ZEVS Forum

Napoved vremena (01.07.-15.07.2009)

Začel/a paradolf, 30. Junij 2009, 12:27:27

Prejšnja tema - Naslednja tema

0 Člani in 1 Gost gledajo to temo.

paradolf

Še vedno smo pod vplivom višinskega jedra hladnega zraka in kot kaže se nam še naprej obeta spremenljivo vreme. Dopoldnevi bodo v prihodnjih dneh lahko vsaj deloma sončni, medtem ko se bodo sredi dneva in predvsem popoldan razvijali kopasti oblaki ki bodo preraščali v plohe in nevihte.
Nekaj izgledov za morda suho soboto so se ob novih zagonih nekoliko poslabšali.
Vsekakor pogled na izračune ENS-ov GFS-ja daje vedeti da se nam še nekaj časa obeta spremenljiv tip vremena.
Konec tedna se bodo vetrovi nad nami obrnili na jugozahodno smer, a nam kot kaže to ne bo prineslo bistvene spremembe vremena.

Kdor visoko leta dalec vidi :)
http://www.youtube.com/watch?v=5NgXE1X-XyM
Davis Vantage PRO2

Ciklon

#1
V naslednjih dneh vse do konca tedna se vreme bistveno ne bo spremenilo. Še vedno bo vztrajalo zelo toplo in soparno vreme, v labilnem ozračju pa se bodo predvsem čez dan pojavljale plohe in nevihte. Taka situacija je za opazovanje vremena predvsem pa za napovedovanje kar dolgočasna. :)

No, naslednji teden, bolj natančno v začetku tedna, pa se lahko ponovno pričakuje krajevna neurja po Sloveniji.

Modeli že nekaj dni vztrajno računajo na prehod hladne fronte od SZ v začetku tedna.
Malo bolj podroben pogled zadnjih izračunov pa daje vedeti, da bo ozračje pred fronto dovolj dinamično tudi za močnejše konvektivne sisteme.
Trenutno se kažejo dovolj dobri pogoji za organizirane multicelične sisteme in tudi posamezne supercelice. ...

Zadnji najnovejši izračuni GFS-ja.





No,... to je še kar relativno daleč, ampak vseeno bo situacija precej pestra in zanimiva, se mi zdi.

Edit: Jao :banghead:, sem opazil da sem prilepil sondažo za nedeljo namesto za ponedeljek. Razlika med njima je bila v tem zagonu očitna. :-[
Raj je v naravi :buttrock:

dominikb

Kot vse kaže se bo nestabilno vreme nadaljevalo še naprej, zahodno od nas pa se bo pojavila dolina, ki bo z jugozahodnikom dovažala vlažen in labilen zrak, predvsem v začetku drugega tedna. Kot so že pred menoj opozorili , bodo možna tudi neurja.

alešrozman94

#3
Prestavljeno v Smeh in solze 2009 - ("napoved vremena")
VREME BO!

Capillatus

Kot veste, se vreme v prihodnjih dveh dneh kar se tiče padavin ne bo kaj dosti spremenilo.
Bo pa ena razlika. Počasi bo ˝prišel˝ strig.  :icon_arrow:

Najprej outlook od Estofex-a:

CitatFurther east, over Slovenia, S-Austria and Croatia, a weak shear environment is present, too with moderate instability release but DLS is slightly better with up to 15m/s over Slovenia/S-Austria. Large hail is possible with strongest storms next to intense rainfall and strong wind gusts.

Najprej karte za jutri (ponedeljek):

EL (tropopavza), ki se ne spreminja kaj dosti že skoraj 14 dni


Theta-e


Konvergenca


ICAPE v kombinaciji s strigom:




Še sam strig:

Strig je malce boljši, in to se ponavadi pozna, pri ostalih takšnih pogojih kot so sedaj.

Heličnost (je zanemarljiva), in smer premikanja neviht in vetrne zastavice za hitrost premikanja.



Še nekaj kart za torek:

ICAPE + strig


Strig


Heličnost in smer neviht


Naslednja dva dni bo mogoče malce drugače, kar se tiče intenzivnosti neviht. Lahko smo že danes videli ko ni bilo striga, ampak seje vseeno na Hrvaškem oblikovala lepa celica :icon_arrow:

lp  :wavey:

Ciklon

Pred prehodom oslabljene razpadajoče hladne fronte bo v naslednjih urah po Sloveniji proženje neviht vse pogostejše. Proženje bo najprej skoncentrirano bolj v zahodni polovici, kasneje pa se bo glavnina proženja preselila na vzhodni del. Zvečer se bo nevihtna aktivnost v večjem delu počasi umirila, predvsem na JV in V Slovenije se bodo nevihte lahko nadaljevale tudi v noč na torek.

Današnje nevihte še ne bodo bistveno močnejše od neviht v preteklih dneh, čeprav lahko nekaj nevšečnosti povzročijo močnejši nalivi in lokalno tudi toča. To velja predvsem za vzhodni in jugovzhodni del  države.

Jutri pa bo morala biti pozornost večja. Kaj več o tem pa morda kasneje.
Raj je v naravi :buttrock:

Ciklon

Danes (torek 7.7. 2009) bo spremenljivo oblačno. Že dopoldne se bodo začele pojavljati plohe in nevihte, popoldne bodo od jugozahoda zajele večji del države. Nevihte sprva (dopoldne) še ne bodo tako močne, bodo pa čez dan vse močnejše, saj bo vetrovni strig vse bolj izrazit, tako da bo organiziranost neviht ves boljša. Krajevno bodo nevihte spremljali močni sunki vetra, močni nalivi in toča.

Šlo bo predvsem za multicelične sisteme neviht, pozno popoldne in proti večeru pa bo ob severnem Jadranu možen tudi razvoj tudi posameznih supercelic, katere lahko spremlja debela toča in močan nevihtni piš (downburst). Pri bolj organiziranih supercelicah obstaja tudi možnost tornadov oz. vodnih tromb. Morebiten nastanek superceličnih neviht bo najbolj ogrožal južne predele Slovenije.

Najnižje jutranje temperature bodo od 14 do 19 najvišje dnevne pa od 21 do 26 stopinj Celzija

Nevihtna aktivnost bo v noči na sredo slabela. Nevihte se bodo občasno pojavljale predvsem v južni Sloveniji in ob morju. Drugod bo občasno bo še deževalo pogosteje vzhodni in deloma v osrednji Sloveniji vmes bodo še možni tudi lokalni nalivi.

V sredo bo še vedno spremenljivo oblačno z občasnim dežjem vmes bodo tudi plohe in nevihte. Spet se lahko pojavijo tudi močnejše nevihte.

Tukaj pa še izračuni za torek na katerih sloni moja napoved:






Še vertikalni pogled na situacijo:

Portorož: kjer bo strig v Sloveniji najbolj izrazit


Animacija računske GFS  sondaže za Portorož
Raj je v naravi :buttrock:

vremenar12

V nedeljo se bo kot kaže le končalo nestanovitno vreme s pogostimi padavinami in nevihtami, ki  traja že 3 tedne. Nato pa lahko končno pričakujemo daljše obdobje lepega in precej vročega poletnega vremena.

Naslednji teden bo namreč k nam začel dotekati suh in vse bolj vroč zrak iz nad severne Afrike. Že v torek bodo temperatue ponekod presegle 30 stopinj, v drugi polovici tedna pa nas bo kot kaže zajel pravi vročinski val.

Temperature bi se naj gibale okrog 35 stopinj Celzija, na vzhodu Slovenije, kjer bo vročina najhujša pa bi naj izmerili celo 38 stopinj Celzija.




Vir podatkov: Današnje GFS karte (00 z), vročino pa napoveduje tudi ECMWF model.
30. 12. 2005 = 48 cm snega.
18. 01. 2013 = 45 cm snega.

paradolf

Jaz bi se najprej ustavil na za četrtek napovedane plohe in posamezne nevihte. Kot kaže recimo GFS06Z bi lahko te bile že kar uvod v poslabšanje ki ga ARSO omenja za petek v svoji napovedi.
Torej videti je da bi se lahko plohe in posamezne nevihte nadaljevale v noč na petek, proti petkovemu jutru pa prešle v rahel umirjen dež. Tudi količinsko ni videti veliko padavin. V primerjavi z včerajšnjim dnem in današnjim ponekod vsekakor zanemarljiva količina.

V sredini tedna res kaže na to da bo prišlo do postopno vse bolj vročega vremena, a izgleda da ta val ne bi dolgo zdržal, saj se nakazuje prehod motnje, ki bi lahko povzročila še pred koncem tedna ponoven zdrs temperature. Bi morda ob prehodu motnje spet bilo kaj pestrega predvsem v severni in vzhodni polovici države. V mislih imam koroško, štajersko ter prekmurje.
Kdor visoko leta dalec vidi :)
http://www.youtube.com/watch?v=5NgXE1X-XyM
Davis Vantage PRO2

vremenar12

Kot kaže danes res ne bo kake ekstremne vročine naslednji teden, bo pa vsaj nekaj dni pravih poletnih in brez padavin po vsej Sloveniji.

V torek in sredo bodo temperature okoli 30 stopinj Celzija, najbolj vroče pa bo v četrtek, morda še tudi v petek s temperaturami tam do 34 stopinj Celzija. Nad 35 naj ne bi bilo nikjer.

Že v petek pa lahko pričakujemo prve nevihte, več pa bi jih naj bilo v soboto in ker bo začel dotekati hladnejši zrak bodo spet verjetna neurja s točo. V nedeljo pa bi naj bilo spet hladneje in tudi plohe bi se še naj pojavljale.
30. 12. 2005 = 48 cm snega.
18. 01. 2013 = 45 cm snega.

Astra

14.07.2009 - V prihodnjih dneh se nam obeta pravo poletno vreme, čez vikend pa pričakujemo prehodno ohladitev ozračja in nekaj burnejše vremensko dogajanje

Nad večjim delom Evrope se je ustalilo območje visokega zračnega pritiska, le nad Britanijo bo vztrajalo ciklonsko jedro z nestabilnim ozračjem. V prihodnjih dneh bo nad našimi kraji območje visokega zračnega pritiska, predvsem podnevi bo ponekod občasno zapihal JZ veter, jutra bodo prijetno sveža, čez dan pa bo ob pretežno jasnem vremenu že poletno vroče. Predvsem v hribovitem svetu se bo popoldne pojavljala kopasta oblačnost, tam tudi ni čisto izključena kakšna osamljena ploha. Ponekod po nižinah zjutraj ni izključena kratkotrajna megla v pasovih. Poletno vreme se bo nadaljevalo vse do vikenda, ko pričakujemo ob prehodu hladne fronte nekoliko bolj burno vremensko dogajanje z nevihtami in plohami. Ozračje se bo prehodno nekoliko osvežilo, a bo že v dnevu ali dveh po prehodu fronte zopet pretežno jasno in zelo toplo vreme. Jutranje temperature bodo med tednom med 10 in 16 °C, dnevne pa med 27 in 33 °C! Čez prihajajoči vikend se bo ozračje ob predvidenem prehodu hladne fronte ohladilo za povprečno 10 °C, a se bo že v dnevu ali dveh ponovno ogrelo na poletne vrednosti!

VP Komenda - http://komenda.zevs.si       |      VP Vrhnika - http://vrhnika.zevs.si

bbenci2

#11
Današnja vremenska napoved ARSO je, da na SV Slovenije sploh naj ne bi bilo neviht. Tako da vsaka napoved burnega vremenskega dogajanja nekaj dni vnaprej, ni ravno zanesljiva. Napovedane so bile nevihte že v drugi polovici tedna, bodo pa šele v noči na soboto, ko pa se bodo nevihte razširile na večji del Slovenije. Ko je takšna napoved, ponavadi ni dežja na primorskem in v Prekmurju.

Upajmo na najboljše, da v dežja vsaj en mesec ne bo, ker je kvaliteta ječmena in pšenice katastrofalna, nenazadnje je to bil res višek od viška, vreme je tokrat res zajebalo vso kmetijsko panogo, pa tudi nekatere ljudi, ki so se morali izseliti od doma.

Upajmo na vroče vreme, brez dežja, vsaj en mesec!!!
20.12.2009 >> -21,0°C
Davis Vantage Pro2

dominikb

Zvečer v petek in v soboto zjutraj se bo prehodno pooblačilo in bodo plohe ter nevihte. Nato naj bi bilo zopet nekaj dni lepo, toda dvomim da bo zdržalo za daljši čas. Odvisno je od tega koliko bo greben oziroma klin z visokim tlakom stabilen. Po mojem naj bi bila po 24. juliju zopet burnejša vremenska dogajanja. Če se motim ali pa ne bo bo pokazalo prihodnje vremensko dogajanje.