Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

 ZEVS ForumVremeCikloni-Orkani-Tornadi-Močne nevihte (Moderator: blazek)TORNADI V SLOVENIJI?!
Strani: [1] 2 3 ... 5
Natisni
Avtor Tema: TORNADI V SLOVENIJI?!  (Prebrano 52744 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
walter76
Nimbostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1976-03-02
Sporočila: 2019


Lokacija: Portorož-Bernardin
Danes so dovoljene sanje,jutri je nov dan..

valterpetra@hotmail.com
WWW Email
« dne: 15. Julij 2008, 10:31:55 »

http://24ur.com/novice/slovenija/tornadi-tudi-v-sloveniji.html

Mnenja ?
Prijavljen

Prijatelj vremena !
H2o
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 1180


Lokacija: Žiri - 482m

WWW
« Odgovori #1 dne: 15. Julij 2008, 11:13:05 »

V nos mi gre predvsem prikaz .. torej senzacionalistični.
In tole:
Citiraj
Po Sloveniji so očitno pustošili tudi pravi tornadi, kakršne smo doslej gledali le na posnetkih iz ZDA. Odslej se bomo očitno morali z njimi spopadati tudi pri nas.
V posnetku pa potem govori, da je že bil, verjetno tisti takrat tudi močnejši od tega...
Seveda pa je intervjujana naša Lučka.  icon_rolleyes

S tem ne podcenjujem nastale škode, moči narave, itd.. samo komentar novice.
Prijavljen

walter76
Nimbostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1976-03-02
Sporočila: 2019


Lokacija: Portorož-Bernardin
Danes so dovoljene sanje,jutri je nov dan..

valterpetra@hotmail.com
WWW Email
« Odgovori #2 dne: 15. Julij 2008, 12:06:42 »

Res je da je novica "bonbastična" a to je pač del novic sploh ko govorimo o POP TV.
Tega je marsikje še veliko več...recimo Italia.
A konec koncev čemu je boljše verjet SLO 1 in togosti in podcenjevanju,...ali takim prispevkom?
Kakorkoli ena in druga mečeta slabo luč na kredibilnost...
Tu bo potrebno največ postoriti..
Smo mi pravi?
Prijavljen

Prijatelj vremena !
AndrejR
Cirus

Odsoten Odsoten

RD: 1978-02-16
Sporočila: 21


Lokacija: Bohinj
Bohinjc pa s svedram!


« Odgovori #3 dne: 16. Julij 2008, 06:49:51 »

Fantje s paniko navte nč rešl  icon_biggrin.
Po mojem skromnem - nestrokovnem mnenju tornada ni bilo. Zavedati se moramo, da veter ni ena trda palica ampak stvar, ki se ob oviri (hiši, dolini) odmakne, vrtinči. Zaradi tega je v vasi Gozd verjetno nastal tudi kak vrtinec, protiveter...
Moti me predvsem, da novinarji delajo paniko sedaj za vsako popoldansko ploho. Kje bo udarilo in koliko škode šele bo. S tem po nepotebne strašijo že tako od neurja prizadete ljudi. shrug
Prijavljen
MaRkUš
Član VD ZEVS
Altostratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1989-05-25
Sporočila: 1543


Lokacija: Stahovica-Kamnik, 449 m.n.v.
rok.markus@kks-kamnik.si
Email
« Odgovori #4 dne: 16. Julij 2008, 09:55:55 »

Fantje s paniko navte nč rešl  icon_biggrin.
Po mojem skromnem - nestrokovnem mnenju tornada ni bilo. Zavedati se moramo, da veter ni ena trda palica ampak stvar, ki se ob oviri (hiši, dolini) odmakne, vrtinči. Zaradi tega je v vasi Gozd verjetno nastal tudi kak vrtinec, protiveter...
Moti me predvsem, da novinarji delajo paniko sedaj za vsako popoldansko ploho. Kje bo udarilo in koliko škode šele bo. S tem po nepotebne strašijo že tako od neurja prizadete ljudi. shrug

Če si si ogledal oddajo SVET na kanalu A in njihove dokaze, potem boš prepričan, da je šlo za tornado, kajti če TWISTER in SKYWARN pravita, da je šlo za tornado, bo že res.
Prijavljen

uti
Član VD ZEVS
Cirokumulus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1991-09-22
Sporočila: 394

Lokacija: Žiri - Jezera (491m)

WWW
« Odgovori #5 dne: 16. Julij 2008, 14:26:28 »

Mene pa zanima če obstaja kašna dokumentacija, člani o tornadih pri nas recimo u zadnjih 50 letih ?
Prijavljen

rudl
Gost
« Odgovori #6 dne: 16. Julij 2008, 18:21:06 »

Bom napisal mnenje, kot nekdo, katerega vremenski negativni pojavi ne navdajajo z navdušenjem... temveč z grozo.


A konec koncev čemu je boljše verjet SLO 1 in togosti in podcenjevanju,...ali takim prispevkom?
Kakorkoli ena in druga mečeta slabo luč na kredibilnost...
Tu bo potrebno največ postoriti..
Smo mi pravi?

Vseskozi napadate ARSO.
ARSO je imel ob nedeljskem poslabšanju vsaj 3 dni opozorilo na internetni strani. Prav tako so že dolgo prej opozarjali na možna lokalna neurja. Ne vem, s čem bi vas zadovoljili? Agencija RS za okolje ima z zakonom določena pravila delovanja. In kadar oni napovedo, da bo možnost vremenskih ujm, ima to določene posledice. Različne službe v državi morajo vsaj dežurati zaradi tega. Kar ima za posledico določene stroške, verjetno? icon_question
In če tako nekajkrat "napačno" napovedo, pa čeprav po kartah pravilno sklepajo, jih verjetno kdo okrca, kot v vsaki službi?
In ob zadnji katastrofi, ne vem, kaj bi morali še narediti, da bi preprečili vso škodo, ki se je zgodila?!
Za mene opravljajo svoje delo visoko-strokovno in resnično ne vem, kaj imajo nekateri tu toliko proti njim?!

Citiraj iz: MaRkUš
Če si si ogledal oddajo SVET na kanalu A in njihove dokaze, potem boš prepričan, da je šlo za tornado, kajti če TWISTER in SKYWARN pravita, da je šlo za tornado, bo že res.

In sedaj še o kredibilnosti komercialne TV hiše. V oddajo vabijo laike?! To je tako, kot bi imeli "strokovnega" komentatorja na televiziji ob svetovnem pokalu v smučanju rekreativnega smučarja?!
Se pa opravičujem svoji izjavi v primeru, da imata g. Twister ali g. Skywarn, mogoče kakšna strokovna znanja iz meteorologije ali klimatologije pridobljena na uradnih ustanovah.

Sicer pa... to je samo moje skromno laično mnenje icon_rolleyes
Prijavljen
max
Global Moderator
Cumulus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1964-11-07
Sporočila: 8231


Lokacija: Griže pri Žalcu 299m

WWW Email
« Odgovori #7 dne: 16. Julij 2008, 18:49:23 »

In sedaj še o kredibilnosti komercialne TV hiše. V oddajo vabijo laike?! To je tako, kot bi imeli "strokovnega" komentatorja na televiziji ob svetovnem pokalu v smučanju rekreativnega smučarja?!
Ne mi ti tukaj o smučanju in komentatorjih surprised Imamo takšne, kot bi jih uvozili iz eksotičnih držav, ki so prvič videli smučarijo icon_exclaim

Se pa opravičujem svoji izjavi v primeru, da imata g. Twister ali g. Skywarn, mogoče kakšna strokovna znanja iz meteorologije ali klimatologije pridobljena na uradnih ustanovah.
A ti verjameš tistim, ki so gulili klopi na faksu in so napiflani s teorijo na pamet in poznajo te stvari iz filmov in fotografij
ali našim posameznikom, ki imajo praktične izkušnje in so v živo spremljali tornade po ZDA in videli posledice icon_rolleyes

Ajejeej...
« Zadnje urejanje: 16. Julij 2008, 18:52:08 od max » Prijavljen

Sumani
Cirus

Odsoten Odsoten

RD: 1969-01-25
Sporočila: 56


Lokacija: Ljubljana

« Odgovori #8 dne: 16. Julij 2008, 18:56:23 »

Bom napisal mnenje, kot nekdo, katerega vremenski negativni pojavi ne navdajajo z navdušenjem... temveč z grozo.


Vseskozi napadate ARSO.
ARSO je imel ob nedeljskem poslabšanju vsaj 3 dni opozorilo na internetni strani. Prav tako so že dolgo prej opozarjali na možna lokalna neurja. Ne vem, s čem bi vas zadovoljili? Agencija RS za okolje ima z zakonom določena pravila delovanja. In kadar oni napovedo, da bo možnost vremenskih ujm, ima to določene posledice. Različne službe v državi morajo vsaj dežurati zaradi tega. Kar ima za posledico določene stroške, verjetno? icon_question
In če tako nekajkrat "napačno" napovedo, pa čeprav po kartah pravilno sklepajo, jih verjetno kdo okrca, kot v vsaki službi?
In ob zadnji katastrofi, ne vem, kaj bi morali še narediti, da bi preprečili vso škodo, ki se je zgodila?!
Za mene opravljajo svoje delo visoko-strokovno in resnično ne vem, kaj imajo nekateri tu toliko proti njim?!

In sedaj še o kredibilnosti komercialne TV hiše. V oddajo vabijo laike?! To je tako, kot bi imeli "strokovnega" komentatorja na televiziji ob svetovnem pokalu v smučanju rekreativnega smučarja?!
Se pa opravičujem svoji izjavi v primeru, da imata g. Twister ali g. Skywarn, mogoče kakšna strokovna znanja iz meteorologije ali klimatologije pridobljena na uradnih ustanovah.

Sicer pa... to je samo moje skromno laično mnenje icon_rolleyes

S prvim delom bi se kar strinjal s tabo. icon_wink Mislim, da je vse prevečkrat zaslediti na tem forumu konkurenco z ARSO (kar je seveda dobra stvar) ki je bolj negativne narave, kot pa pozitivno tekmovalne. shrug

Kar se tiče pa drugega dela, pa mislim da je sporočilo zastavljeno kar malo preostro.  shrug Mislim, da tako Twister kakor tudi Skywarn vesta o vremenu in vremenskih pojavih veliko in jima lahko brez vsakršnega problema nadaneš pridevnik "stokovnjak". icon_wink Samo potrdilo o izobrazbi (beri ustrezni šoli) ne pomeni da zadevo obvladaš. Velikokrat so ljubitelji boljši poznavalci kakor pa "izobraženi storkovnjaki".
Bojim pa se samo, da je bila izjava o tornadu malo pruranjena shrug. Potrebno bi bilo zbrati čim več podatkov, ter jih analizirati in šele nato z njimi priti v javnost. shrug icon_redface
Prijavljen
tortelinek
Gost
« Odgovori #9 dne: 16. Julij 2008, 19:18:08 »

Moje skromno mnenje;sicer sem laik; ampak po ogledu slik s področij upostošenj, katere so na netu in nato ko sem pogledal nasljednji filmček in videl kaj naredi z drevesom, je nedvomno prihajalo do vrtinčenja v zraku (http://www.youtube.com/watch?v=r08pzhA1iHM). Kajti drevesa so isto oskubljena in podrta kot se vidi na tem izjemnem posnetku.

Zakaj bi si zatiskali oči pred dejstvi. Saj tornadi ne nastajajo samo v USA. Tam je to že malo skomercializirano, zato mislimo da se to lahko dogaja samo na tistih področjih.

Pač moje mnenje.
Prijavljen
pontiac
Gost
« Odgovori #10 dne: 16. Julij 2008, 20:41:37 »

zdravo

glede na to kakšni so prispevki, ki sem jih videl mislim, da je res šlo za pojav tornada. Kakšno moč pa je imel pa bodo strokovnajki videli na sledi uničenja, ki jo je pustil. tudi sam sem med tem neurju videl par vrtincev enega sem tudi posnel na posnetku, ki je viden kako rotira. Prinas v pomurju domačini govorijo o vrtinčastem vetru, ki se je hitro vrtel in nosil vse pred sabo...ene gospa je tudi kometirala po tv. sam sem šel pogledat škodo in se opazil, da so nekateri kovinski deli zapičeni v betonsko steno hiše...podobno kot je vidno v reportažah iz USA. To nevihto sem opzaoval kr nekaj časa, ko je še bila odaljena od M.S in so oblaki potovali z veliko hitrostjo in nekaj roaticij sem tud zasledil. Vedno pa še nevem, ker sem nekaj slikal in se vidi lijak iz oblakov in nemorem precenit če gre za vrtinec ali pa samo za deževno zaveso iz oblakov  mi je pa zelo sumljivo!
Prijavljen
jery_slo
Cirokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 293


Lokacija: Žalec, 250m.n.v
jery_jerin1@yahoo.com
WWW Email
« Odgovori #11 dne: 16. Julij 2008, 20:51:22 »

Moje skromno mnenje;sicer sem laik; ampak po ogledu slik s področij upostošenj, katere so na netu in nato ko sem pogledal nasljednji filmček in videl kaj naredi z drevesom, je nedvomno prihajalo do vrtinčenja v zraku (http://www.youtube.com/watch?v=r08pzhA1iHM). Kajti drevesa so isto oskubljena in podrta kot se vidi na tem izjemnem posnetku.

Zakaj bi si zatiskali oči pred dejstvi. Saj tornadi ne nastajajo samo v USA. Tam je to že malo skomercializirano, zato mislimo da se to lahko dogaja samo na tistih področjih.

Pač moje mnenje.

Tako je, večina ljudi sploh ne ve, da so tornadi v Evropi tudi kar pogosti, recimo Nemčija, samo pač niso tako ogromnih razsežnosti tako zelo pogosto kot v USA. Se pa strinjam tudi, da Mare ve več o tornadih in posledicah kot pa na ARSO, kjer verjetno še nobeden ni videl tornada v živo in kasnejših posledic, ki jih le-ta pusti.
Prijavljen
atape
Gost
« Odgovori #12 dne: 16. Julij 2008, 21:04:06 »

Wow, vi ste pa dobri, brez kakeršnih koli dokazov pridete do zaključka, da je omenjena stvar bil tornado.

Sam, da par stvari izpostavim. Velik radarskih slik te supercelice nad Slovenijo sem ze videl in na nobeni ni bil očiten nastanek mezociklona in hook echo-ja, ki sta dva glavna pogoja za nastanek tornada.

Vso vizualno gradivo kar ga je sta dve sliki od katerih je ena fotomontaža na drugi je pa "tornado" dežna zavesa.

Po vrh vsega vso škodo, ki je opisana kjerkoli ne namiguje na tornada, ker je škoda na gozdovih povsod v eno smer obrnjena razen na nekaterih krajih kjer pa ni, samo taksne škode ne naredi tornado (beri: tornado je vec casa na tleh in dela daljše linije škode, ki jih ni bilo) temveč gustnado ali pa Down burst, ki sta zgolj tornadu podobna pojava, ki pa trajata največ par sekund in naredita točno takšno škodo, kot se jo da videt na posnetkih.

Jaz bi sam rade volje videl, da smo imeli v Sloveniji tornado, super se bi mi zdelo, samo enostavno ne morem niti jaz niti noben drug (tudi meteorologi v arso so zanikali nastanke tornadov) reci, da je bil, ker ni bil.

Se mi pa zdi, da sem nekje bral da so ga imeli nad Hrvaško, kar pa tudi radarska slika do neke mere potrjuje, ker se na sami radarski sliki, da videt nekaj kar izgleda kot hook echo. In ce pa je bil tornado nad Hrvaško pa lahko izključimo sploh verjetnost, da je bil tornado nad Slovenijo, ker iz iste supercelice ne bo nastal razen če je multi vortex super celica, kar pa ni bila.
Prijavljen
Capillatus
Nimbostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1991-01-14
Sporočila: 2270


Lokacija: Pohorje - 1050 m.n.v. Vremenski samouk.

WWW Email
« Odgovori #13 dne: 16. Julij 2008, 21:10:03 »

tudi sam sem med tem neurju videl par vrtincev enega sem tudi posnel na posnetku, ki je viden kako rotira.

Daj posnetek na YouTube da vidimo SmileySmiley

Jaz bi sam rade volje videl, da smo imeli v Sloveniji tornado, super se bi mi zdelo

Zakaj bi sploh rade volje videl tornado v Sloveniji?? A sploh vidiš kakšno škodo in obupanje prinaša?
In še to: Hook echo ni pogoj za tornado. Je samo odboj ki nakazuje na možnost tornada ni pa pogoj icon_arrow  Malo si poglej kaj je NEXRAD
Prijavljen

piskec
Uprava ZEVS
Nimbostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1966-05-03
Sporočila: 2189


Lokacija: Krtina
www.krtina.com

piskec@gmail.com
WWW Email
« Odgovori #14 dne: 16. Julij 2008, 21:13:21 »

No, če dokazov človek še ni videl, še ne pomeni, da jih ni.

V tem trenutku je tako, da so si šli fantje ogledat teren in so prišli do zaključka, da je tornado bil. Veliko dejavnikov jih je napeljalo na to. Poleg tega so poslali ves razpoložljiv material v D, A in USA, kjer so ga pregledali ostali strokovnjaki, ki so se večinoma strinjali, da je šlo za tornado.

Ker je Arso zanikal obstoj tornada, čeprav na zelo trhlih nogah in brez obrazložitve, se bo zbiranje podatkov nadaljevalo. Kakor bo - vsaj upam - ARSO podal opis dogajanja v mesečnem biltenu, bomo tudi mi predstavili svoje videnje dogodka.

Če hoče kdo pomagati, naj pomaga z materialom, opažanjem in konkretnimi stvarmi.

Vse ostalo razglabljanje je pravzaprav zdaj brezpredmetno in nima nobenega smisla. Najbrž jih je ravno toliko, ki bodo trdili, da je Tornado bil, kot tistih, ki bodo trdili, da ga ni bilo. Trditi pa to iz samega "inata", da se pa to v Slo že ne more zgodit, pa najbrž ni osnova, na kateri bi gradili, kajne?
Prijavljen

Strani: [1] 2 3 ... 5
Natisni
Pojdi na: