Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

 ZEVS ForumVremeNapoved vremena-splošna debata (Moderatorji: mat89, roky, komar)Napoved vremena - februar 2018
Strani: [1]
Natisni
Avtor Tema: Napoved vremena - februar 2018  (Prebrano 23703 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
komar
Moderator
Altostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 1927


Lokacija: Radovljica (491 m.n.v.)

« dne: 27. Januar 2018, 15:37:27 »

Prispevek premaknjen v temo Napoved vremena - januar 2023.
« Zadnje urejanje: 31. December 2022, 13:25:59 od komar » Prijavljen
matic19
Administrator
Altostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1990-09-19
Sporočila: 1827


Lokacija: Ig

Email
« Odgovori #1 dne: 31. Januar 2018, 21:58:20 »

Sem prestavil post iz plundre še sem, da ta tema ne bo tako samevala.

Zanimivo bo spremljati gradient na Notranjskem v času poslabšanja. Nekje v okolici Postojne se bo predvidoma ustavil klin hladnega zraka, na tej meji pa se bodo prožile najbolj intenzivne padavine. Na zahodni strani bo še močno deževalo, na vzhodni pa verjetno lepo sipalo, sploh v višjih legah Notranjske. Višje proti Posočju bo meja malo bolj zabrisana zaradi bližine fronte in manjšega vpliva morja. Na spodnji sliki NMM modela se zelo lepo vidi klin, ki se najprej ustavi nekje nad širšim območjem Maribora, potem pa ga uspe potisniti do Dinarske pregrade. Tu gre res za bitko med hladnim zrakom od vzhoda in toplim iz JZ. Od moči jet streama nad nami bo verjetno odvisen razplet te bitke.

Tokratna situacija je bolj podobna tistim, ko se dolina udre v Genovski zaliv in potem se nam ciklon postopno približuje in pobira klin hladnega zraka od juga, le da tokrat nastane klin ob prehodu fronte. V bistvu gre tu za kvazi-stacionarno hladno fronto, ki se ustavi nad Slovenijo za nekaj ur. Ciklon nad Sredozemljem pa le pomaga pri podaljševanju narivanja toplega JZ nad naš klin.

Moram priznati, da se je pri meni optimizem nekako vrnil z jutranjim EC-jem, ki je narisal lepo definiran ciklon v Sredozemlju, katerega je potem GFS še potrdil. Do sedaj so bili na kartah le neki zametki sekundarca, ki se ni in ni hotel formirati, šlo je bolj za območje nižjega zračnega tlaka zaradi prehoda fronte preko Alp kot pa za pravi ciklon. Za naprej je tudi dober glavni EC, ki riše ciklogenezo v Sredozemlju vsakih nekaj dni do konca terminov. Če pri tem ostane...  Smiley


Prijavljen
paradolf
Član VD ZEVS
Cumulonimbus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1971-07-11
Sporočila: 11180


Lokacija: Podgorje-Kamnik 387m.n.m. Ob gozdu 20m nad ravnino
robi.dolnicar@avtera.si
Email
« Odgovori #2 dne: 06. Februar 2018, 05:16:24 »

Torej danes je pred nami novo poslabšanje. Na delu bo nov sredozemski ciklon, ki bo proti večeru že začel vplivati na vreme pri nas.
Vetrovi v višinah bodo pretežno južne smeri, pa tudi pri tleh sprva ne bo dosti drugače. To pomeni da nižin pred ciklonom ne bo prepihalo. Le te so relativno dobro ohlajene, čeprav je ohlajevanje marsikje preprečevala nizka oblačnost.

Prve padavine se kažejo na jugu že v poznih večernih urah, v drugem delu noči pa se bodo te tam nekoliko okrepile in se do jutra razširile nad vso državo. Kaže da bi lahko marsikje vsaj v začetku snežilo pri negativnih temperaturah. Padavinsko se kaže, da bi bilo samo poslabšanje razdeljeno na dva dela. Glavnina prvega dela naj bi bila v jutranjem in dopoldanskem času. Nato morda manjša prekinitev, v popoldanskem in večernem času pa nato še ena runda. V drugem delu bo kot kaže trenutno glavnina v bolj vzhodni polovici. Tam naj bi se padavine zadržale tudi morda še del četrtka.

V prvem delu bo višje povsod dovolj hladno, da bo v notranjosti snežilo tudi v nižinah, v drugem delu pa obstoja možnost, da bi bile padavine po nižinah lahko tudi v obliki dežja. Vsekakor pa kot jaz to vidim kaže na dokaj mejno situacijo v drugem delu.

Vsekakor pa bo za jasnejšo sliko treba počakati še popoldanske in večerne zagone.
Prijavljen

Kdor visoko leta dalec vidi Smiley
http://www.youtube.com/watch?v=5NgXE1X-XyM
Davis Vantage PRO2
krispy123
ZEVS napovedovalec
Cumulus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1995-11-08
Sporočila: 9092


Lokacija: Bistrica ob Dravi 296 m.n.v (Dravska dolina)
Kristijan1964@gmail.com
« Odgovori #3 dne: 08. Februar 2018, 23:16:27 »

Večerni zagoni potrujejo možnost zimskega, oziroma sneženega scenarija v začetku prihodnjega tedna. Tako EC,GFS to nakazujeta, po trenutnih izračunih bi lahko povsod dobili vsaj 5-10 cm ob tem suhem snegu, seveda pa so možne še večje spremembe. A glede nato da ni nekega Azorskega anticiklona, ki bi od zahoda potisnil ciklonsko območje na jug smo lahko optimistični. Lega zračnih mas v Evropi je takšna, da se bi kaj hitro lahko naredila kakšna prava Sredozemska ciklogeneza.





Kar me veseli je tudi že dokaj majhna oddaljenost tega možnega dogodka, saj smo že padli pod 96 ur.
« Zadnje urejanje: 08. Februar 2018, 23:25:51 od krispy123 » Prijavljen

paradolf
Član VD ZEVS
Cumulonimbus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1971-07-11
Sporočila: 11180


Lokacija: Podgorje-Kamnik 387m.n.m. Ob gozdu 20m nad ravnino
robi.dolnicar@avtera.si
Email
« Odgovori #4 dne: 11. Februar 2018, 20:42:07 »

Od prejšnje napovedi tule se ni dosti spremenilo. V bistvu je poslabšanje ostalo v začrtanih okvirjih in verjetno bo šlo vse več ali manj po planu. Se pravi oblika padavin v notranjosti bo v obliki snega, padavin količinsko pa ne bo prav veliko. Res pa je, da se kljub relativno skromni količini padavin, lahko nabere ponekod tudi več kot 15 cm, saj bo sneg od večera naprej lahko tudi suh predvsem v malce višjih delih.
Situacija je torej taka, da bo v severnem Sredozemlju nastal plitev ciklon, ki se bo jutri tekom dneva premikal čez Apeninski polotok proti srednjem Jadranu.


Prve padavine se bodo lahko pojavile že v jutranjem času v severni Sloveniji, tekom dneva pa se bodo padavine razširile nad vso državo.
Največ padavin se po trenutnih izgledih pričakuje v severni in v južni Sloveniji. Padavine bodo v noči na torek v severnem delu slabele in do jutra tam že lahko ponehale. Najdlje se bodo zadržale v južnih in jugovzhodnih krajih. Nato se bo tekom naslednje noči že jasnilo in v sredo bi lahko bil dan že precej sončen, a z mrzlim jutrom. Mrzla jutra se nato lahko pričakuje tudi v četrtek in petek.
Prijavljen

Kdor visoko leta dalec vidi Smiley
http://www.youtube.com/watch?v=5NgXE1X-XyM
Davis Vantage PRO2
beowulf
Cirokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 1982-08-03
Sporočila: 477


Lokacija: Moravske Toplice n.m. višina 188m
Ljudje, vreme več ni isto!


« Odgovori #5 dne: 19. Februar 2018, 08:25:55 »

Rad bi slišal napoved za ta teden ZEVS strokovnjakov ali res lahko pričakujemo do 40cm snega za naš konec......kot sedaj rišejo modeli ali je to spet preveč optimistično.

Imam tudi občutek da, ko ni napovedano močnojše sneženje za center in zahodni del Slovenije, da ni velikega interesa glede napovedi. In napoved je zelo suhoparna v notranjosti ob občasno rahlo snežilo in to je vse od ARSOTA....dost amatersko.

Hvala za napoved pa brez zamere  icon_wink

Lp iz Prekmurja
Prijavljen

rudibr
Član VD ZEVS
Cirokumulus
*
Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 356

Lokacija: Sevno, Primskovo, 520 nmv
GeorgeMam
WWW
« Odgovori #6 dne: 19. Februar 2018, 09:05:01 »

Pa še moja napoved za naslednjih 10 dni v Sevnem z okolico.  icon_haha

Danes bo oblačno, predvsem dopoldne lahko občasno še rahlo sneži. Zjutraj bo med -2 in -3 °C, prek dneva pa do 2 °C.

Od jutri in vse do petka bo občasno snežilo. Vse dneve bo oblačno. Pihal bo veter vzhodnih smeri. Jutranje temperature bodo do srede okrog -3 °C, dnevne pa malo nad lediščem. Od četrtka naprej pa bodo tudi dnevne temperature pod lediščem. V petek in soboto bodo jutranje temperature okrog -5 °C, dnevne pa malo pod lediščem. V soboto se bodo oblaki trgali. Od nedelje do torka bo zmerno oblačno in zelo mrzlo. Prihajajoči konec tedna bodo jutranje temperature okrog -10 °C, od ponedeljka do srede lahko tudi -15 °C, pa tudi dnevne bodo okrog -5 °C. Pred nami je torej najbolj zimsko obdobje v tej zimi. Temperature bodo 10 ali več °C pod dolgoletnim poprečjem za ta čas.

Skupno med tednom lahko pade med 10 in 20 cm, lahko tudi do 30 cm, odvisno kako močno bodo proti severu prodrli cikloni iznad Sredozemlja.
Prijavljen

Clinique et pharmacie www.viagrasansordonnancefr.com[/u
matic19
Administrator
Altostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1990-09-19
Sporočila: 1827


Lokacija: Ig

Email
« Odgovori #7 dne: 24. Februar 2018, 09:48:36 »

V četrtek bo zanimivo spremljati razvoj vremena. V kolikor ostane vsaj približno jasno do jutra bo zjutraj marsikje pod -15°C, zvečer nekaj malega snega, nato pa na zahodu prehod v dež, na vzhodu pa JZ in +5°C do petka zjutraj. Torej več kot 20°C razlike (kakšno Babno polje še veliko več) v roku 24 ur. Mislim, da so se modeli trenutno kar uskladili glede tega, da se bo ciklon nad Atlantikom izmuznil južno od anticiklona nad Skandinavijo in severnim Atlantikom, se še poglobil zaradi dotoka mrzlega zraka in se usidral v Biskajskem zalivu. Za nas to seveda pomeni hiter dvig temperatur in odjugo, saj pademo v JZ tok z dežjem na zahodu in pomladnimi temperaturami na vzhodu. Še nekaj dni nazaj je kazalo, da bi AC nad Skandinavijo uspel potisniti omenjen ciklon nazaj nad Atlantik in hkrati spustil vdor hladenga zraka v Sredozemlje, kar bi pomenilo bolj snežen razplet v nadaljevanju.

Modeli se torej zaenkrat nagibajo k začetku pomladi od prihodnjega vikenda naprej. Seveda ni za izključiti še kakšnega prodora v Sredozemlje v marcu, vendar bo to bolj prehodnega značaja.
« Zadnje urejanje: 24. Februar 2018, 09:51:01 od matic19 » Prijavljen
krispy123
ZEVS napovedovalec
Cumulus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1995-11-08
Sporočila: 9092


Lokacija: Bistrica ob Dravi 296 m.n.v (Dravska dolina)
Kristijan1964@gmail.com
« Odgovori #8 dne: 24. Februar 2018, 09:56:38 »

Velika razlika je med jutranjim EC00Z glavnim zagonom in ENSI. Povprečje ENSOV kar je najbolj važno, daje težišče prodora hladnega zraka bolj proti vzhodu. Na 850hpa ploskvi ostajajo pod nulo vse do konca terminov. Tako da še je vse odprto.









Eno pravo sneženje še definitivno pričakujem v marcu, morda tudi še kakšno nekajdnevno obdobje bolj hladnega vremena. SSW je svoje delo opravil in totalno uničil polarni vorteks, te posledice bomo čutili še vsaj tja do konca aprila. Menim, da nas čaka zelo nestabilen marec s pogostimi prodori hladnega zraka iz severne strani. Seveda bo najbolj pomembna sama lega doline hladnega zraka, če je le-ta morebiti preveč zahodneje lahko dobimo hitro toplo JZ advekcijo, če pa nekoliko bolj vzhodneje pa se lahko hitro zgodi kakšen zimski scenarij. No tako jaz vidim to situacijo.
« Zadnje urejanje: 24. Februar 2018, 21:43:56 od krispy123 » Prijavljen

matic19
Administrator
Altostratus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1990-09-19
Sporočila: 1827


Lokacija: Ig

Email
« Odgovori #9 dne: 24. Februar 2018, 10:10:35 »

Moje mnenje pa je, da glavni zagon ne odstopa bistveno od povprečja ENS-ov. Verjamem, da si primerjal tudi povprečje in glavnega pri 144 urah. V obeh primerih je ciklon na istem mestu, v Biskajskem zalivu, kar pa za nas še nikoli ni bil recept ta nadaljevanje zimskega vremena. Tudi za naprej je povprečje jasno, vseskozi se pojavlja minimum v pritisku nad Biskajskim zalivom in deloma Veliko Britanijo. Povprečje temperature na 850hPa pa lahko tudi vara, saj jasno obstajajo tudi posamezni člani ENS-ov, ki so hladnejši. Tudi glavni nam daje na momente -2°C na 850hPa, čez nekaj ur pa spet otoplitev. Če pogledaš s tega zornega kota, je hitro jasno kam pes taco moli Smiley
Prijavljen
krispy123
ZEVS napovedovalec
Cumulus
*****
Odsoten Odsoten

RD: 1995-11-08
Sporočila: 9092


Lokacija: Bistrica ob Dravi 296 m.n.v (Dravska dolina)
Kristijan1964@gmail.com
« Odgovori #10 dne: 24. Februar 2018, 21:39:43 »

Modeli imajo velike probleme zaradi t.i propagacije šibkih zonalnih vetrov iz stratosfere v smeri troposfere (downwelling). Zato menim da nekje tja do naslednjega petka še trenutno prav vidijo, za termine po tem pa mislim da je situacija še precej nejasna. Tisto ciklonsko območje okoli konca naslednjega petka riše novi EC (glavni zagon) že nekoliko bolj zahodno s centrom severozahodno od Španske obale, upajmo da ga potisne še nekoliko bolj zahodneje. Seveda ker bolj zahodno bo ruknilo tisti ciklon več hladnega zraka bi nam potegnilo iz severovzhodne strani, s postavitvijo ciklona bolj vzhodno pa dobimo v tem primeru preko Sredozemlja mnogo več dodatne toplote ter možno toplo advekcijo z jugozahodnimi vetrovi. Nekako imam manjši sum, da bi se lahko morda karte v prihodnjih dneh vsaj malce popravile in če ne drugega razvlekle tale sicer nekoliko že takrat bolj omiljen mraz vse do konca prihodnjega vikenda. Kolikor sem tudi opazil je v podobnih situacijah GFS model zadnji tisti, ki zavoha kakšno večjo spremembo. Resnično me zanima v katero smer bo šlo.









« Zadnje urejanje: 24. Februar 2018, 23:09:05 od medovreme » Prijavljen

Strani: [1]
Natisni
Pojdi na: