Novice: Trenutno ni obvestil.
Dobrodošel, Gost. Prosim, prijavi se ali se registriraj.

ZEVS ForumZnanost in reportažeVremenski reporter (Moderatorji: paradolf, ŠTROMAR)Monsunsko deževje na pregradah Furlanije - 24.11.2007
Strani: [1] 2
Natisni
Avtor Tema: Monsunsko deževje na pregradah Furlanije - 24.11.2007  (Prebrano 4864 krat)
0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.
markokorosec.net
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 1078

*STORM CHASER*

« dne: 26. November 2007, 00:52:30 »

Spet sem imel delovno soboto in užitkov seveda ni manjkalo. Moker sem bil kot cucek in mi ni prav nic žal, da sem šel... res sem užival ves premočen icon_mrgreen

Odpravil sem se na prve pregrade severne Furlanije-Julijske Krajine, kjer so bile pričakovane obilne padavine in enormne kumulative večdnevnega deževja. Tule je začrtana pot:

Že v četrtek so začele prve padavine in se v petek, zaradi okrepitve južnega (JJV) vetra v spodnjih plasteh, močno okrepile ter trajale do sobote zvečer, ko je veter oslabel. Tule so skupne padavine na nekaterih najbolj ekstremnih postajah do konca glavnine padavin v Furlaniji v soboto zvečer, v oklepaju so še 48h padavine 23.11.+24.11. pri vodilnih postajah, tako za občutek):

572.2 mm   Chievolis (293.8mm + 256.2mm = 550.0mm)
531.8 mm   Piancavallo (235.8mm + 262.8mm = 498.6mm)
411.2 mm   Bordano (253.6mm + 141.6mm = 395.2mm)
399.9 mm   Andreis (159.4mm + 230.2mm = 389.6mm)
390.2 mm   Alesso (241.4mm + 136.4mm = 377.8mm)
328.9 mm   S.Francesco T.P.
328.8 mm   Sella Chianzutan
316.0 mm   Livinal Lunc
311.1 mm   Tramonti di Sotto
296.2 mm   Claut
294.5 mm   Cilia - Meduno
292.8 mm   Tolmezzo
279.4 mm   Musi
275.8 mm   Cjampiuz
271.8 mm   Uccea
267.4 mm   Clauzetto
259.1 mm   Maniago
256.2 mm   Villa Santina
243.9 mm   Resia
223.6 mm   Malga Plotta
223.4 mm   Cjariguart
204.6 mm   Pesariis

Še pomnite, ko sem v napovedih pisal da bodo tam šteli v stotinah mm? icon_mrgreen Danes je občasno še nekaj deževalo ponekod tako, da so kumulative večinoma le malenkost višje.

Sredi sobotinega dopoldneva sem krenil od doma proti zgoraj omenjenemu kraju Chievolis, saj sem želel videti kakšne razmere so tam. Več kot 500mm v 48 urah pač ni mačji kašelj. Med potjo po ravnini Furlanije opazujem temperaturo, med 16 in 18°C cel čas z zmernim jugom, padavin praktično nič, le kakšna kaplja vsake toliko. Ko se približam prvih hribom, mi grejo kar dlake pokonci, kako lepo nariva toplo in vlažno zracno maso v hribe. Za tiste, ki ne poznate tistih krajev, nadmorska višina vse od morja pa do prvih hribov enakomerno narašča od 0 do ~ 100m, nato se pa naglo dvigne na pregrade višin do 1500m. Vmes so pa kanjonom podobne doline in kanali, kjer se zrak kanalizira in posledično pospešuje, kar dodatno poveča dvig oz. orografski efekt. Kraji so tam na nadmorskih višinah okoli 200-400m, nad njimi pa se dvigajo hribi.

Takole izgleda pogled tik pred hribi...

Postopoma začne vse bolj zlivati in zlivati in, ko prispem do kraja Faidona, so posledice obilnega deževja že vidne... iz vseh strani se zlivajo mini slapovi in na kubike vode in cesto:

V tem kraju Faidona je tudi manjši jez na koncu jezera Tramonti...

Tole je pogled za njim...spodaj je voda dobesedno grmela naprej...

Voda se preliva čez cesto...

Tale pogled pa mi je "nagnal strah" v kosti...kar nekaj avtomobilov s kajaki na strehi je prišlo mimo in dobiš občutek, kot da prihaja vesoljni potop. icon_haha Mal heca, a res jih je bilo veliko... v bližnji okolici so namreč brzice in šli so uživat s kajaki.

Nato grem dalje v hrib in prispem do kraja Chievolis...

Vasica Chievolis leži ob enem od pritokov v tisto jezero Tramonti, obkrožena s hribi kjer so orografske padavine doma. Prelepi kraji, ni kaj... drool

Parkiram na zgornjem delu vasi in uživam v zlivanju do onemoglosti. Lilo je povsem monsunsko, dokaj drobne kapljice in zelo na gosto zlivanje, tako se običajno delajo največje kumulative. Padalo je z intenziteto nekako 15-30mm/h cel čas. Tale pogled iz vrha proti dnu doline me zelo spominja na tiste posnetke iz Indije in Bangladeša, ko je pravi monsun na udaru...

Odpravim se še malce naprej po lokalnih poteh in čeprav je bilo kar nevarno zaradi manjših slapov, podorov vode na cesto in padajočega kamenja, sem šel pogledat naokoli. Užitek na polno, manjših slapov res ni manjkalo...

Baza oblakov je bila le kakih 300m na tlemi, ob razmeroma močnem južnem vetru je bilo opazno močno dviganje mase na pobočjih in kondenzacija... ohh man gotta love orographic lifting icon_mrgreen buttrock

Ves premočen sem imel dežja počasi dovolj (saj se hecam, jst bi se kar udomačil tam icon_mrgreen) in moral sem naprej, saj je dan precej kratek. Šel sem čez en gorski prelaz proti vzhodu in nazaj na ravnino in proti domu. Ob poti je tudi ena manjša reka, ki pa sploh ni kazala posledic obilnega deževja. To samo kaže na to, da je kapaciteta območja tam odlicna in mu takšno deževje ne povzroci veliko težav, le malce so narasli vodotoki. Res pa so bile padavine precej enakomerno razporejene skozi par dni.

Ob prihodu nazaj na ravnino v enem manjšem mestu prečkam manjšo reko, ki je kar precej narasla...več detajlov se vidi na video posnetku v nadaljevanju.

Med potjo proti domu na ravnini prečkam tudi reko Tagliamento, ki se prek ravnine vleče proti morju...območje reke je zelo široko in ponavadi je tam do 30m široka, a tokrat je bila širina okoli 200m. Ni bila ravno globoka, a obcutek je nor. Vode je bilo res ogromno...

Pomalen je tudi na ravnini rahlo deževalo, a je to skoraj suša proti tistim nalivom, ki sem jih doživel na pregradah.

Zvečer se je ustvarila nekakšna linija vzdolž manjšega višinskega prehoda ("short-wave trough"), ki je od JZ čez Jadran prodirala v Slovenijo. Vmes je bilo tudi nekaj nevihtnih celic, zato sem z dobrim namenom in upom odšel na rob Tržaškega zaliva češ mogoče pa se kakšna strela prikaže. Kaj več kot bliskanja v daljavi nad Istro žal ni bilo. Sem pa naredil dva zanimiva posnetka mesta Trst, taka umetniška zadeva. Pogrunta kdo kaj sem naredil? Smiley

Tule je pa še celotno dogajanje popoldne na pregradah na video posnetku; vidi se vse od nalivov, do manjših slapov in kondenziranja zraka ob vzpenjanju na pregrade ter ostalega med potepom po monsunskem deževju (video je žal na youtube, kjer se kvaliteta kar precej uniči...a upam, da se vidi vsaj nekaj).

http://www.youtube.com/watch?v=Dh9uoaBeRjc

Novim zmagam naproti! icon_wink
Prijavljen

Cumulonimbus
Nimbostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1990-01-06
Sporočila: 2314

Email
« Odgovori #1 dne: 26. November 2007, 01:03:29 »

mare super reportaža clap clap, a veš mogoče kolk je pa kaj snega padlo gor v hribih? icon_question ga je moglo kar nasut v hribih tam naokoli icon_wink

lp
Prijavljen

Član ZEVS Smiley
Ciklon
Stratokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 1987-06-24
Sporočila: 3108

Lokacija: Voglje, 375m n.v., cca 2 km zračne razdalje od letališča J. Pučnika (na J strani avtoceste)
humanrs@msn.com
Email
« Odgovori #2 dne: 26. November 2007, 01:22:28 »

Mokra, a zelo lepa reportaža. clap icon_wink Bravo Mare! icon_wink

Si pri zadnjih dveh slikah mogoče zoomiral in slikal hkrati? icon_question
Prijavljen

Raj je v naravi buttrock
paradolf
Moderator
Cumulonimbus
Odsoten Odsoten

RD: 1971-07-11
Sporočila: 10050

robi.dolnicar@avtera.si
Email
« Odgovori #3 dne: 26. November 2007, 08:16:19 »

Čestitke Mare za lepo reportažo. icon_wink
Me pa preseneča to da ob takih količinah ni poplav. Nas bi povsem zalilo icon_exclaim
Prijavljen

Kdor visoko leta dalec vidi Smiley
http://www.youtube.com/watch?v=5NgXE1X-XyM
Davis Vantage PRO2
ablak
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 1958-10-25
Sporočila: 928

« Odgovori #4 dne: 26. November 2007, 08:20:58 »

Lepa in poučna reportaža. Bravo! icon_wink
Prijavljen
gradiščan
Član VD ZEVS
Stratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1965-06-30
Sporočila: 5745

Lokacija: Gradišče-Brkini - 590,2 m, 11.km od Kozine proti Reki, na južnem delu je slavniško pogorje
robert.drgan@gmail.com
WWW Email
« Odgovori #5 dne: 26. November 2007, 08:27:18 »

Odlična reportaža...kar vživel sem se v tvojo pot... icon_wink clap
Prijavljen
zimazakon
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1965-10-14
Sporočila: 1515

zlobko@zimazakon.si
WWW Email
« Odgovori #6 dne: 26. November 2007, 08:36:00 »

Odlično, zanimivo,enkratno clap clap clap
Prijavljen

Davis Vantage Pro2 Plus
www.zimazakon.si
Gorazd
Član VD ZEVS
Altostratus
*
Odsoten Odsoten

RD: 1972-12-15
Sporočila: 1502

« Odgovori #7 dne: 26. November 2007, 09:28:31 »

O super. Tudi jaz sem debelo pogledal v četrtek, ko je cel dan samo rosilo zelo zelo drobne kapljice in imaš občutek, da ni padlo skoraj nič padavin. V dežemeru pa kar 33 mm.
Glede količine padavin pri Pihetu pa tudi Soča pri Tolminu ni bila prav nič visoka. Pri meni ST: 93 mm

Zelo lep enakomeren zum na Bulb funkciji.
Lep dan,
Gorazd
Prijavljen

Mejte se radi
andrej
Cirus

Odsoten Odsoten

RD: 1941-06-09
Sporočila: 18

« Odgovori #8 dne: 26. November 2007, 09:42:36 »

Če so vodotoki razmeroma malo narasli je verjetno višje na pobočjih snežilo.
Sicer pa res zanimiva reportaža.
Lp
Prijavljen

andrej
TWISTER
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1981-08-19
Sporočila: 1470

VREME JE ZAKON

Email
« Odgovori #9 dne: 26. November 2007, 10:14:17 »

Če so vodotoki razmeroma malo narasli je verjetno višje na pobočjih snežilo.
Sicer pa res zanimiva reportaža.
Lp

no ja...mislim da je tam že narava poskrbela za "odtočnost" saj tam take količine niso tako redke, kot je pa Mare že povedal je pa dosti enakomerno padalo. Na tistem področju pa mislim da ni ravno ekstremno visokih hribov...so naprej ampak tam se količina potem že zmanjšuje.

Mare zakon reportaža... drool SLO dobesedno odplakne ob taki količini. Slike Trsta so pa bile po moje narejeno z dolgo odprto zaslonko in premikom fotoaparata po liniji(s pomočjo stojala)... oziroma kaj podobnega icon_question
Prijavljen

Postaja Ljubljana Koseze:

http://pljusak.com/koseze/wx.htm

[img]http://www.rtvslo.si/cache/vre
tesovnik
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 1991-12-09
Sporočila: 622

drec_20_@hotmail.com
WWW Email
« Odgovori #10 dne: 26. November 2007, 11:36:51 »

sam moglo je pa padat ta vikend v italiji icon_eek

Prijavljen

markokorosec.net
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 0000-00-00
Sporočila: 1078

*STORM CHASER*

« Odgovori #11 dne: 26. November 2007, 14:02:32 »

Hvala za komentarje. icon_wink

Zelo lep enakomeren zum na Bulb funkciji.

Točno tako clap Dolgo odprta zaslonka in zoomiranje medtem, da dobim "stadium effect" kot na prvi fotki.
Prijavljen

Davor
Altokumulus

Odsoten Odsoten

RD: 1991-02-15
Sporočila: 529

« Odgovori #12 dne: 26. November 2007, 15:27:29 »

Bravo! clap

Odlična reportaža in zelo lepo izkoriščena situacija, ki se je ponudila! icon_wink

Lp
Prijavljen

Brez oblakov ni ciklona!
matootam
Altostratus

Odsoten Odsoten

RD: 1983-09-15
Sporočila: 1023

Email
« Odgovori #13 dne: 26. November 2007, 16:09:56 »

Zakon  icon_eek buttrock buttrock
Prijavljen