Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

 ZEVS ForumVremenske postajeVremenske postaje po Sloveniji (Moderatorji: ŠTROMAR, mat89)Vremenska postaja Solkan
Strani: [1]
Natisni
Avtor Tema: Vremenska postaja Solkan  (Prebrano 3675 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
Tminc
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 627

Lokacija: Tolmin

WWW
« dne: 24. Marec 2022, 19:19:33 »

Pozdravljeni,

pred 6 leti sem objavil, da smo postavili vremensko postajo na streho našega podjetja in vnela se je burna razprava, da je merjenje temperature na 10m višine neprimerno, itd. Takrat sem vse skupaj pobrisal, vremenska postaja pa vseeno deluje že polnih 6 let.
Danes torej obnavljam temo, ker bi rad postajo delil z vami in predstavil napredek pri branju temperature.

Gre za postajo Davis Vantage Vue, nameščena je na rob podjetja. Vetrovno je izpostavljena, letni windrun je okrog 50.000 km. Prevladuje SV veter (iz soške doline oz. kadar je burja). Ob stabilnem vremenu ponoči piha SV veter okrog 10-15 km/h ki se dopoldne, najkasneje okrog kosila, obrne na rahel JZ. JZ veter navadno ni močan.

Mikro lokacija je tik ob solkanskem polju na meji (nekaj metrov) z Italijo. Temperature pozimi grejo nekajkrat pod ledišče, poleti pa precejkrat čez 35°C. Padavin je okrog 1000 mm/m2, plus minus.

Ob burji dobimo sunke, ki občasno presegajo 100 km/h, nevihtni piš (navadno iz zahoda) pa je tudi dosegel 80 km/h.

Podatki, ki so na voljo:
* temperatura in vlažnost
* veter
* padavine
* približno sončno obsevanje, določanje stopnje oblačnosti
* prašni delci
* strele (radij cca 50 km oz. do 100 km proti zahodu)
* temperatura zemlje na dveh globinah
* letalski promet v radiju do 230 navtičnih milj
* dve kameri: vzhod in zahod s shranjenimi timelapse posnetki

Danes pa sem na novo postavil vremensko hiško, v kateri sta dva temperaturna senzorja na višini 2m. Razlika v temperaturi pri tleh in "na vrhu" je, vendar je precej odvisna od vetra. Tipično je znotraj 1°C oz. maksimalno do 2°C.

Povezava do podatkov s postaje: https://www.i-tech.si/vreme/

lp Peter
Prijavljen
Tminc
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 627

Lokacija: Tolmin

WWW
« Odgovori #1 dne: 09. Maj 2023, 13:34:55 »

Na lokaciji vremenske postaje od danes deluje tudi vsenebna kamera. Dokončne nastavitve bom naredil ob prvi jasni noči (kdaj le...), sicer pa je slika že na voljo:

https://www.i-tech.si/vreme/allsky

V zadnjih mesecih je bilo še nekaj sprememb, odstranil sem kamero vzhod, dodal sonični anemometer, merilnik sončnega obsevanja in UV indeksa. Nekaj pa štrajka merilnik prašnih delcev.
Prijavljen
Strani: [1]
Natisni
Pojdi na: