Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

ZEVS ForumTehnikaMerilniki in instrumentiUra Suunto in zračni pritisk
Strani: [1]
Natisni
Avtor Tema: Ura Suunto in zračni pritisk  (Prebrano 7447 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
seal07
Cirus

Odsoten Odsoten

RD: 1980-10-08
Sporočila: 14

« dne: 16. Maj 2007, 01:00:18 »

Živjo,
posedujem uro Suunto X-Lander, katera meri tudi zračni pritisk ter z njim izračunava višino. V vremenoslovju sem laik, spremljam le sem in tja vremenske pojave, ponavadi pozimi ko se gre za sneg. No da preidem k stvari.

Ali mi lahko kdo razloži razliko med absolutnim in relativnim zračnim pritiskom. Sicer nekaj vem, ampak bi rabil bolj strokovno razlago, na kratko. www nič ne najde.
Na uri lahko nastavim  absolutni zračni pritisk samo do 987 m bara, naprej ne gre več. Zakaj ne vem, ker na prejšnji uri s je dalo nastavit. Zračni pritisk na morski gladini pa mi kaže 1013 m Bara. Ali je to potem rellativni pritisk. Ne vem zakaj imam v glavi da bi moral biti take vrednosti absolutni pritisk. Ali vremenoslivci podajajo relativni zračni pritisk??? Relativni zračni pritisk je odvisen od referenčne višine ne.
Na kratko če si bo kdo vzel minutko časa in mi razložil. Preden nesem uro zamenjat.

thx
Prijavljen
dominikb
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1963-06-05
Sporočila: 1043

meteo

« Odgovori #1 dne: 07. Maj 2008, 10:49:25 »

Vremenoslovci podajajo tlak reduciran na morski nivo,sicer ne bi mogli risati izobar.Kar se tiče absolutnega tlaka pa se najbolje prikaže tako da  recimo v posodi manometer kaže 0,5bar toda to je nadtlak. Če je atmosferski tlak okoli 1000mb ali 1bar je absolutni tlak 1,5bar.Standardna črta atmosferskega tlaka je če se ne motim 1013,25mb Če pa bi bil v posodi podtlak ki bi na primer kazal -0,2bar atmosferski pa vzamemo zaradi enostavnosti 1000mb ali 1bar, bi bil absolutni tlak 0,8bar ali 800mbar.Kar se tiče reduciranja tlaka po je res da ga reducirajo do okoli 500m nad morjem potem pa so kraji že previsoko. Tlak pada približno 1mb na 8m višine kar velja za spodnje plasti.Relativni tlak je torej razlika med absolutnim tlakom ter atmosferskim tlakom; Pe=P-Pa ,kjer je Pe relativni tlak,P je absolutni tlak ter Pa je atmosferski tlak.                            l.p
« Zadnje urejanje: 08. Maj 2008, 14:59:56 od dominikb » Prijavljen
Strani: [1]
Natisni
Pojdi na: