Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

 ZEVS ForumVremeCikloni-Orkani-Tornadi-Močne nevihte (Moderator: blazek)TORNADI V SLOVENIJI?!
Strani: 1 [2] 3 4 5
Natisni
Avtor Tema: TORNADI V SLOVENIJI?!  (Prebrano 52745 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
atape
Gost
« Odgovori #15 dne: 16. Julij 2008, 21:13:47 »

Daj posnetek na YouTube da vidimo SmileySmiley

Zakaj bi sploh rade volje videl tornado v Sloveniji?? A sploh vidiš kakšno škodo in obupanje prinaša?
In še to: Hook echo ni pogoj za tornado. Je samo odboj ki nakazuje na možnost tornada ni pa pogoj icon_arrow  Malo si poglej kaj je NEXRAD

Nisem napisal s smislu kot, da bi bil dejavnik temvec, da je to najbolj pogost znak za nastanek tornada in tudi tako jih iscejo v ZDA storm chaserji.
Prijavljen
atape
Gost
« Odgovori #16 dne: 16. Julij 2008, 21:15:55 »

No, če dokazov človek še ni videl, še ne pomeni, da jih ni.

V tem trenutku je tako, da so si šli fantje ogledat teren in so prišli do zaključka, da je tornado bil. Veliko dejavnikov jih je napeljalo na to. Poleg tega so poslali ves razpoložljiv material v D, A in USA, kjer so ga pregledali ostali strokovnjaki, ki so se večinoma strinjali, da je šlo za tornado.

Ker je Arso zanikal obstoj tornada, čeprav na zelo trhlih nogah in brez obrazložitve, se bo zbiranje podatkov nadaljevalo. Kakor bo - vsaj upam - ARSO podal opis dogajanja v mesečnem biltenu, bomo tudi mi predstavili svoje videnje dogodka.

Če hoče kdo pomagati, naj pomaga z materialom, opažanjem in konkretnimi stvarmi.

Vse ostalo razglabljanje je pravzaprav zdaj brezpredmetno in nima nobenega smisla. Najbrž jih je ravno toliko, ki bodo trdili, da je Tornado bil, kot tistih, ki bodo trdili, da ga ni bilo. Trditi pa to iz samega "inata", da se pa to v Slo že ne more zgodit, pa najbrž ni osnova, na kateri bi gradili, kajne?

Kateri fantje pa to? Se vedno bolj zaupam ARSO kot komur koli drugemu in tudi sami so rekli, da je tista skoda na drevesih znacilna za vrtince kot so Gustnadi.


Pa ce ste vsi tako sigurni v to, prosim pokazite dokaze, ki bodo podkrepili vse skupaj. Jaz sem predstavil dokaze, da ga ni blo zdaj lahko se vi druge, ki govirjo v prid vasi teoriji, najlazje je sevda nakladat in nic pokazat...
« Zadnje urejanje: 16. Julij 2008, 21:18:07 od atape » Prijavljen
Capillatus
Nimbostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1991-01-14
Sporočila: 2270


Lokacija: Pohorje - 1050 m.n.v. Vremenski samouk.

WWW Email
« Odgovori #17 dne: 16. Julij 2008, 21:16:25 »

Nisem napisal s smislu kot, da bi bil dejavnik temvec, da je to najbolj pogost znak za nastanek tornada in tudi tako jih iscejo v ZDA storm chaserji.

Tornadi se pojavljajo tudi če ni prisotnega hook odboja. To si moraš prvo razčistiti. Ne moreš samo wikipedijo prebrat pa si pol mislit da si že storm chaser  icon_rolleyes icon_rolleyes

Sploh pa pusti ARSO. Tam imajo preveč politike ki pa sploh nima veze z vremenom
Prijavljen

atape
Gost
« Odgovori #18 dne: 16. Julij 2008, 21:22:49 »

Tornadi se pojavljajo tudi če ni prisotnega hook odboja. To si moraš prvo razčistiti. Ne moreš samo wikipedijo prebrat pa si pol mislit da si že storm chaser  icon_rolleyes icon_rolleyes

Sploh pa pusti ARSO. Tam imajo preveč politike ki pa sploh nima veze z vremenom

Je pa se vedno edini zanesljiv vir kako dolocit ce je bil tornado iz radarske slike. Drugace si pa poglejte italjanske radarske slike te supercelice ko je prisla na Hrvasko, jaz sem sicer videl samo eno sliko kjer izgleda kot, da se je ze hook echo "zaprl".
Prijavljen
piskec
Uprava ZEVS
Nimbostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1966-05-03
Sporočila: 2189


Lokacija: Krtina
www.krtina.com

piskec@gmail.com
WWW Email
« Odgovori #19 dne: 16. Julij 2008, 21:26:05 »

Glej, atape...

če vzameš Arso besede kot suho zlato, nimam prav nič proti. Vendar smo tu zbrani ljudje, ki morda malce drugače gledajo na vso stvar in skušajo Arso dopolnjevati tam, kjer jim zadeve manjkajo. Uradne ustanove morajo skrbeti za posledice in včasih to postane celo bolj pomembno od česa drugega.

Zato smo mi tu. Da vrtamo, opozarjamo, se sprašujemo, raziskujemo po svoje in ne verjamemo vsemu, kar nekdo reče.

Malo moraš pobrskati po forumu, pa boš vedel, kdo so ti fantje, obisk Gozda je bil čisto lepo dokumentiran, slik je veliko, kart in vsega zraven. Ko bo vse zbrano in narejena analiza, pa bomo izdali tudi mi lastno uradno poročilo.

Nič ne bi imel proti Arsu, če bi naredil poglobljeno analizo in na podlagi ugotovitev prišel do sklepa. Če pa nekdo reče: "po ogledu iz zraka sodimo, da tornado sigurno ni bil" pa se jaz začnem spraševati, kako neki so lahko tako hitro prišli do takšne ugotovitve?

To trenutno zanikanje že same možnosti nastanka je tiščanje glave v pesek. In mi ni jasno, zakaj?! Zato imajo fantje vso mojo podporo (na žalost le moralno), da zadevi pridejo do konca in da na koncu naredijo poročilo.

Prijavljen

Pihe
Uprava ZEVS
Stratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1961-02-11
Sporočila: 5803


Lokacija: Bovec, 438 m

WWW
« Odgovori #20 dne: 16. Julij 2008, 21:33:07 »

@atape.Ponavadi vsakemu novemu zaželimo dobrodošlico.Naj bo tako tudi zate.Vendar te prav lepo prosim, da si za začetek urediš svoj profil.Na to zadevo smo mi tu precej alergični. Ker je kakršnokoli javljanje na tem forumu povezano s tem, da ostali člani takoj vemo, od kje prihajajo kaki podatki in novice.Tako potem tudi lažje preverjamo in primerjamo vremenske podatke med seboj.
Druga zadeva, ki je bolj nasvet pa je sledeča: Glede na tvoje napisane trditve, se mi dozdeva, da si tudi ti en majhen tornadek na našem forumu.Ne poznaš nekaterih naših članov, še manj njihovega znanja(da izobrazbe na področju vremenoslovja niti ne omenjam) in je najmanj neokusno, da si kot začetnik na forumu upaš soditi o  njih strokovnosti.
Vabim te, da naš forum spremljaš pogosteje.Pravzaprav vsak dan.Potem ti bo postalo jasno, kdo je tisti, ki na podlagi dokaj pičlih podatkov, ki so nam na voljo, sestavi skoraj profesionalno vremensko napoved in prav tako analizira vremenske dogodke.Mislim, da bo potem tvoje mnenje precej drugačno od sedanjega.
Se opravičujem ostalim članom za off topic. shrug
Prijavljen

-------------------------------------
www.bovec-vreme.si
piskec
Uprava ZEVS
Nimbostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1966-05-03
Sporočila: 2189


Lokacija: Krtina
www.krtina.com

piskec@gmail.com
WWW Email
« Odgovori #21 dne: 16. Julij 2008, 21:33:36 »

Dokaze si dal?

Tvoj dokaz št. 1 pravi, da če na radarski sliki ni nakazana možnost tornada, potem ga ni!
Tvoj dokaz št. 2 pravi, da mora  tornado trajati dlje in narediti daljšo linijo škode.
Tvoj dokaz št. 3 pravi, da gustnado razmeče drevesa v vse smeri.
Tvoj dokaz št. 4 pa pravi, da se ti zdi, da si nekje bral, da je bil na Hrvaškem...

Se opravičujem, ampak meni niso neki hudi dokazi.

Sem pa povedal, da bo izdano poročilo! In tam bo navedeno kako in kaj. Prosim, potrpi do takrat, ok?



Prijavljen

Capillatus
Nimbostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1991-01-14
Sporočila: 2270


Lokacija: Pohorje - 1050 m.n.v. Vremenski samouk.

WWW Email
« Odgovori #22 dne: 16. Julij 2008, 21:34:24 »

Glej, atape...

če vzameš Arso besede kot suho zlato, nimam prav nič proti. Vendar smo tu zbrani ljudje, ki morda malce drugače gledajo na vso stvar in skušajo Arso dopolnjevati tam, kjer jim zadeve manjkajo. Uradne ustanove morajo skrbeti za posledice in včasih to postane celo bolj pomembno od česa drugega.

Zato smo mi tu. Da vrtamo, opozarjamo, se sprašujemo, raziskujemo po svoje in ne verjamemo vsemu, kar nekdo reče.

Malo moraš pobrskati po forumu, pa boš vedel, kdo so ti fantje, obisk Gozda je bil čisto lepo dokumentiran, slik je veliko, kart in vsega zraven. Ko bo vse zbrano in narejena analiza, pa bomo izdali tudi mi lastno uradno poročilo.

Nič ne bi imel proti Arsu, če bi naredil poglobljeno analizo in na podlagi ugotovitev prišel do sklepa. Če pa nekdo reče: "po ogledu iz zraka sodimo, da tornado sigurno ni bil" pa se jaz začnem spraševati, kako neki so lahko tako hitro prišli do takšne ugotovitve?

To trenutno zanikanje že same možnosti nastanka je tiščanje glave v pesek. In mi ni jasno, zakaj?! Zato imajo fantje vso mojo podporo (na žalost le moralno), da zadevi pridejo do konca in da na koncu naredijo poročilo.



S tem se strinjam.

Vem kakšno znanje in izkušnje imajo ti fantje in ti povem atape da so tapravi za to stvar.
Njihova opažanja so objektivna, in ne kot ARSO-tova ki na podlagi osebnega prepričanja in parih letalskih posnetkov trdijo da tega ni bilo.

Vse se bo razkrilo s časom. Bodimo potrpežljivi
Prijavljen

piskec
Uprava ZEVS
Nimbostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1966-05-03
Sporočila: 2189


Lokacija: Krtina
www.krtina.com

piskec@gmail.com
WWW Email
« Odgovori #23 dne: 16. Julij 2008, 21:38:57 »

SiriusB, seveda. Se popolnoma strinjam s teboj. In tudi pri nas bo tako, da bomo zadevo pogledali z večih strani.

Hm, za nas bi bilo težko reči, da iščemo senzacije. Pogovarjamo se namreč o redkih vremenskih dogodkih, nad katerimi smo navdušeni, saj so naše področje opazovanja! Od tega, ali je bil tornado ali ne, pravzaprav nimamo nič, zato je govoriti o senzaciji brezveze.

Si pa zaradi svoje majhnosti, neuradnosti in neobremenjenosti lahko dovolimo bolj hitro poročanje in bolj hitre zaključke, tu nam moraš dati prav. Drugače lahko postanemo le okorela ustanova, ki najprej dva meseca preverja in šele potem kaj pove. To pa tudi ne bi bilo preveč uporabno, kajne?

Problem je nastal le zato, ker je Arso prišel do drugega zaključka. Če bi vsi prišli do istega, bi bilo najbrž vse ok, ali ne? Tako pa bo potreben še drugi krog.
Prijavljen

max
Global Moderator
Cumulus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1964-11-07
Sporočila: 8231


Lokacija: Griže pri Žalcu 299m

WWW Email
« Odgovori #24 dne: 16. Julij 2008, 21:44:31 »

Wow, vi ste pa dobri, brez kakeršnih koli dokazov pridete do zaključka, da je omenjena stvar bil tornado.

Vso vizualno gradivo kar ga je sta dve sliki od katerih je ena fotomontaža na drugi je pa "tornado" dežna zavesa.


Kot prvo, gradivo ki so ga kazali na TV ni naše, našega je ogromno tukaj na forumu in v zasebnih galerijah

Kot drugo, ti dve sliki, ki jih omenjaš niso naše dokazno gradivo in tudi ne našega izvora shrug

Po nekaj tvojih postih tukaj, pa vidim, da si le eden takšnih nakladačev ki komentirajo posnetke na 24ur.com, prej pa še na wikipediji nahitro nekaj preberejo, da ne izgledajo totalno bedasto

Nisem zdržal icon_banned
Prijavljen

pontiac
Gost
« Odgovori #25 dne: 16. Julij 2008, 21:44:46 »

na tv prispevkih 24ur so tudi povpraševali tiste, ki jih je doletela ta nesreča in je en omenil, da je v hiši nastal vakum in, da so komaj dihali...tudi dodaten znak za nastanek tornada...tornado vsrka zrak v sebe...v dostih reportažah iz USA je bilo rečeno, da je v hiši bil vakum in prtisk in so začele pokat konzerve in podobno...malo lahko pregledate vse posnete prispevke in je nekaj znakov...
Prijavljen
blazek
Moderator
Stratokumulus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1987-10-14
Sporočila: 3714


Lokacija: Družinska vas- Šmarješke Toplice, 166m

Email
« Odgovori #26 dne: 16. Julij 2008, 21:48:19 »

Eden je na 24ur rekel, da je zavrtelo jablalano, jo potegnilo v zrak ter odneslo stran. Še en razlog več. icon_wink
Prijavljen

markokorosec.net
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 1078


Lokacija: Kras/Tornado Alley
*STORM CHASER*


WWW
« Odgovori #27 dne: 16. Julij 2008, 21:56:59 »

Kakšne povsem neuporabne debate so se začele... ne bom se niti spuščal na tak nivo. Nekdo pride s takimi ven, češ da samo uradna inštitucija šteje... in za vse nas je potem žalostno predvsem to, da potem tako omejeno delajo na takih ustanovah, kot je ARSO... ni treba razlagat, kako katastrofalno stanje v tej stroki je pri nas ravno zaradi tega, je itak že iz vesolja vidt.

Potem pa še ta... iz radarja določat ali je bil tornado ali ne... pa bog pomagaj, a s temi JAJCI od radarskih slik, ki jih imamo bomo sedaj določali če je bil tornado?! Sploh pa v tistih predelih, ko ima itak radar "odlično" zaznavo zaradi ovir pred seboj iz smeri llokacije Lisca... dajmo malo resnosti, fantje...

In na žalost nekaterih... dejstvo je, da pri nas teh pojavov nismo vajeni in jih zato tudi ne znajo naši uradni ARSOvci razlagat, kaj šele raziskat. To, kar so danes naredili, je katastrofalno! V štartu zanikat in it mimo konkretnih razlogov, ki smo jih navedli pri opažanju in ki so vredni detajlne raziskave ter analize, je žalostno... sori sam... ne me je*at s takimi "iz letala smo videli...", pa saj nismo v vrtcu no! Zakaj ne bi naši strokovnjaki iz ARSO včasih prisluhnili priznanim raziskovalcem iz sveta, ki imajo s tem nešteto izkušenj? Par madona no, vse zatret že v štartu, namesto da bi kaj raziskali... ni čudno, da imamo tako stanje kot ga imamo.

Pa še nekaj; kdo je rekel, da je bil tornado dlje časa in v dolgem pasu? Znaki takih poškodb so bili na 100-300m v dveh pasovih. Domačini so nam povedali tudi to, da kako je najprej napelo okna navznoter, trenutek zatem pa jih je odneslo navzven z okvirjem vred, potem pa še streho razkrilo. Da o tem, kako je po pričevanju enega domačina vse vrtinčilo po zraku in razbitine letele naokoli...

@piskec; "Problem" je tudi ta, da če mi ne bi izkazali takšnega interesa kot smo, bi ta dogodek šel mimo... češ kot pač pihal je orkanski veter, itd. In prav zaradi takih stvari v preteklosti, je bil lahko marsikje tudi že tornado, pa zanj noben ni vedel in je bil spet "le veter". In zato so tu forumi in društvo, s katerim bomo marsikaj dosegli in take dogodke detajlno pokrili.

Aja, pa še eno dejstvo, ki mislim da še ni bilo omenjeno... je kdo sploh videl, v katero smer so bile odpihnjene strehe iz hiš? Če pa to ni še en lep dokaz tega kar trdimo...
« Zadnje urejanje: 16. Julij 2008, 21:59:44 od skywarn.si » Prijavljen

URŠA
Cirus

Odsoten Odsoten

RD: 1957-10-23
Sporočila: 66


Lokacija: BOHINJ
Ustanovni član ZEVS


« Odgovori #28 dne: 16. Julij 2008, 22:08:26 »

Saj se ne bi oglasil a kolegi so me opozorili na vašo "tornadovsko" debato.
Po vsem prebranem mi je jasno samo to,da ste si napravili veliko škodo s svojo euforično zaletavostjo. icon_rolleyes
Le zakaj vam je bilo treba hiteti v javnost in slediti rumeni tisk oz. TV ??
Do končane analize vsega dogajanja je popolnoma neproduktivno izrekati trditve takšne ali drugačne.Mar res ne znate govoriti v pogojniku?Tudi s pogojnimi trditvami bi si lahko "delali reklamo" shrug
Twister kot mojster nastopanja bi lahko stvar izpeljal "po ovinkih".Mareta kot chaserja sicer razumem a sem pričakoval njegovo končno oceno precej pozneje in to s premislekom ?
Vsaka želja,ki se začne pri največjem možnem dobitku se navadno konča z "drobižem".Tudi v tem primeru je bil pristop podoben.Sedaj zbirate dokaze o dokazovanju vašega že potrjenega "tornada".Precej bolj sladek užitek bi bilo zbiranje dokazov,če bi tornado imeli samo v svojih željah in razmišljanjih,ne pa v javno objavljenih trditvah.
Škoda,pa tako lepo priliko vam je ponudilo vremensko dogajanje...
Ob vseh mojih izkušnjah in videnjih raznoraznih vetrolomov pa vam žal ne morem potrditi obstoja tornada.Slovenski gozdovi take "tornade" doživljajo kar pogosto.Na srečo pa skoraj vedno tam ni vasi ali hiš.Tokrat so bile orografsko potenciranemu downburstu nekatere pač na poti.In so ostale brez streh...
Žal... icon_sad
Prijavljen

"Kadar se malo dela, se zelo veliko teoretizira." .... Balzac
pontiac
Gost
« Odgovori #29 dne: 16. Julij 2008, 22:08:48 »

točno tako...se strinjam...pri nas v Sloveniji je več tornado, kot si pa sploh mislimo...dosti krat niso opaženi ali dokumentirani...
Prijavljen
Strani: 1 [2] 3 4 5
Natisni
Pojdi na: