Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

 ZEVS ForumVremeSplošnoArhiv radarskih slik
Strani: 1 2 [3] 4
Natisni
Avtor Tema: Arhiv radarskih slik  (Prebrano 50394 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
komar
Altostratus

Prisoten Prisoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 1988


Lokacija: Radovljica (491 m.n.v.)

« Odgovori #30 dne: 02. Avgust 2022, 18:44:55 »

Super! praise A zdaj isto velja tudi za celodnevno akumulacijo?
Prijavljen
stog
Skrbnik Portala VD ZEVS
Nimbostratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1986-11-19
Sporočila: 2667


Lokacija: Ljubljana

Email
« Odgovori #31 dne: 02. Avgust 2022, 18:50:24 »

Spremenil sem čas za generacijo slike akumulacije. Zdaj je termin skladen z ARSO meritvami: 8:00 - 20:00 ter 20:00 - 8:00. Slike se naložijo okrog 16 minut čez termin.

Hvala mojster.  praise
Imam zdaj rezervo, če me kdaj padavine presenetijo, da ne fehtam okoli za radarske slike.  icon_lol
Prijavljen
Tminc
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 627

Lokacija: Tolmin

WWW
« Odgovori #32 dne: 02. Avgust 2022, 20:56:55 »

Super! praise A zdaj isto velja tudi za celodnevno akumulacijo?

Imel bom samo dnevno in nočno akumulacijo.
Prijavljen
komar
Altostratus

Prisoten Prisoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 1988


Lokacija: Radovljica (491 m.n.v.)

« Odgovori #33 dne: 06. September 2022, 00:48:14 »

Zanimivo branje še po desetih letih: http://forum.zevs.si/index.php?topic=4531.0  icon_arrow
Prijavljen
Tminc
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 627

Lokacija: Tolmin

WWW
« Odgovori #34 dne: 16. September 2022, 11:02:38 »

Akumulacija za včerajšnji dan ni taka, kot bi pričakoval - specifično za Breginj. Ne vem, kaj je narobe. Za akumulacijo uporabljam radarske podatke najvišje odbojnosti pri tleh.
Akumulacija za noč (15.-16.) izgleda bolj točna.

Kaj bi lahko bil vzrok?
Shranjene imam samo .srd datoteke za talno odbojnost.
Prijavljen
stog
Skrbnik Portala VD ZEVS
Nimbostratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1986-11-19
Sporočila: 2667


Lokacija: Ljubljana

Email
« Odgovori #35 dne: 19. September 2022, 02:50:55 »

Tminc, veliko preveč pričakuješ od akumulacij.  Wink icon_mrgreen
Naliv v Breginju je bil ekstremen. Veš da lahko iz vijolčne pada 120mm ali 300mm na uro. Že samo s tem imaš lahko že več kot 200% napake. Da sploh ne govorim če pada debela toča. Pa oddaljenost od radarja, ovire, zelo različna moč padavin ob istih barvah ob različnih terminih. Napak malo morje.

Manj izkušenj imam s talno odbojnostjo ampak pri tej so nekatere napake še bolj bizarne, čeravno jih nekaj tudi preprečijo. Sicer pa ne vem kako lahko radar izmeri talno odbojnost za Breginj, ko pa lahko meri le padavine 1,5km od tal.  icon_arrow Tega pač ne zna, povsem enostavno.
« Zadnje urejanje: 19. September 2022, 02:52:33 od stog » Prijavljen
Tminc
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 627

Lokacija: Tolmin

WWW
« Odgovori #36 dne: 20. September 2022, 12:01:16 »

Morda res preveč pričakujem... Sem se pa malo bolj posvetil pravilnemu izrisu (enote, barve) slike. Ugotovil sem, da sta formuli za preračun iz slik ZM in RRG drugačni! Eh... Za moje akumulacije sem uporabljal pravo (RRG), za izris trenutne slike pa ne. Vseeno pa mi je res malo čudno, da je za Breginj toliko zgrešilo. Po formuli in v kodi mi pa vse štima.

Zdaj imam v delu dve izboljšani skripti, ki lepo rišeta (identično kot ARSO) na belo mapo (ARSO). Ukvarjam se še s tem, da skripti lahko podam ali datoteko ali pa zahtevam aktualne podatke s spleta. Za trenutno sliko imam urejene tudi enote in skalo (DBZ/h in/ali mm/m2/h), nekaj malega imam za uredit pri parsanju trenutnega časa iz datoteke.

@stog: ali pri risanju na mapo uporabljaš projekcijo (npr. pyproj) ali rišeš na statično mapo? pyproj je ena izmed stvari, o kateri še nimam pojma :-)
Prijavljen
stog
Skrbnik Portala VD ZEVS
Nimbostratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1986-11-19
Sporočila: 2667


Lokacija: Ljubljana

Email
« Odgovori #37 dne: 20. September 2022, 14:38:22 »

Morda res preveč pričakujem... Sem se pa malo bolj posvetil pravilnemu izrisu (enote, barve) slike. Ugotovil sem, da sta formuli za preračun iz slik ZM in RRG drugačni! Eh... Za moje akumulacije sem uporabljal pravo (RRG), za izris trenutne slike pa ne. Vseeno pa mi je res malo čudno, da je za Breginj toliko zgrešilo. Po formuli in v kodi mi pa vse štima.

Zdaj imam v delu dve izboljšani skripti, ki lepo rišeta (identično kot ARSO) na belo mapo (ARSO). Ukvarjam se še s tem, da skripti lahko podam ali datoteko ali pa zahtevam aktualne podatke s spleta. Za trenutno sliko imam urejene tudi enote in skalo (DBZ/h in/ali mm/m2/h), nekaj malega imam za uredit pri parsanju trenutnega časa iz datoteke.

@stog: ali pri risanju na mapo uporabljaš projekcijo (npr. pyproj) ali rišeš na statično mapo? pyproj je ena izmed stvari, o kateri še nimam pojma :-)

Po pravici povedano niti ne razumem vprašanja. Huh??
Nisem programer in se ne spoznam.  icon_redface
Risanje na mapo? Kakšno mapo?
Jaz 99% vsega naredim v programu ImageJ.

Veliko dela sloni na pretvorbi v sivinske odtenke, se dodeli nove vrednosti, se šteje vsoto vseh slik in pretvori nazaj v novo določene barve. V teoriji zelo enostavno, v praksi ne ravno.

Se pa zahvaljujem za tvoj arhiv radarskih. Velikokrat mi prav pride.  buttrock
Me tudi zanima kaj ti bo uspelo ustvariti kar opisuješ.  icon_wink

Bi se pa natančnost akumulacije dalo malenkost izboljšati s kombinacijo največje odbojnosti in talne intenzitete.
Ravno tako bi se za jesenske kroge, ki jih dela radar dalo uvesti uteži in bi delno pomagalo.
To bi znal a bi trajalo obupno dolgo.
« Zadnje urejanje: 20. September 2022, 14:47:00 od stog » Prijavljen
Tminc
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 627

Lokacija: Tolmin

WWW
« Odgovori #38 dne: 25. September 2022, 11:33:06 »

@stog: mislil sem, da ti uporabljaš surove (številske) podatke za izdelavo akumulacij. Če prav razumem, akumulacijo delaš z .gif slikami.

Kar se mene tiče, sem zdaj dokončal izris radarske slike z enotami in barvno lestvico. Rad bi sicer imel diskretno lestvico, ampak do tam se še nisem izobrazil.
Imam tudi izris akumulacije padavin za naš, tolminski, konec. Prav za akumulacije bom moral spremeniti lestvico v manj razdelkov, ker sicer nastane mavrica.
Oba primera sta pripeta tukaj.

Ocena padavin pri tleh je danes ponoči za Tolmin zgrešila veliko. Če vse skupaj deluje prav, je v območju Tolmina (4x4 km) v povprečju padlo 23 mm dežja, izmerjeno pa je bilo 48 mm (na moji in na ARSO postaji, ki sta vsak na svojem koncu omenjenega območja). Čim se premakneš nižje po soški dolini, pa so ocene bistveno boljše. Kljub temu za zgreši, je pa zanimivo opazovat te "izdelke". Itak se rišejo samodejno in ne zahtevajo od mene nič napora.

Risanje na mapo (karto): podatki z radarja so podani za raster 400x300 km s podanim koordinatnim izhodiščem. v Pythonu obstaja knjižnica, ki lahko preračuna koordinate in jih nariše na ustrezno, pravilno, mesto na karti. Tega dela jaz še nisem osvojil, uporabljam kar predpostavko, da je zemlja ravna (  Roll Eyes ) in ni popačenj zaradi sfere.

Še informacija mimogrede: na moji spletni strani rišem radar in animacijo za zadnjo uro. Včasih tam kakšna slika zmanjka (nimam pojma zakaj). Se pa ta del gradi ločeno od zbiranja in arhiviranja radarskih slik, ki so na voljo na drugi (zevs) spletni strani. Tam bi moral biti arhiv bolj popoln in brez manjkajočih slik.
Prijavljen
komar
Altostratus

Prisoten Prisoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 1988


Lokacija: Radovljica (491 m.n.v.)

« Odgovori #39 dne: 30. September 2022, 23:30:11 »

...Včasih tam kakšna slika zmanjka (nimam pojma zakaj).

Jaz pa vem, zakaj. Grin A ti mogoče manjka vsaka 24.? Primerjaj spodnji sliki (obe namreč prikazujeta stanje na isti dan ob 10.00 UTC), pa boš videl, zakaj.
Mimogrede, kot zanimivost, slika z enim radarjem je velikosti 19 kB, z obema pa 21 kB.

...na drugi (zevs) spletni strani. Tam bi moral biti arhiv bolj popoln in brez manjkajočih slik.

Ja, tam je arhiv bolj popoln in brez manjkajočih slik. Samo na vsaki 24. sliki je samo radar z Lisce, manjka pa radar s Pasje ravni. Crkne ob vsaki polni sodi uri (torej 12.00 UTC, 14.00 UTC itd.). Zanimivo bo videti, kako bo premik urnih kazalcev vplival na to. Wink

« Zadnje urejanje: 03. Oktober 2022, 15:44:33 od komar » Prijavljen
komar
Altostratus

Prisoten Prisoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 1988


Lokacija: Radovljica (491 m.n.v.)

« Odgovori #40 dne: 03. Oktober 2022, 15:22:10 »

Kdo je že napisal na tem forumu, da je arhiviranje radarskih slik simpl? Pa ja ne spet Chuck Norris? Grin

@Tminc: včeraj (torej 2. 10. 22) imaš v arhivu dve Arsovi radarski sliki za 21:25 UTC, manjka pa ti slika za ob 21:30 UTC. Očitno se to večkrat dogaja, mogoče pa v tem grmu tiči tudi tolminski zajec, kdo bi vedel? Preiskava je v teku.Grin
« Zadnje urejanje: 03. Oktober 2022, 15:45:34 od komar » Prijavljen
Tminc
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 627

Lokacija: Tolmin

WWW
« Odgovori #41 dne: 03. Oktober 2022, 19:29:49 »

Sem pogledal. V arhivu od včeraj manjka več slik. Niso pa podvojene. Preden shranim .gif namreč pogledam datum v .srd. Če je isto, shrani kar čez sicer pa je nova datoteka. Shranjevanje poteka vsakih 5 minut z offsetom nekaj minut se mi zdi. Lahko da je ARSO objavil z zamikom oz. je niti ni. Če je prav velika potreba, lahko nastavim pinganje vsako minuto.
Je bilo pa res slišati, da je shranjevanje enostavno in ga lahko dela praktično vsak, ki ima par GB na voljo in en raspberry pi  Wink

EDIT:
Tole je statistika zadnjih par dni (na dan pričakujemo 24x12 slik):
Koda:
vreme@vreme:~/data/radar$ ls 2022-10-03/*.gif | wc -l
288
vreme@vreme:~/data/radar$ ls 2022-10-02/*.gif | wc -l
286
vreme@vreme:~/data/radar$ ls 2022-10-01/*.gif | wc -l
288
vreme@vreme:~/data/radar$ ls 2022-09-30/*.gif | wc -l
288
vreme@vreme:~/data/radar$ ls 2022-09-29/*.gif | wc -l
288
vreme@vreme:~/data/radar$ ls 2022-09-28/*.gif | wc -l
288

2.10.2022 res manjkata dve sliki, ostale dni je v redu. Pinganje za sliko sem skrajšal na 3 minute.
« Zadnje urejanje: 04. Oktober 2022, 08:46:50 od Tminc » Prijavljen
komar
Altostratus

Prisoten Prisoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 1988


Lokacija: Radovljica (491 m.n.v.)

« Odgovori #42 dne: 07. Oktober 2022, 11:36:34 »

Na, ta je pa dobra. Grin Ko pa tvojo shranjeno GIF animacijo (datoteko 2100_radar.gif, velikosti 646 kB) naložim v Animated GIF Maker (https://ezgif.com/maker), mi pa vrže ven tole (glej sliko spodaj; 21:15 in 21:20 manjkata, do tu nama še štima, potem pa sta dve sliki za 21:25, 21:30 pa spet manjka, ostale prej in potem so pa vse):



Sem pa že prejšnjič taisto datoteko za hec naložil še v IrfanView in je točno tako, kot si ti pisal. Dve sliki manjkata, ostale so vse. Le kaj bi dobil ven, če bi še kam drugam naložil...
« Zadnje urejanje: 07. Oktober 2022, 14:47:51 od komar » Prijavljen
komar
Altostratus

Prisoten Prisoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 1988


Lokacija: Radovljica (491 m.n.v.)

« Odgovori #43 dne: 17. Oktober 2022, 19:17:18 »

@Tminc:

Radarske animacije očitno ne bo, ker je mojster že od srede na dopustu: http://tolmin.zevs.si/razno/
Mojster bo zrihtal nazaj, vendar je moral RPi začasno na počitek. (radarski) podatki na njegovi tminski strani pa so normalno osveženi (se dela na drugem hardveru).

https://www.youtube.com/watch?v=JgpmFp2DViA

@komar: mojstrov sodelavec je prišel na pomoč, tako da arhiv zdaj spet deluje.
Prijavljen
komar
Altostratus

Prisoten Prisoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 1988


Lokacija: Radovljica (491 m.n.v.)

« Odgovori #44 dne: 23. Oktober 2022, 16:58:14 »

Danes pa animacija kar skoči z 8.30 na 9.10 uro (UTC). To je najbrž kriv ARSO ali pa izpad interneta, ampak nekaj drugih slik v isti animaciji tudi še manjka.
Prijavljen
Strani: 1 2 [3] 4
Natisni
Pojdi na: