so pač vrli žičničarji samo prištevali novozapadli sneg k staremu.

Upam, da bodo fantje iz slometeo foruma podali kakšno uradno poročilo o višini snega, tako kot so za rekorden mraz na Komni. Grin
Prijavljen

Strani: [1]
Natisni
Pojdi na: