Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

 ZEVS ForumTehnikaMerilniki in instrumentiimproviziran dežemer
Strani: [1]
Natisni
Avtor Tema: improviziran dežemer  (Prebrano 8360 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
florjo
Gost
« dne: 14. Avgust 2008, 22:55:34 »

Pozdravljeni,

nekaj časa sem spremljal razne debate na tem forumu, kako naj bi jutri pri nas zlivalo, pa sem si rekel: "Zakaj ne, pa probajmo naredit to čudo". Govorim o dežemeru, ki sva ga z najboljšo voljo in precej smeha uspela postaviti z očetom. Stvar ni trajna, namenjena v glavnem le za jutrijšni dan, izgleda pa takole:



Informacij o standardih se mi ni ljubilo iskati, pa sem zaupal kar vrsticam zapisanim v knjigi iz davnega leta 1988: Hočevar, Petkovšek, METEOROLOGIJA, osnove in nekatere aplikacije. No, meteorologija naj bi bila tako ali tako konzervativna veda  icon_smile. V omenjeni knjigi najdem informacije o 200cm2 površini okrogle zbiralne posode in postavitvi 1,5m nad tlemi. Seveda se je pri postavitvi potrebno izognit oviram, ki lahko vplivajo na meritve, tako kot je tudi priporočljivo izbrati raven teren oz ravnino.

V kotu delavnice najdem ostanek cevi za dimnik, ki ima premer natanko 16cm, torej površino pi*r2=200,1cm2. Super, nadalje najdem še star lijak, ki se ravno prilega cevi. Pričetek meritev je torej zagotovljen, najti je potrebno le še zbiralno posodo, kjer bom meritve spremljal. Za to uporabim kar "bidon" katerega umerim po litrih. Star lijak in "bidon" povežem z primerno cevko, vstavim še oddušnik, ter vse tesno zatesnim z kiti, izolirjem in podobnim. Stvar je postavljena  in izgleda tako kot je prikazano na zgornji sliki.

Meritve v zgornji posodi bodo relativno točne (če mi le veter ne podre vsega skupaj).
Večji problem je spodnja zbiralna posoda in litrska skala na njej kjer ne pričakujem preveč točnih meritev. Posoda namreč ni v "levelu", pa tudi med polnenjem spreminja svojo obliko (se širi), tako da je natančnost umirjene skale nekoliko dvomljiva. Bom pa na koncu vso tekočino še enkrat natančno premeril, le sprotne podatke je potrebno jemati nekoliko z rezervo. Tudi pretvorniški faktor z litrov (skala) v mm dežja je nekoliko neustrezen, znaša namreč 49,7265mm padavin/ 1l zbrane deževnice. icon_redface

No, kakorkoli že. Če bo stvar funkcionirala ali pa tudi ne, pri njeni postavitvi smo se veliko nasmejali in bila je odlična sprostitev med pisanjem diplome.  icon_smile Sedaj pa zunaj že malo dežuje. Bom zjutraj takoj preveril, kaj sem ujel.  icon_wink

Lep pozdrav vsem ...
« Zadnje urejanje: 14. Avgust 2008, 22:59:06 od florjo » Prijavljen
Smučar
Stratus

Odsoten Odsoten

RD: 1981-07-05
Sporočila: 5496


Lokacija: Notranje Gorice pri LJ (300 m.n.v.)

Email
« Odgovori #1 dne: 14. Avgust 2008, 23:02:33 »

Zanimiva rešitev. Sm tudi sam o nečem takem razmišljal, da bi dal lijak na streho, pa dol cevko napeljal do menzure, kjer bi na ml natančno odčital volumen.
Ampak pol sm rajš naredu RadenskoTM, in sem z njo zelo zadovoljen, pa še v trenutku sem jo imel narejeno.
Uspešno merjenje želim.  icon_arrow

LP
Prijavljen
TgT
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1983-06-04
Sporočila: 1656


Lokacija: Dobrava, Slov.Konjice 342m.n.v.
LFC :)


WWW
« Odgovori #2 dne: 14. Avgust 2008, 23:38:48 »

Sej ni potrebno zadeve odmerit z menzuro, lahko se deževnica tudi stehta in uporabi formula 
Koda:
mm = (m*10000)/pi*r^2
mm = količina dežja ( l/m2 )
m = masa ( kg )
pi = 3.14159265
r = d/2 ( cm ) - d je premer lijaka
Prijavljen

ice
Cirokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 419



« Odgovori #3 dne: 06. Julij 2009, 16:06:13 »

No si bom kar tole temo sposodu de nam nove odperu

sestavu sem nek zasilen dežemer,ki ga bom imev na vikendu.Narejen je na isti način kot od "florjota".Samo da ima premer 18cm. Zdaj me pa zanima kako izračunam koliko mm padavin bo prišlo iz 1l zbranih padavin v dežemerju.


lp
Prijavljen
Ciklon
Stratokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 1987-06-24
Sporočila: 3105


Lokacija: Voglje, 375m n.v., cca 2 km zračne razdalje od letališča J. Pučnika (na J strani avtoceste)
humanrs@msn.com
Email
« Odgovori #4 dne: 06. Julij 2009, 18:00:55 »

Izračun je preprost:

Enačba za volumen valja:
V = L(dolžina oz. višina) x S (površina osnovne ploskve - kroga) = L x π x r2

π - število pi (matematična konstanta) = 3,1415926535...

V tvojem primeru je neznanka L (višina oz. globina) zato enačbo najprej obrnemo in potem izračunamo:


L = __V___ = __106 mm3___ = 39,2975 mm
      (π x r2)         π x (90 mm)2


Torej: 1 liter v tvojem dežemeru bo pomenil dobrih 39 mm padavin
Prijavljen

Raj je v naravi buttrock
Strani: [1]
Natisni
Pojdi na: