Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

ZEVS ForumVremeSplošnoStrele
Strani: 1 [2]
Natisni
Avtor Tema: Strele  (Prebrano 8534 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
jest24
Cirokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 1983-02-15
Sporočila: 417

« Odgovori #15 dne: 04. Junij 2008, 11:50:44 »

Mogoče bo komu pomagalo-vmes je tudi poglavje o strelah:

http://www.ovn.eimv.si/vnt_files/VNT-skripta.pdf
(od strani 23 dalje)
Prijavljen
florjo
Gost
« Odgovori #16 dne: 05. Junij 2008, 15:50:59 »

Meteorološki terminološki slovar, Ljubljana 1990
-----------------------------------------------------

stréla ... razelektritev z močnim el. tokom, ki je vidna kot blisk in ji sledi grom
            (direktna, kroglasta, povezovalna, povratna, vodena, vodilna, začetna)

grmenje ... bobnenje ob nevihti kot posledica hitrega razpenjanja zraka ob streli

razelektritev ... pojav, da se z el. tokom izravnajo razlike el. potenciala

ionizacija zraka ... proces, pri katerem postanejo nevtralne atmosferske molekule ali delci aerosola el. nabiti zaradi trkov z delci velike energije, močnih el. polj, žarkov gama

Günter D. Roth (1992): Vreme za vakogar, Kaj moramo vedeti o vremenu, Državna založba Slovenije
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ob blisku sproženo energijo cenijo na 100 kWh.
Napetostne razlike dosežejo nekaj mio. voltov.
Izravnava sledi v najkrajšem času (v povprečju 1/50 sekunde).
Pri tem nastanejo tokovne jakosti do 200.000 A.

Meteorologija za letalce
--------------------------

Primer povprečne nevihte:

=>   Imamo nevihto, ki da na področju 25km2 20mm padavin.
   =>   V oblaku se je kondenziralo nad 1/2 mio ton vode.
   =>   Pri kondenzaciji se sprošča latentna toplota 2,5MJ/kg ...
   =>   ... sprostilo se je torej 350 mio kWh, kar je po vrednosti enako energiji
         15-h klasičnih atomskih bomb

Še nekaj mojega  icon_smile
-------------------------------

Prosim ne mešajte energije, ki se v daljšem obdobju sprosti pri nevihti z energijo, ki se v peddesetinki sekunde sprosti pri streli.  icon_wink

Ste me pa z temi strelami in nevihtami kar fajn navili. Za "štromarja", ki ga povrh vsega zanima še vreme, se pa res spodobi da te pojave nekoliko podrobneje spozna. No, tokrat sem šel preverjat bolj na hitro, saj me pisanje diplome preveč zaposluje. Kasneje pa upam, da najdem kaj več časa za to.

Lep pozdrav.

P.s.: Zgornjim podatkom ne preveč verjeti, saj so slabo preverjeni.  shrug
« Zadnje urejanje: 05. Junij 2008, 15:52:51 od florjo » Prijavljen
ŽUPMART
Nimbostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1993-12-20
Sporočila: 2253

Sneg in nevihte so zakon

nejc.trampuz@hotmail.com
Email
« Odgovori #17 dne: 05. Junij 2008, 18:46:59 »

Hehe, vidim da sem odprl zanimivo vprašanje. Hvala vsem za odgovore, zanimivo koliko energije da lahko sonce...noro! clap icon_eek
Prijavljen
Smučar
Stratokumulus

Prisoten Prisoten

RD: 1981-07-05
Sporočila: 3694

Email
« Odgovori #18 dne: 05. Junij 2008, 20:33:37 »

Evo, čisto teoretično sem malce računal, koliko energije da sonce na omenjeno področje 25km2 oz 5x5km v 1 sek, če je jasen dan in sije pravokotno na podlago. Energijo dovaja na to območje z močjo 18000MW, kar je za 25 NE Krško. V 1 sek se torej na tem območju nabere 18GJ energije, kar je energija cca 500 litrov bencina.
To so samo grobe ocene, ampak da si vsaj mal predstavljamo.

LP
« Zadnje urejanje: 05. Junij 2008, 20:35:47 od Smučar » Prijavljen
Domček
Gost
« Odgovori #19 dne: 07. Oktober 2010, 19:42:30 »

En zanimiv počasen posnetek strele: http://www.youtube.com/watch?v=-bvmEYxEYiA
Celoten posnetek zajema manj kot eno sekundo realnega časa (spodaj zelo natančno kaže čas). Zanimivo je videti kaj vse se med tem dogaja, česar mi seveda ne vidimo.
Še preden po zraku steče električni tok, se začne iz oblaka proti tlom zrak ionizirati (to le rahlo sveti). Pri tem sproti nastaja plazma. Ionizirane poti se zelo razvejajo in šele ko se ena od teh poti dotakne tal, po njej steče električni tok. Zrak se pri tem segreje na 20 do 30 tisoč °C. Pri večini strel po isti ionizirani poti večkrat (3 do 4-krat) zaporedoma steče el. tok. Vse to se lepo vidi na posnetku. Zanimivi so tudi tisti majhni in kratki bliski vmes med samim dogajanjem. buttrock
Prijavljen
Strani: 1 [2]
Natisni
Pojdi na: