Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

ZEVS ForumVremeCikloni-Orkani-Tornadi-Močne nevihte (Moderator: blazek)lovci tornadov
Strani: 1 [2]
Natisni
Avtor Tema: lovci tornadov  (Prebrano 9686 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
TWISTER
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1981-08-19
Sporočila: 1675

VREME JE ZAKON

Email
« Odgovori #15 dne: 21. April 2008, 10:55:28 »

UF šele sedaj sem tole temo odkril, ker sem zadnje čase kar zaposlen shrug

no sezona tornadov se v ZDA začenja, mislim da Skywarn že počasi poka kovčke, jaz pa letos ne morem, ker je prevelik finančni zalogaj.
bomo se letos pač zadovoljili z nevihticamo po SLO in bližnji okolici.

danes bo že vaja, ampak mislim da nič preveč resnega.

bomo videli clap
Prijavljen

Postaja Ljubljana Koseze:

http://pljusak.com/koseze/wx.htm

[img]http://www.rtvslo.si/cache/vre
markokorosec.net
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 1108

*STORM CHASER*

« Odgovori #16 dne: 22. April 2008, 15:30:33 »

Pri nas so najboljše lokacije za nastanek kakega tornada v prihodnje predvsem na osrednjem Krasu, vzhodna in zahodna ljubljanska kotlina, mengeško polje, območje Krškega, območje okoli Pragerskega do Ptuja in še ravnina od Gornje Radgone do Lendave. Na teh območjih so najboljši pogoji za močan relativni 0-2km vtok v nevihtne celice, če bi prišlo do pravih pogojev. To je pomemben faktor za vzdržvanje močnih supercelic in hranjenja spodnjega dela celic, da je sploh omogočena močna rotacija v nižjih plasteh. Drugje je preveč motenj zaradi razgibane konfiguracije terena.

Jaz sem teh rilcev oz. t.i. tornadov do sedaj videl 6 kom, pa še nekaj manjših rilčkov. icon_biggrin Evo tule dva primera v foto objektivu, paradolf icon_smile

En iz lanskega leta v Kansasu...

Tale pa izpred dveh let v Teksasu...

Kako izgleda čejsanje... hja, adrenalinsko predvsem. Ni pa to hec, kot nekateri mislijo, ker lahko postane zadeva nevarna. Tule v SLO pravzaprav ni nobene sile, sploh pa so tole lokalni izleti in so lokacije več ali manj poznane. V ZDA pa je čejsanje vse prej kot hec, treba je kar precej znanja, izkušenj, opreme in še česa... kot prvo, da tornade sploh najdeš oz. po domače veš kam se postavit, da jih dobiš... po drugi strani pa so supercelice tam lahko tudi smrtno nevarne zaradi velikanske toče 5-15cm premera in hitrosti pomikanja tornadov, sploh če čejsaš diskretne supercelice v MCS-jih ali na robovih nevihtnih linij, ko tornada enostavno ne vidiš. Takrat ti pomagajo le izkušnje in poznavanje dinamike supercelic.
« Zadnje urejanje: 24. April 2008, 17:10:16 od skywarn.si » Prijavljen

jery_slo
Cirokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 315

jery_jerin1@yahoo.com
WWW Email
« Odgovori #17 dne: 26. April 2008, 14:07:25 »

Pa je že bil kdaj kje pri nas sploh zabeležen kakšen tornado? Najbolj mi je zanimivo, da na ESTOFEX-u lahko velikokrat prebereš opozorila o možnosti nastanka tornadov, se pa ne spomnem da bi v notranjosti Slo. kdaj nastal kakšen tornado. Zakaj potem sploh pišejo to v opozorila če pa so pri nas možnosti nastanka le-teh zelo majhne?
Prijavljen
Cumulonimbus
Nimbostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1990-01-06
Sporočila: 2613

Email
« Odgovori #18 dne: 26. April 2008, 14:20:42 »

Kot je že skywarn.si povedal so pri nas možni tornadi na omenjenih lokacijah, kjer so pogoji za nastanek le tega najboljši tukaj je omenil močan relativni tok, seveda pa ne gre tukaj za tornade takih razsežnosti kot v ZDA icon_wink Niso pa tornadi vse kar lahko nastane ob izredno visokem CAPE index-u, ter zelo hitrem vertikalnim dviganjem zraka in še bi lahko našteval... Predvsem so pri nas pogosti močnejši sunki vetra, kot smo bili priča lansko leto ko so ponekod ob močnejših nevihtah sunki dosegali preko 150km./h, močnejšim nalivom, veliko točo ki lahko naredi nemalo škode...So pa nekateri naši Chase-erji opazili že kar nekaj značilnih lijakov, kateri so značilni v začetku faze nastanka tornadov, ampak se nato zaradi razgibanosti terena predvidevam, ali pa zaradi prešibkega relativnega toka kasneje niso razvili v tornado icon_wink

p.s. drugače pa tudi sam še nisem zasledil nobenega podatka o pojavu tornada na naših tleh, ali pa sem preskočil novico, je pa nas pred malo več kot 10leti poleti, nevihto spremljal izredno močan vrtinčast veter, kateri je metal "salonitke" z streh, lomil veje na drevesih, podiral manjša drevesa, dvigoval otroške igrače... vse te dele pa je vrtinec pustil nekaj 100m. okoli njegove poti, je bil pa to izredno mikrolokacijski pojav, pa tudi sam vrtinec je trajal nekaj 10sekund potoval pa je (kamničani boste to vedeli kje je) preko pokopališča na žalah, proti železniški postaji, na kar je nato pred bloki oslabel... čeprav sem imel takrat šele 8 let se tega zelo dobro spomnim, saj sem bil zunaj ravno v času najhujšega viharja, na srečo nekaj 100metrov stran od samega središča dogajanja icon_wink

moje mnenje icon_wink

lp
« Zadnje urejanje: 26. April 2008, 14:29:20 od Cumulonimbus » Prijavljen

Član ZEVS Smiley
ŽUPMART
Nimbostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1993-12-20
Sporočila: 2253

Sneg in nevihte so zakon

nejc.trampuz@hotmail.com
Email
« Odgovori #19 dne: 26. April 2008, 16:13:25 »

Cumulonibmus, evo citirano iz mojega referata o tornadih:

Citiraj
Največkrat se pojavlja v Severni Ameriki, na prvem mestu med temi državami so ZDA, kjer prav nobena država ni popolnoma varna pred njim, najpogostejši je v Oklahomi, Teksasu in na Floridi, predvsem zgodaj spomladi in zgodaj jeseni. Dokaj pogosti so tudi v Avstraliji in Indiji, v Evropi jih je največ v Veliki Britaniji, pri nas pa so zelo redki in razmeroma šibki. Tako je bil zadnji dokumentirani tornado na naših tleh 23. avgusta 1986 na Notranjskem, ko je za seboj pustil 34 km dolgo in od 100 do 300 metrov široko sled, pri tem pa je najbolj prizadel vas Hotedrščica.

icon_wink
Prijavljen
jaka
Član VD ZEVS
Altostratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1986-09-18
Sporočila: 1657

jaka_sporin@hotmail.com
WWW Email
« Odgovori #20 dne: 26. April 2008, 16:29:32 »

evo Martin Gustinčič ima na svoji strani kar nekaj napisano o tornadu pri Hotedršici leta 1986 (bolj na spodnjem delu strani)

http://www.slometeo.net/zaplana/kronika2.html
Prijavljen

Cumulonimbus
Nimbostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1990-01-06
Sporočila: 2613

Email
« Odgovori #21 dne: 26. April 2008, 18:14:49 »

jaja sem bral že nekaj o tem, sem čisto pozabil, ampak vseeno hvala za osvežitev spomina obema icon_wink

lp
Prijavljen

Član ZEVS Smiley
paradolf
Član VD ZEVS
Cumulonimbus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1971-07-11
Sporočila: 10257

robi.dolnicar@avtera.si
Email
« Odgovori #22 dne: 13. Junij 2008, 23:43:49 »

Trenutno je na Travel "Angry planet" in je tema "storm chaseing. Če kdo še kaj ujame  icon_smile
Prijavljen

Kdor visoko leta dalec vidi Smiley
http://www.youtube.com/watch?v=5NgXE1X-XyM
Davis Vantage PRO2
Strani: 1 [2]
Natisni
Pojdi na: