Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

 ZEVS ForumVremeSplošnoNapaka modela GFS
Strani: [1]
Natisni
Avtor Tema: Napaka modela GFS  (Prebrano 4788 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
Pihe
Uprava ZEVS
Stratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1961-02-11
Sporočila: 5803


Lokacija: Bovec, 438 m

WWW
« dne: 03. Maj 2008, 22:03:16 »

Praktično celo zimo, ko sem bil dežurni napovedovalec na portalu, mi je v oko padala temperaturna slika "2m", ki jo je model GFS risal za avstrijsko Tirolsko.Praktično vedno je za območje nekje južno od Innsbrucka "upalil" take neverjetno nizke temperature, da je bilo že na prvi pogled jasno, da to ne morejo biti realne vrednosti!
Kot primer lepim današnjo sliko za nočne temperature tega območja:



Že laiku je lahko jasno, da temperatura ne more pasti pod -15 stopinj(no ja, izjemoma že, ampak podobne ali nižje  temperature riše GFS praktično vso zimo skoraj vsako noč)! Pozimi pa so bile v tistem območju cifre zelo pogosto celo tam okrog -30 stopinj!!! icon_eek icon_exclaim
Ima kdo kako razlago, zakaj se GFS-ju fuzla prav na Tirolskem? icon_question icon_haha
Prijavljen

-------------------------------------
www.bovec-vreme.si
ŽUPMART
Nimbostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1993-12-20
Sporočila: 2161


Lokacija: Ljubljana
Sneg in nevihte so zakon

nejc.trampuz@hotmail.com
Email
« Odgovori #1 dne: 03. Maj 2008, 22:23:37 »

Glede na to, da so tam hribi, visoki par 1000m, je možna temp. -15°C, misliš da ne? icon_question

Po mojem to pomeni temp 2m od površja - se pravi 2m nad hribom. icon_wink
Prijavljen
Pihe
Uprava ZEVS
Stratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1961-02-11
Sporočila: 5803


Lokacija: Bovec, 438 m

WWW
« Odgovori #2 dne: 03. Maj 2008, 22:37:00 »

Glede na to, da so tam hribi, visoki par 1000m, je možna temp. -15°C, misliš da ne? icon_question

Po mojem to pomeni temp 2m od površja - se pravi 2m nad hribom. icon_wink

Seveda je to temperatura na 2m od tal kar si pravilno ugotovil.To seveda pomeni tudi 2 m nad recimo 3000 metri,kolikor je nekaj hribov tam okrog visokih.Ampak tako visoki hribi so tudi v Švici,Italiji in Franciji, pa vseeno ne riše(in ni risalo) takih ekstremov. icon_question
Prijavljen

-------------------------------------
www.bovec-vreme.si
ŽUPMART
Nimbostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1993-12-20
Sporočila: 2161


Lokacija: Ljubljana
Sneg in nevihte so zakon

nejc.trampuz@hotmail.com
Email
« Odgovori #3 dne: 03. Maj 2008, 22:41:53 »

Pojma nimam. Pojav sem opazil tudi sam in sem si ga razlagal tako... shrug icon_wink icon_smile
Prijavljen
meteo
Gost
« Odgovori #4 dne: 03. Maj 2008, 23:48:04 »

Čudno,da ne poznate resolucij posameznih vremenskih modelov??
Ravno GFS je najslabši z okoli 150km.Tudi Alpe kot take si predstavlja po svoji pameti,kakor mu pač znese matematika oziroma izračun parametrov za določen zagon.Le zakaj je GFS model pri naši uradni meteorologiji samo postransko uporaben??Ker ga recimo že EMCF v ločljivosti prekaša za večkratnike.In zato polnoresolucijski tudi ni na voljo vam amaterjem icon_smile
Prijavljen
paradolf
Član VD ZEVS
Cumulonimbus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1971-07-11
Sporočila: 11210


Lokacija: Podgorje-Kamnik 387m.n.m. Ob gozdu 20m nad ravnino
robi.dolnicar@avtera.si
Email
« Odgovori #5 dne: 04. Maj 2008, 10:12:56 »

No Pihe zdaj vidiš da amaterji nimamo šans. icon_haha
Se pa lahko tolažimo s tem da tudi "profesionalci" prepogosto kiksnejo mimo tudi če imajo še tako hude karte z noro dobro resolucijo  icon_rolleyes

Jasno je da tiste temp. v Avstriji niso realne. Ok, morda kaka mrazišča že dosežejo precej nizke temperature oz. nižje kot so v krajih kjer so uradne meteo postaje. Vsekakor pa temp. v začetku maja ne morejo zlesti tako nizko, sploh če je na 850hpa temp. pozitivna.
Prijavljen

Kdor visoko leta dalec vidi Smiley
http://www.youtube.com/watch?v=5NgXE1X-XyM
Davis Vantage PRO2
Strani: [1]
Natisni
Pojdi na: