Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

ZEVS ForumVremeSplošno14 april - 4 maj 1985
Strani: [1]
Natisni
Avtor Tema: 14 april - 4 maj 1985  (Prebrano 3122 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
polde
Cirus

Odsoten Odsoten

RD: 1962-04-16
Sporočila: 22

Email
« dne: 18. April 2008, 16:53:59 »

Tudi pred 23 leti je bilo v drugi polovici aprila in v začetku maja vremensko dogajanje zelo pestro:
1. hladna fronta je prešla Slovenijo v noči s 14 na 15 april. Meja sneženja se je spustila do nižin, v Ljubljani je zapadlo 7 cm snega
2. hladna fronta nas je prešla 24 aprila popoldne in zvečer. Temperature v notranjosti Slovenije so padle z +12 na 0 stopinj. V Ljubljani je zapadlo 4 cm snega
3. hladna fronta nas je dosegla popoldne 28 aprila. Do 12:00 ure je bila temperatura +7, ob 14:00 uri je bilo že 0 stopinj, do večera se je shladilo na -2. V Ljubljani je zapadlo 14 cm snega
4. hladna fronta pa je šla čez nas v noči z 2 na 3 maj. Temperature so po nižinah padle s +10 na 0/+1 stopinj. V gorah je padlo 25 - 40 cm snega, na Ljubelju 30cm, v Ratečah in Ljubljani (!!!) pa 10 cm.
Nestabilno in hladno vreme se je nadaljevalo še do 10 maja, saj je 5 zjutraj snežilo do 1000m, 8 maja pa do 1100m.
Prijavljen
joze
Gost
« Odgovori #1 dne: 18. April 2008, 17:35:29 »

Izredno zanimivo za pogledat, kako je bilo. icon_wink
Prijavljen
paradolf
Član VD ZEVS
Cumulonimbus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1971-07-11
Sporočila: 10064

robi.dolnicar@avtera.si
Email
« Odgovori #2 dne: 18. April 2008, 18:27:01 »

Da bi se to ponovilo letos oziroma v teh letih sedaj ko je na udaru "globalno segrevanje" bi verjetno že govorili o bližajoči se ledeni dobi. Takrat pa ni bila nobena redkost kaj takega.
Twister bi verjetno spet bil v oddaji SVET in tako naprej.

Polde , dobre ven stresaš iz arhiva icon_wink
Prijavljen

Kdor visoko leta dalec vidi Smiley
http://www.youtube.com/watch?v=5NgXE1X-XyM
Davis Vantage PRO2
Ledeni
ZEVS napovedovalec
Nimbostratus
Odsoten Odsoten

RD: 1975-03-06
Sporočila: 2027

Lokacija: Otočec ob Krki: Lešnica 177 m.n.v. in Herinja vas 330 m.n.v.

Email
« Odgovori #3 dne: 18. April 2008, 22:50:25 »

Teh dogodkov se pa tudi jaz dobro spomnim.
28. aprila je mislim da bila  nedelja in se spomnim kako je popoldne močno snežilo. Jablane so bile ravno na vrhuncu cvetenja.
Prvega maja sem smučal na Voglu še v lepem sončnem vremenu, snega je bilo mislim da 160 cm. 2. maja nam je smuko preprečilo oblačno in megleno vreme, zato smo šli domov. 3. maja pa zjutraj šok ko skozi okno zagledam velike debele snežinke. Kolikor se spomnim, ga je pri nas padlo ene 5 cm. Že dopoldne je sneg ponehal in se je delno zjasnilo, popoldne pa ni bilo snega nikjer več.

Prijavljen

Mamut
Gost
« Odgovori #4 dne: 17. Maj 2008, 07:49:54 »

Ja da še jaz malo pokomentiram tole arhivski zapis ker sem ga sam dobro čutil na koži.  icon_cry
V nekaj kilometrih so bile ogromne razlike v višini snega. V Domžalah ga je bilo 10 cm,samo par kilometrov višje v Prevojah o snegu ne duha ne sluha. Na Jeprci to je 2 km severneje od Medvod pa kar 27 cm.  icon_eek
 Zanimivo da ga ni bilo niti na Trojanah, kjer ga je bilo ponavadi tod okoli največ. Tu pri meni ga je bilo samo par centimetrov , že par kilometrov višje v Tuhinjski dolini pa spet kopno, kot vsa Štajerska ker so prav tako ostali brez beline. icon_cry
 Tako da je samo en pas preko Slovenije dobil belo podlago, ostali so bili samo mokri, z razliko v Gorskem Kotarju ker ga je nabutalo več kot  pol metra. icon_arrow
Prijavljen
Strani: [1]
Natisni
Pojdi na: